Helenizm nedir? Helenistik ne demek? Helen kimlere denir?

Helenizm nedir araması internette aranmaya başladı. Milattan önceki bir dönemi kapsayan Helenizm, Büyük İskender'in önderliğinde Grek İmparatorluğu'nun büyümesini sağlamıştır. Başta Ege ve pek çok bölgede etkili olan Helenizm arama motorlarında araştırılıyor. Peki Helenizm nedir? Helenistik ne demek? Helen kimlere denir?

Kültür / Sanat 24.05.2022, 12:48 24.05.2022, 12:52
Abone ol
Helenizm nedir? Helenistik ne demek? Helen kimlere denir?

Helenizm antik dönemde etkili olan bir kültür akımına denir. Helenizm nedir araması internette hız kazandı. Vatandaşlar helenistik ne demek diye merak ediyor. Helenizm sanat ve kültür akımı olarak karşımıza çıkıyor. Zamanla farklı akımlarında ortaya çıkmasını sağlayan Helenizm araştırılıyor. Peki Helenizm nedir? Helenistik ne demek? Helen kimlere denir?

HELENİZM NEDİR?

Helenizm, Grek kültürü ile Doğu sanatının bir araya gelmesiyle meydana çıkan, o dönem için oldukça yenilikçi ve özgür bir sanat akımına verilen isimdir. Helenizm akımı mimaride, resim ve heykel sanatında farklı kurallara sahiptir. Rönesans dönemi sırasında oluşan Klasisizm akımında da Helenizmin izleri bulunmaktadır.

Helenizm akımında mitolojik tanrılar ve olaylar oldukça önemlidir. Yapılan pek çok tapınakta ve fresklerde Zeus, Hera ve Artemis gibi Yunan tanrıları resmedilmiştir. Tanrı heykelleri yapımında mermer, hayvan heykellerinde de taş kullanılmıştır.

HELENİSTİK NE DEMEK?

Helenistik kelimesi, dilimizde sıkça kullanılan kelimelerden bir tanesidir. Helenistik kelimesi Fransızca kökeninden gelmektedir. TDK resmi internet sayfasında helenistik kelimesi anlamı şu tanımlanmaktadır:

- Büyük İskender'den sonraki Yunan sanatı, tarihi, kültürü ile ilgili olan

HELENİZM HANGİ KÜLTÜR BÖLGELERİNİ KAPSAR?

Helenizm, milattan önce 4.yüzyıldan milattan önce 146 yılına kadar olan döneme verilen isimdir. Helenizm kültürüyle beraber Yunan kültürü ülke sınırları dışına çıktı. Helenizm, Ön Asya doğu kültürleri ile Akdeniz bölgesi kültürlerinin harmanlanarak oluşan evrensel kültürü anlatmaktadır.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!