banner2

Fransa-DEAŞ ortaklığı en çarpıcı haliyle TRT'de! The Factory belgeseli gündemi sarsacak

Fransız devletinin Suriye'de DEAŞ'la nasıl ortak çalıştığını çarpıcı biçimde açığa vuran The Factory belgeseli 12 Kasım Cuma günü saat 21:00'da TRT Haber, TRT World ve TRT Arabi'de ekranlarda.

Kültür / Sanat 11.11.2021, 11:46 11.11.2021, 12:15
Abone ol
Fransa-DEAŞ ortaklığı en çarpıcı haliyle TRT'de! The Factory belgeseli gündemi sarsacak

Suriye'de 10 yıldır devam eden savaş boyunca Fransa'nın terör örgütlerine desteği ilk kez bu kadar detaylı bir şekilde masaya yatırılıyor. TRT World ekibinin 2 yıllık titiz bir çalışmayla hazırladığı 'The Factory' belgeseli yarın akşam saat 21:00'da TRT Haber ekranlarında olacak. 

Suriye'de DEAŞ kontrolündeki bölgede bulunan dünyanın en büyük çimento üreticilerinden Fransız Lafarge fabrikasının terör örgütüne yıllar boyunca düzenli olarak ödeme yaptığı, istihbarat bilgileri için örgütle işbirliği içinde hareket ettiği ortaya çıkmıştı. 

2013'te Paris'i kana bulayan DEAŞ terörüne maddi destek sunduğu ortaya çıkan Fransız istihbaratı, şimdi titiz bir belgeselde izleyicinin karşısına çıkıyor. 'The Factory', Fransızlarla terör örgütleri arasındaki kirli ilişkinin bir kısmını açığa vurmaya aday iddialı bir yapım. 

YARIM MİLYON BELGE İNCELENDİ

TRT World tarafından iki yıl boyunca yarım milyon belgenin büyük bir titizlikle incelenmesiyle hazırlanan 'The Factory' (Fabrika) belgeseli; Lafarge Çimento Fabrikası'nın Fransız istihbarat kurumlarının kontrolü altında terör örgütleriyle işbirliği yaptığını, on milyonlarca doların başta DEAŞ ve PKK olmak üzere terör örgütlerine aktarıldığını belge ve şahitleriyle gün yüzüne çıkaracak.

TRT World yapımı 'The Factory', uluslararası terörün finanse edilmesinin arkasındaki kirli ilişki ağını ortaya çıkaracak. Belgesel, Paris saldırılarının 6’ncı yıl dönümü olan 12-13 Kasım’da TRT Haber, TRT World ve TRT Arabi olmak üzere 3 kanalda izleyiciyle buluşacak.

AB FONLARI DEAŞ VE PKK'YA

'The Factory' belgeseli, Suriye Savaşı’nın karanlık noktalarından birini aydınlatıyor. Belgeselde Fransız çimento devi Lafarge’ın kimin yönlendirmesi ile Suriye’de kalma kararı aldığı, Avrupa Birliği fonlarının Fransız istihbarat kurumlarının bilgisi ve onayı dahilinde nasıl DEAŞ ve PKK’ya aktarıldığı, Fransız siyasetçilerin ve istihbarat kurumlarının Lafarge’ı adli ve idari soruşturmadan kurtarmak için attığı adımlar detayları ile anlatılacak. Suriye’de DEAŞ’ı fonlayarak başlayan sürecin nasıl Paris saldırılarına yol açtığı da ortaya koyulacak. 

MACRON HER ŞEYDEN HABERDARDI

Belgeselde; eski Fransız Dış İstihbarat Kurumu Başkanı Alain Julliet, eski Maliye Bakanı Michel Sapin, Fransa’nın eski Suriye Büyükelçisi Michel Duclos, Fransız Milletvekili Gerard Bapt, Fransız istihbarat ve güvenlik uzmanları, Lafarge şirketinin ve mağdurlarının avukatları ile Paris saldırılarının mağdurlarının röportajlarına da yer verilecek.  

Sadece istihbarat kurumlarının değil, Maliye Bakanlığı ve Ekonomi Bakanlığı başta olmak üzere birçok devlet kurumunun ve kurumların üst düzey yöneticilerinin Suriye’de 2012-2016 yılları arasında Lafarge Çimento Fabrikası aracılığıyla terör örgütlerinin fonlandığından haberdar olduğunu gün yüzüne çıkaracak olan belgeselde; bahsedilen dönemde Ekonomi Bakanlığı görevini de yürütmüş olan Emmanuel Macron’un da fonlamalardan haberdar olduğu diplomatik notlarla ispatlanacak.

2 GÜN BOYUNCA 2 BÖLÜM HALİNDE

TRT World Özel Haberler ve İçerikler Birimi tarafından hazırlanan belgeselin yönetici prodüktörlüğünü ve yönetmenliğini Abdulkadir Karakelle üstlenirken, prodüktörlüğünü Ömer Faruk Tunç ve görüntü yönetmenliğini Güray Ervin üstleniyor. 

Büyük bir facia ile sonlanan başarısız bir Fransız istihbarat operasyonunun hikayesinin anlatılacağı 'The Factory' belgeseli, 12-13 Kasım’da TRT Haber ve TRT World’de saat 21.00, TRT Arabi’de ise saat 23.00’de izleyiciyle buluşacak.

OĞLUMU ÖLDÜREN KALEŞNİKOF...

"Oğlumu öldüren kaleşnikof, Lafarge'ın parasıyla alındı!" diyen bir babanın tepkisine de yer verilen belgeseli geçtiğimiz günlerde sosyal medya hesabından duyuran TRT Genel Müdürü Prof. Dr. Zahid Sobacı, "2 yıl boyunca yarım milyon belgenin büyük bir titizlikle incelenmesiyle hazırlanan The Factory, uluslararası terörün finanse edilmesinin arkasındaki kirli ilişki ağını ortaya çıkarıyor.  
İlk Bölüm: 12 Kasım Cuma, 21.00'de.
İkinci Bölüm: 13 Kasım Cumartesi, 21.00'de Trt Haber'de" şeklinde yazmıştı. 


Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!