banner2

Dünyanın en güzel tren rotasında ilerleyen Doğu Ekspresi seferlerine başlıyor, Ankara'dan Kars'a keyifli bir yolculuk

Dünyanın en güzel tren rotalarından biri olarak kabul edilen, Ankara ve Kars arasında sefer düzenleyen TCDD'ye bağlı Doğu Ekspresi'nin 15 Aralık itibarıyla yeniden seferlerine başlayacağı açıklandı. İşte detaylar...

Kültür / Sanat 16.11.2021, 14:42 16.11.2021, 16:05
Abone ol
Dünyanın en güzel tren rotasında ilerleyen Doğu Ekspresi seferlerine başlıyor, Ankara'dan Kars'a keyifli bir yolculuk

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, gerçekleştirdiği yazılı açıklamada, Turistik Doğu Ekspresi'nin Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile TCDD Taşımacılık AŞ iş birliğinde turizme katkı amacıyla hayata geçirildiğini ve ilk seferin 29 Mayıs 2019'da yapıldığını kaydetti.

doğu ekspresi

İLK SEFER TARİHİ 15 ARALIK

Tüm dünyayı yakından etkileyen koronavirüs salgını nedeniyle seferlere Mart 2020'nin ortasından itibaren ara verildiğini vurgulayan Karaismailoğlu, şu bilgileri paylaştı:

ankara kars

"Ankara-Kars hattındaki ilk Turistik Doğu Ekspresi Ankara'dan 15 Aralık Çarşamba, Kars'tan ise 17 Aralık Cuma günü hareket edecek. Trenler Ankara'dan çarşamba, cuma, Kars'tan cuma ve pazar günleri yola çıkacak. Karşılıklı olarak haftada iki tren işletilecek. Ankara'dan saat 15.55'te, Kars'tan 22.20'de hareket edecek Turistik Doğu Ekspresi'nin, sefer ve vagon sayısı, yolcu talebi doğrultusunda belirleniyor. Tren sadece yataklı ve yemekli vagonlardan oluşuyor."

tcdd

İlk seferinden itibaren Turistik Doğu Ekspresi'nde 37 bin yolcunun seyahat ettiği bilgisini veren Karaismailoğlu, Ankara-Kars güzergahının seyahat yazarları tarafından dünyanın en güzel ilk 4 tren rotasından biri seçildiğinin altını çizdi.

YOLCULUK YAKLAŞIK 31 SAAT SÜRÜYOR 

Karaismailoğlu, 1300 kilometrelik Ankara-Kars parkurunun 31 saat 40 dakika, Kars-Ankara parkurunun da 32 saat 37 dakikada tamamlandığını belirterek yolcuların farklı lezzetleri tadarken tarihi ve kültürel değerleri görme imkanına kavuştuğunu söyledi.

doğu ekspresi

SİVAS, ERZURUM VE ERZİNCAN'IN KEŞFEDİLMESİ İÇİN DE FIRSAT SUNUYOR

Turistik Doğu Ekspresi'nin sadece Kars'ın değil, güzergahında bulunan Sivas, Erzurum ve Erzincan'ın keşfedilmesi için de fırsatlar sunduğunu vurgulayan Karaismailoğlu, şunları kaydetti:

"Turistik Doğu Ekspresi, Ankara-Kars hattında, İliç ve Erzurum'da, Erzincan, Divriği ve Sivas'ta 3'er saat durarak grup ve bireysel olarak seyahat eden yolculara turistik yerleri gezme imkanı sağlıyor. Söz konusu istasyonlarda duran tren, yolcularını Karanlık Kanyon, Üç Kümbetler, Çifte Minareli Medrese, Ani Arkeolojik Alanı, Divriği Ulu Camisi, Gök Medrese'nin de aralarında bulunduğu doğal ve kültürel mirası keşfe çıkarıyor. Seyahat severler, tarihi zenginliğin yanında gastronomik zenginliğe de şahitlik etme fırsatı yakalıyor."

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!