banner2

Ege Bölgesi'nde görülmesi gereken yerler neresi? Buraları görmeden 'gezdim' demeyin!

Yaz tatili için şehir dışında turistik gezi planlayanlar rota arayışı içine girdi. Denizinin güzelliği ile meşhur Ege Bölgesi'nde ise aslında aslında birbirinden önemli tarihi eser, antik kent ve müze var. Buraları daha yakından keşfetmeye hazır mısınız?

Kültür / Sanat 09.06.2022, 13:50 09.06.2022, 13:56
Abone ol
Ege Bölgesi'nde görülmesi gereken yerler neresi? Buraları görmeden 'gezdim' demeyin!

Ege Bölgesi'nde gezilecek turistik yerler neresi? Antik kentler hangi şehirlerde bulunuyor? Tatil planları yapanlara yol gösterecek bir haber hazırladık..

Bu yaz tatil için Ege'yi tercih edenler gezip görmek için birden çok seçenek arasında değerlendirme yapacak. Zira denizi ile ünlü bu bölge tarihten günümüze çok önemli izler taşıyan turistik değerlere sahip...

SANAT ŞAHESERİ: EFES ANTİK KENTİ

Muhakkak görmeniz gereken yerlerin başında Efes Antik Kenti bulunuyor. İzmir'in 70 kilometre güneyinde yer alan bu yerleşimin tarihi, arkeolojik buluntulara göre İ.Ö. 5000 yıllarına kadar dayanıyor. 

HALA İLK GÜNKÜ İHTİŞAMIYLA: ANTİK TİYATRO

Efes Antik Tiyatrosu günümüzde sanat tarihi açısından dünya çapında en önemli yapılardan birisi olarak kabul ediliyor. 25.000 kişi kapasiteli olan tiyatro toplam 3 katlı. 

HER KATI FARKLI TARİHİ İZLER TAŞIYOR

İmparator Neron I. yüzyılda bu tiyatronun 2. katını heykeller, oymalar ve çeşitli sanatsal yapılarla süsleterek dikmiş. II. Yüzyılda ise Septimus Sevenus tiyatronun 3. katının inşasını sağlamış. Tiyatro döneminde sadece sanatsal aktivitelere değil, gladyatör dövüşlerine de ev sahipliği yapmış. 

BENZERSİZ AKUSTİK HAYRETE DÜŞÜRÜYOR 

Tiyatro akustiği, sanatsal yapısı ve tarihi dokusu ile modern alanların dahi yetişemediği bir estetik sunuyor. 

EFES HALKININ HİZMETİNDE: CELSUS KÜTÜPHANESİ

Efes Antik Kenti’nin en önemli yapılarından biri de Celsus Kütüphanesi.  MS 110 - 135 yılları arasında Celsus onuruna oğlu Gaius Julius Aquila tarafından yaptırılan kamu kütüphanesi, 21 metre genişliğinde ve 17 metre yüksekliğinde...

BAFA GÖLÜ'NDE TEKNE GEZİSİ YAPIN

Ege Bölgesi'nin en büyük gölü olan Bafa da seyahat rotanız arasında yer alabilir. Burada yapılabilecek pek çok aktivite var. Doğa yürüyüşleri yapabilir, kuşları izleyebilir, kamp kurabilirsiniz. 

GÖL İÇİNDE TARİH YATIYOR

Gölde, üzerinde manastır kalıntıları bulunan adalar yer alıyor. Kalıntıların çoğu Kapıkırı Köyü’yle içiçe. En görkemlisi, Helenistik dönemden kalan surlar.

SUYU HEM TATLI HEM TUZLU

Söke’ye 25 kilometre mesafedeki Bafa Gölü, 60 kilometrekare alana yayılıyor. Denizle bağlantısı nedeniyle Bafa Gölü’nün suyu biraz tuzlu, biraz da tatlı.

PRIENE ANTİK KENTİ

Bafa'ya kadar gelip yine Söke'de yer alan Priene Antik Kenti'ni gezmemek elbette olmaz. Burası 12 İyon kentinden biri. Izgara şehir planıyla yapılan Priene, orijinal halini koruyan nadir yerlerden biri. 

ATHENA TAPINAĞI EN MUAZZAM YAPI

Şehrin koruyucusu olan Tanrıça Athena’ya adanan tapınak ise görülmeye değer. 

BODRUM KALESİ MUTLAKA GEZİLMELİ

Söke'den sonra planlarınız arasında kısa bir Bodrum kaçamağı varsa Saint Jean Şövalyeleri’nin 1406-1522 yılları arasında inşa ettiği Bodrum Kalesi’ni muhakkak gezmelisiniz. 

