banner2

Göbeklitepe ve Karahantepe'de inanılmaz keşif: Yeni heykeller bulundu!

Şanlıurfa'da tarihin sıfır noktası olarak kabul edilen 12 bin yıl öncesine ait Göbeklitepe'de gerçekleştirilen kazı çalışmaları sırasında, nadir bir keşif yapıldı. Yaban domuzu figürünün yer aldığı boyalı bir heykel bulundu. Bu eser, dönemine ait günümüze ulaşmış nadir boyalı heykellerden biri olarak tarihe geçti. Karahantepe'de ise en gerçekçi insan heykellerinden biri bulundu.

Kültür / Sanat 30.09.2023, 15:48 30.09.2023, 16:13
Abone ol
Göbeklitepe ve Karahantepe'de inanılmaz keşif: Yeni heykeller bulundu!

Tarih öncesi döneme ışık tutan ve dünya çapında büyük öneme sahip olan Taş Tepeler projesi çerçevesinde, 2023 yılında gerçekleştirilen arkeolojik çalışmalarda insan ve hayvan figürlerini içeren heykellere ulaşıldı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yürütülen kazılar sırasında, Göbeklitepe'nin D yapısında yer alan ve kireçtaşından yapılmış gerçek boyutlu bir yaban domuzu heykeli keşfedildi. 

Bu eser, üzerinde döneme ait kırmızı, beyaz ve siyah pigment izleri taşıyan ve günümüze ulaşan ilk boyalı heykel buluntusu oldu.

Göbeklitepe'de bulunan yaban domuzu heykeli, H şeklinde bir sembolün, bir hilalin, iki yılanın ve üç insan yüzünün veya maskesinin yer aldığı süslemelere sahip bir seki üzerinde ortaya çıktı.

İNSAN HEYKELİ EN ETKİLEYİCİ ÖRNEKLERİNDEN

Karahantepe'deki kazı çalışmaları sırasında, dönemin en gerçekçi heykellerinden biri gün yüzüne çıkarıldı. İnsan yüzüyle gerçekçi bir ifadeye sahip olan heykel, tarih öncesi sanatın etkileyici bir örneği olarak kabul ediliyor. Heykel, 2,3 metre yüksekliğinde olup, bir sekin içinde zemine sabitlenmiş şekilde bulundu.

Heykel, oturur pozisyonda tasvir edilen ve ölü bir insanı anımsatan kaburga, omurga ve omuz kemiklerinin detaylı bir şekilde işlendiği bir eser. 

Heykelin bulunduğu alanda, duvara yerleştirilmiş bir akbaba heykeli ile zemine bırakılmış taş tabaklara da rastlandı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!