banner2

El Gaffar'ın önemi nedir? Ramazan'ın 5. gün zikri El Gaffar'ın fazileti ve anlamı nedir?

Ramazan ayının 5. gün zikri olan El Gaffar'ın fazileti ve anlamının ne olduğu merak ediliyor. Ramazan ayının 5. gününde çekilden El Gaffar'ın  faydalarına dair merak edilenleri haberimizde derledik. Peki, Ramazan'ın 5. gün zikri El Gaffar'ın fazileti ve anlamı nedir?

Kültür / Sanat 27.03.2023, 17:01
Abone ol
El Gaffar'ın önemi nedir? Ramazan'ın 5. gün zikri El Gaffar'ın fazileti ve anlamı nedir?

On bir ayın sultanı Ramazan geldi. Ramazan ayını bol bol dua, estağfirullah, zikir ve namaz kılarak geçirilmesi gerekiyor. 2023 yılının Ramazan ayında 5. güne girdiğimizde namaz ve oruç ibadetlerini pekiştiren zikirlerden bugün El Gaffar'ın faziletini ve anlmaını sizler için derledik. Esmaül Hüsna'da yer alan El Gaffar isminin bir çok fazileti var.

EL GAFFAR'IN FAZİLETİ VE ANLAMI NEDİR?

Ebced hesaplamasına göre 1281 defa çekilmesi uygun olan El Gaffar ismi Allah'ın affedici merhameti sıfatlandırılmasının karşılığıdır. Günahları bağışlayan ve bulunduğu yerden yücelten olan Allah'ın sonsuz bağışlayıcı olanı yansıtır. El Gaffar zikrine başlamadan önce;

100 defa

La ilahe illallah

Estağfirullah

Allahume salli ala seyyidina Muhammed

3 defa da Nas süresi okunduktan sonra her namazda bir tesbih kadar çekilebilir.

El Gaffar, zikrine devamlı çeken kişiler bulundukları yerdeki kötü insanların şerrinden korunur. Bereket ve rızkı da temsil eden El Gaffar, için "Estağfurullahe innehü kane Gaffâra" zikri tavsiye edilir. Sıkıntıda hisseden bir insan ya da öfkesini azaltmak bir kişi El Gaffar zikrine devam etmesi tavsiye edilir.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!