banner2

Dr. Ali Semin'in Kimlik ve Dış Politika İşgalden Günümüze Irak'ta Şiilik kitabı çıktı!

İstanbul Gelişim Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Ortadoğu, Avrasya ve Asya-Pasifik Araştırmaları Platformu (ODAP) Kurucu Direktörü Dr. Ali Semin'in 'Kimlik ve Dış Politika İşgalden Günümüze Irak'ta Şiilik' kitabı çıktı.

Kültür / Sanat 28.09.2023, 16:51 28.09.2023, 17:18
Abone ol
Dr. Ali Semin'in Kimlik ve Dış Politika İşgalden Günümüze Irak'ta Şiilik kitabı çıktı!

Temel çalışma alanları; Ortadoğu ve Kuzey Afrika siyaseti; etnik ve mezhepsel çatışmalar olan  Dr. Ali Semin, 'Kimlik ve Dış Politika İşgalden Günümüze Irak'ta Şiilik' kitabı okuyucuyla buluştu. 

KİTABIN ANA PERSPEKTİFİ 

Bu kitapta, Irak devletinin kimlik ve dış politika inşasında Şiiliğin rolü incelenmektedir. Konu ise iki temel amaca sahiptir. Bunlardan ilki, bölgedeki mezheplerin etnik farklılıklar üzerinden açıklanıp açıklanamayacağıdır. Bu bağlamda Şiiliğin bir mezhebi mi yoksa bir etnik bölünmeyi mi temsil ettiğinin yanıtları aranmıştır. Ayrıca Şiiliğin bölgedeki kültürel farklılaşma üzerindeki etkileri de başka bir çalışma sorusudur. Çalışmanın ikinci amacı, Türkiye'de konu ile ilgili literatür eksikliğine bir katkı sunmaktır.

TÜRKİYE-IRAK İLİŞKİLERİNE YAKIN MARKAJ 

Türkiye'nin Orta Doğu politikalarında önemli bir yere sahip olan Irak'ın temel siyasi ve kültürel dinamiklerini yakından incelemek Türkiye-Irak ilişkilerini anlayabilmek açısından da oldukça önemlidir. Geçmişten günümüze Irak'ın tarihsel ve kültürel arka planını ana kaynaklar üzerinden okumak ve birincil kaynaklar üzerinden bir analiz yapmak meselenin çok daha sağlıklı bir biçimde anlaşılmasına katkı sunacaktır. Bu çalışmada ağırlıklı olarak birincil kaynaklar üzerinden Irak'ın ve Şiiliğin analizi detaylı bir biçimde yapılmıştır. Öte yandan uzun yıllar süren saha çalışmalarında elde edilen veriler de bu kitabın temel kaynaklarından birini oluşturmaktadır. Hem Irak devletinin hem de Türkiye-Irak ilişkilerinin bugününü anlayabilmek için geçmişten bugüne bir bütünlük içinde incelenen bu konu, Orta Doğu çalışmaları ve Türk dış politikasına ilgi duyan tüm okurlar açısından temel bir kaynak vazifesi görecektir.

DR.ALİ SEMİN'İN ÇALIŞMALARI 

Türkiye’nin Ortadoğu ve Kuzey Afrika politikası; Ortadoğu ve Kuzey Afrika özelinde enerji politikaları, silahlı örgütler, terörizm ve güvenlik; Irak’ın iç ve dış politikası; Kuzey Irak’ın siyasi yapısı; Türkmenler; Iraklı Kürtlerin bölgesel ve küresel güçlerle ilişkileri ve Türkiye-Irak ilişkileri; Şiilik; İran iç ve dış politikası; İran nükleer çalışmaları; Körfez ülkeleri-İran ilişkileridir.


 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!