DOLAR
12.89 4.17
EURO
14.53 3.73
ALTIN
738.09 3.54
BIST
1,808.79 1.82

E-imza nedir, nasıl alınır? E-imza nerelerde kullanılır?

E-imza nedir? E-imza nasıl alınır? E-imza nerelerde kullanılır? Soruları vatandaşlar tarafından merak ediliyor. E-Devlet'in sunduğu yeni özelliklerden biri olan e-imza birçok yerde kolaylık sağlıyor. Peki, E-imza nedir? E-imza nasıl alınır? E-imza nerelerde kullanılır? Detaylar haberimizde...

Kültür / Sanat 25.11.2021, 18:24
E-imza nedir, nasıl alınır? E-imza nerelerde kullanılır?

E-imza ile E-Devlet sistemine hem kolay hem de güvenli bir şekilde ulaşım sağlayabiliyorsunuz. Elektronik imza, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından onaylı Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcılar tarafından sunuluyor. Peki, E-imza nedir? Detaylar tümüyle haberimizde...

E-İMZA NEDİR?

Elektronik imza yani e-İmza , Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu onaylı Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcıları tarafından sunulan hizmettir. e-Devlet'e güvenli bir şekilde erişebilmenize imkan sağlar.

E-İMZA NASIL ALINIR?

E-imza, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından onaylı Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcılar tarafından sunuluyor. Bu firmaların listesine ve diğer bilgilere www.tk.gov.tr adresinden ulaşım sağlayabilirsiniz. Elektronik imzanızı çalıştırabilmeniz için ilk olarak kart sürücü yazılımını kurmanız gerekiyor. Bu yazılım elektronik imza ile beraber gönderilen CD veya diğer medyalar içerisinde yer alabilir ya da e-imzanızı aldığınız firmanın internet sitesinden ulaşabilirsiniz. Bilgisayarınıza kurulan program ile elektronik sertifikanıza giriş gerçekleştirebiliyorsanız sertifikanız kullanıma hazır oluyor.

E-İMZA NASIL KULLANILIR?

E-İmzayı çalıştırabilmek için ilk olarak kart sürücünüze yazılımını kurmanız gerekmektedir. Bu yazılımı e-İmza ile birlikte size gönderilen CD ya da diğer medya araçlarında bulabilirsiniz. Ayrıca bulamamanız durumunda hizmet aldığınız firmanın internet adresinde bulabilirsiniz. Bu yazılımı bilgisayarınıza kurun. Kurduğunuz program ile sertifikanıza giriş yapabiliyorsanız kullanabilirsiniz.

E-İMZA NERELERDE KULLANILIR?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, e-imzaların, kimlik kartına yüklenmeye bir ay içinde başlanacağını açıkladı. "E-İmza ile vatandaşlarımıza yepyeni bir kolaylık sunacağız." diyen Soylu, 'E-imza'nın çipli kimlik kartlarına yüklenmesi ile bürokrasinin azalacağını ifade etti. Ayrıca iş yeri açmak için gereken belgelerden biri daha listeden eksilecek. Bu düzenlemeyle e-mühür uygulamasına da geçilebilecek. Elektronik imza ile dava takibi ve sicil işlemleri yapılabilecek. Vergi borçları sorgulanacak, gümrük işlemleri takip edilebilecek. Kimlik kartlarının kaybolması halinde e-imza da geçerliliğini yitirecek. Yeni kimlik kartı çıkarıldıktan sonra elektronik imza tekrar sisteme tanımlanacak' dedi.
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!