banner2

Fazıl Say: Suriyeli ve Afganlar konusunda sabırlı olmaktan yanayım

Savaştan kaçarak Türkiye'ye gelen mülteciler konusunda giderek ırkçılığa varan tavır, sanat dünyasından tepki görmeye başladı.

Kültür / Sanat 10.08.2021, 18:31
Abone ol
Fazıl Say: Suriyeli ve Afganlar konusunda sabırlı olmaktan yanayım

Orman yangınları sırasında sahte hesaplarla bir anda yayılan 'Help Turkey' kampanyasına destek olmuş isimlerden piyanist Fazıl Say, Suriyeli ve Afgan mültecilere yönelik ırkçı kampanyaya tepki gösterdi. 

Uzun süre yurtdışında bulunan Say, bir Türk olarak kendisinin de başka ülkelerde ayrımcılığa maruz kaldığını hatırlatarak Suriyeli ve Afganlar konusunda sabırlı olmak gerektiği mesajı verdi. 

Sosyal medya hesabındaki paylaşımında Fazıl Say şunları yazdı: 
"Tek bir sebepten ülkeme getirilen Suriyeli ve Afganlar konusunda sabırlı olmaktan yanayım kendi adıma.

Uzun yıllar yurtdışında çeşitli ülkelerde yaşadım, Türk olduğum için ne biçim önyargı ve engellerle karşılaştığımı biliyorum. Hoş değildi. 'Yabancı düşmanlığı'na varmamalı.

Sorun şu ki; bir ülke milyonlarca yabancıyı ülkesine alıyorsa, bunu niye yaptığını, kendi potansiyeli ve ihtiyacını iyi bilmeli. Zor durumda olan insanlara kucak açmak elbette ki insani bir tutumdur. Siyasette de. Bu ancak yapabileceğimizin sınırlarını iyi çizersek sorunsuz olur.

Şu an Almanya’daki en önemli klasik müzik konser organizatörlerinden biri Afgan'dır.

Beethoven büyük ödülünü kazanmış Suriyeli piyanist var. İstisnalar da hep olur. O yönde bu yönde.. Bu mülteci nüfusların içinde kriminalite ve ilkellik de var haliyle. Biz herkesi 'insan' görmeliyiz.”

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!