SUALTI ARKEOLOJİ MÜZESİ 'ÖVGÜ ÖDÜLÜ'NE SAHİP

Kale içinde yer alan Sualtı Arkeoloji Müzesi de büyük öneme sahip. Çağdaş müzecilikte Avrupa’nın en iyi sekiz müzesi arasında gösteriliyor. Kayralı Prenses Salonu, M.S. 7. yüzyıla ait Doğu Roma Batığı, Cam Batığı Salonu, Tektaş Batığı ve Amphora Sergilemeleri, müzede ziyaretçilerin en çok ilgisini çeken bölümler arasında.

DİDİM'İN ÖNEMLİ TARİHİ KENTİ: MİLETOS

Yine bu bölgeye yakın konumda bulunan Miletos Antik Kenti de Ege'nin en önemli değerlerinden. Aydın’ın Didim İlçesi’nde bulunan Miletos ören yerinde Anadolu topraklarındaki en büyük amfitiyatroyu görmek mümkün.

MİLETOS'TA TARİHİ KOKLAYACAKSINIZ

Tiyatro gezildikten sonra önündeki Kervansaray, Faustina Hamamı, İlyas Bey Camii, Bouleuterion, İonik Stoa, Kuzey Agora, Hereon gibi başlıca yapıtlar görülmeye değer. Bir parçası Berlin’de bulunan Agora binasının diğer parçası burada teşhir ediliyor.  

BİR ANTİK KENT DE BERGAMA'DA

Bergama, kapısında “Tanrılar Adına, Ölüm Buraya Giremez!” yazan dünyanın ilk büyük sağlık merkezi Asklepion’un kurulduğu yer. İlçe, dünyanın en dik amfitiyatrolarından birini barındırıyor.

TURİSTLERİN GÖZDE İLÇESİ 

Kızıl Avlu, Helenistik çağda ünlü bir krallık ve sanat merkezi olan Bergama Akropolü, Bergama Kalesi, Trian Tapınağı şehrin en çok ilgi gören yerleri. 

TÜRKİYE'NİN İLK YAVAŞ ŞEHİR ADAYI: SEFERİHİSAR

Türkiye’nin ilk yavaş şehri olmak için Citta Slow International’a başvuran Seferihisar, M.Ö. 3 bin yıllarına kadar uzanan tarihsel zenginliğe sahip

"TARİH" DESEN TARİH, "DENİZ" DESEN DENİZ

Sığacık'taki Ortaçağ’dan kalma kalesiyle ve birkaç kilometre ötede yer alan Akkum plajı ile turizmin gözde adreslerinden.

KULA EVLERİNİ GÖRMELİSİNİZ...

Manisa’nın Kula ilçesi, Osmanlı mimarisinin özelliklerini taşıyan, 18. ve 19. yüzyıl yapısı evleriyle ünlü. 

YANARDAĞ YENİ SÖNMÜŞ GİBİ

Divlit Yanardağı bölgenin dikkat çeken bir diğer parçası. Daha dün sönmüş izlenimi veren volkan konileri, Türkiye’nin en önemli ve en genç oluşumları. Bu alanda 68’den fazla genç volkan konisi var. Kula Volkanizması’nın en genç oluşumu, terk edilmiş olan Çakallar Köyü’nün bulunduğu tepenin yamacı. 

SAKLI CENNET: ASSOS - BEHRAMKALE 

Çanakkale’nin Ayvacık ilçesine bağlı bu minik yer, masmavi ve berrak suyu ile size muhteşem bir deneyim vadediyor. Kadırga koyunun yuvarlak yapılı taşlarla kaplı sahili ve Sivrice koyundaki iskeleli tesisleri ile kum sevmeyenleri kendine çeken bu minik bölgeyi beğenmemek mümkün değil.

TAŞ EVLER İÇİNDE KENDİNİZİ KAYBEDECEKSİNİZ

Ayrıca Behramkale köyündeki taş evlerin arasında gezebilir, buz gibi kızılcık suyu ile serinleyebilirsiniz. Üstelik MÖ 500 yılında inşa edilen Athena Tapınağı da bu bölgede.

ÇEŞME, ŞİRİNCE, ADATEPE...

Tüm bu cennet köşelerini andıran yerlerin dışında denizi ile ünlü İzmir Çeşme, Seçuk'ta yer alan Şirince Köyü ve Kaz Dağları'nın güzel turistik kasabası Adatepe gibi birbirinden güzel yerler sizleri bekliyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!