Hıdırellez nedir? Hıdırellez ne zaman? Hıdırellez duası nedir?

Hıdırellez baharın gelmesiyle merak edilmeye başladı. Bolluk, bereketi temsil eden Hıdırellez Türk dünyasında kutlanır. İnternette "Hıdırellez nedir? Hıdırellez ne zaman? Hıdırellez duası nedir?" araması yapılıyor. Peki Hıdırellez nedir? Hıdırellez ne zaman? Hıdırellez duası nedir?

Kültür / Sanat 05.05.2022, 10:25 05.05.2022, 10:30
Abone ol
Hıdırellez nedir? Hıdırellez ne zaman? Hıdırellez duası nedir?

Hıdırellez bahar aylarının gelmesiyle internette aranmaya başladı. Hızır (as) ve İlyas (as) yeryüzüne indikleri gün olarak kutlanan Hıdırellez bir Türk geleneğidir. Peki Hıdırellez nedir? Hıdırellez ne zaman? Hıdırellez duası nedir?

HIDIRELLEZ NEDİR?

Hıdırellez bir Türk geleneğidir. Türk geleneklerine göre mevsimlik bir bayram olan Hıdırellez, bolluk ve bereketi temsil eder. UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsili Listesi’nde bulunan Hıdırellez, Hızır (as) ve İlyas (as)'mın yeryüzünde buluştukları gün olarak kabul edilir. Balkanlarda 'Aya Yorgi Günü', 'Herdeljez', 'Ederles/Ederlezi' adları ile de bilinir. Dünyada sıkıntıya düşenlerin yardımcısı olan Hızır (as) ve denizlerin hakimi olduğuna inanılan İlyas (as) dünyada bu tarihte bir araya geldikleri düşünülür. Türk kültüründe isimleri farklı olarak kutlanan Hıdırellez, dünyanın her yerinde bolluk, bereket ve umudun simgesi niyetiyle kutlanır.

HIDIRELLEZ NE ZAMAN?

Ortadoğu, Orta Asya ve Balkanlar'da kutlanan Hıdırellez, Türkiye’de her yıl 5-6 Mayıs günlerinde kutlanmaktadır.

HIDIRELLEZ DUASI NEDİR?

Hıdırellez duası şöyledir:

Bismillahirrahmanirrahim / Bin bir adım bir adım / Allah bir adım adım / Kerim Kerem Allah / Başımda bir duman var yardım eyle ya Allah / La ilaha illallah Muhammeden Resullullah/ Hızır yetiş imdadıma  /  Allah birsin sen kulla mişersin / Biz gibi kulların yardımcısı sensin / Hızır deryada erdim murada amin.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!