banner2

Doğu Ekspresi nedir, nerelerden geçer? Doğu Ekspresine nasıl bilet alınır?

Doğu Ekspresi seferlerinin yeniden başlayacağı açıklandı. Peki, Doğu Ekspresi nedir? Doğu Ekspresi bileti nasıl alınır? Doğu Ekspresi hangi güzergahlardan geçiyor? Detayları haberimizde...

Kültür / Sanat 16.11.2021, 15:49 16.11.2021, 16:27
Abone ol
Doğu Ekspresi nedir, nerelerden geçer? Doğu Ekspresine nasıl bilet alınır?

Doğu Ekspresi'ne koronavirüs önlemleri nedeniyle ara verilmişti. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, 15 Aralık'ta Doğu Ekspresi seferlerinin yeniden başlayacağını açıkladı. Peki dilden dile efsaneleşme yolunda emin adımlarla ilerleyen Doğu Ekspresi nedir? Doğu Ekspresi bilet nasıl alınır? Doğu Ekspresi hangi güzergahlardan geçiyor? Doğu Ekspresi nerede başlayıp nerede bitiyor? Detayları haberimizde...

DOĞU EKSPRESİ NEDİR?

Doğu Ekspresi birçok kişi tarafından bilinse de hakkında yeterli bilgi sahibi olmayanlar da vardır. Doğu Ekspresi, Ankara ile Kars arasında her gün hizmet veren ortalama yirmi beş saatlik bir tren yolculuğudur. Sırasıyla Ankara, Kayseri, Sivas, Erzincan, Erzurum’dan geçerek Kars’a varan tren: pulman, örtülü kuşetli ve yemekli vagonlardan oluşmaktadır. Bu kadar özel olma sebebi ise, tren yolculuğu boyunca karşılaşılan manzara ve içerisinde yer alan hizmetlerdir. Daha çok yolcuklukta varılan yerlerden ziyada o yolculuğun kendisi özeldir. 

DOĞU EKSPRESİ NEDEN BU KADAR POPÜLER?

Şimdi diyebilirsiniz, bir yolculuk neden bu kadar popüler oldu. Üstelik yıllardır olmasına rağmen son zamanlarda popüleritesi daha da artan bu yolculuğun sırrı nedir? Elbette son zamanlarda artan popülerlikte sosyal medyanın payı büyük. Yolcuların trende çektikleri fotoğraflar ve eğlenceli anlar izleyenlerin ilgisinin daha da artmasına sebep oldu. Doğunun o beyaz örtüsüyle kaplı eşsiz manzarası, Doğu Ekspresi'nin yolculara sunduğu en güzel ayrıcalık denebilir. Üstelik maaliyet olarak da uygun olması, Doğu Ekspresi'nin tercih sebepleri arasında yer alıyor.

TURİSTİK DOĞU EKSPRESİ NEDİR?

Doğu Ekspresine artan yüksek talep sonrası, Turistik Doğu Ekspresi seferleri düzenlenmeye başladı. Turizm Bakanlığı ile Ulaştırma Altyapı Bakanlığının ortak çalışmaları neticesinde faaliyet gösteren bu trenler, iç ve dış turizme de katkı sağladı. Bu seferlerin diğer seferlerden temel farkı Ankara’dan Kars’a gidişte İliç, Erzincan ve Erzurum’da, Kars’tan dönüşte ise Divriği’de, Sivas turu için Bostankaya ‘da uzun süreli mola vererek, yolcuların gezmelerine zaman tanımasıdır.  Turistik Doğu Ekspresi seferlerinde İliç’te 3 saat, Erzincan’da 2 saat 40 dakika ve Erzurum’da 2 saat 40 dakika duran Turistik Ekspres dönüşte ise Divriği’de 2 saat 36 dakika ve Sivas turu için Bostankaya’da 3 saat 09 dakika duurmaktadır. Bu sebeple sefer saatleri yaklaşık otuz beş saate kadar çıkıyor. Ayrıca bu seferlerin normal Doğu Ekspresine göre bilet fiyatları daha yüksektir. Turistik Doğu Ekspresi seferlerinde yataklı ve yemekli vagonlar yer alıyor.

DOĞU EKSPRESİNDE NE YENİR NE İÇİLİR?

Doğu Ekspresinde unutulmamalıdır ki trenin mola süresi oldukça azdır. Bu yüzden trenden inme riskini göze almamanızı tavsiye ederiz. Tren yolcu indirme ve bindirme süresi boyunca peronda kaldığından treni kaçırma riskiniz olabilir. Trenlerde yemekli vagonlar var. Ancak bu vagonlar normale göre biraz yüksek ücretliler. Bu sebeple yola çıkmadan önce biraz atıştırmalık ve kahvaltılık yanınıza alırsanız, bu ihtayacınızı trende giderebilirsiniz. Trende bulunan restoranın açılış ve kapanış saati yok. İstediğiniz zaman yemek alabilirsiniz ancak porsiyonlar çok da doyurucu olmayabilir.

DOĞU EKSPRESİ BİLET FİYATLARI

Geldik ne merak edilen kısma, Doğu Ekspresi fiyatları nedir? Turistik Doğu Ekspresi tam bilet fiyatları 480 TL ve genç biletleri ise 384 TL. Ancak bileti çift kişilik alırsanız iki biletin toplam maliyeti tam biletler için 600 TL ve genç biletleri için 489 TL olur. 13-26 yaş arasına uygulanan genç biletler tarifesinde bileti gidiş- dönüş alırsanız %20 olacak şekilde bir indirim kazanırsınız. Turistik Doğu Ekspresi seferlerinde sadece yataklı vagonlar yer alıyor. Doğu Ekspresinde ise biletler pulman ve kuşetli olmak üzere iki kısma ayrılıyor. Pulman yani koltuklu tam bilet fiyatı 57.5 TL ve genç bilet fiyatları ise 49.5 TL'dir. Kuşetli biletler yani yataklı biletler yetişkinler için 78 TL ve gençler için 69 TL'dir. 

DOĞU EKSPRESİ NERELERDEN GEÇİYOR?

Bu kısımda oldukça merak ediliyor. Daha önce Doğu Ekspresi kullanmamış yolcular, kullandıklarında hangi güzergahlardan geçeceklerini merak ediyorlar. Dediğimiz gibi DOğu Ekspresinde önemli olan vardığın yer değil yolculuğun kendisi dediysek, haliyle yolculu boyunca hangi manzaraları izleyeceğiniz ve hangi illere uğrayacağınız merak konusu oluyor. Gelin o zaman mola yerlerine ve güzergahlara bir göz atalım.

İLİÇ

Turistik Doğu Ekspresi yapıyorsanız ilk durağınız Erzincan’ın İliç ilçesidir. Üstelik burayı gezmek için dolu dolu kullanacağınız bir saatiniz var. İlçenin merkezinde yer alan ve Saatli Çeşme olarak da bilinen Büyük Çeşme, önemli kültürel miraslar arasında yer alıyor. Aynı zamanda Kuruçay köyündeki hükümet konağı ve Kuruçay cami de görülmeye değer yerler arasındadır. Kuruçay Cami 1794 senesinde Osmanlı döneminde yapılmıştır.

ERZİNCAN

Ardından Erzincan’a varıyoruz ve burada da 2 saat 40 dakikamız var. Erzincan'ı gezmek için fazla vaktimiz yok fakat hemen hızla Mama Hatun Türbesi, Gülabibey Camii, Abrenk Kilisesi, Karanlık Kanyon, Girvelik Şelalesi ve Köroğlu Mağarası'nı gezebilirsiniz. Vakit az olduğundan en azından gezip görmeniz gereken başlıca yerlere bakalım.

ERZURUM

Geldik dadaşlar diyarı Erzurum'a, havası sert insanı mert bu memlekete 2 saat 40 dakika asla yeterli olmayacaktır. Ama en azından meşhur Cağ Kebap yenir ve ardından bir kadayıf dolması gömülür. Tabiki gezilecek yer çok fakat vakit az kaldığından en azından çifte minareli medrese uğramadan oradan ayrılmamanız şiddetle tavsiye edilir.

KARS

Ve artık son durağa geldik. Süre probleminiz olmadan doğunun bu özel kentini gönlünüzce gezebileceksiniz. İlk olarak Kars ilinin doğası başlıca görülmeye değer yerler arasında. Burada epey gezecek yer bulacaksınız. Neyse ilk durağımız Sarıkamış, burada karın ve kayağın zevkin yaşadıktan sonra doğruca Çıldır Gölü’ne geçmelisiniz. Buz tutmuş bu gölden bir Eskimo gibi balık avlayabilirsiniz. Kars’ın mutfağını da kesinlikle deneyimleyin. Özellikle  Balı, kaşarı, peyniri, safranlı pilav, umaç, hoşaf, hangel gibi birbirinden lezzetli yemekleri sizi baştan çıkarabilir uyaralım. Ayrıca Ani harabeleri, cirit festivali, yaylaları ve Baltık mimarisi görmeniz gereken diğer faktörler olarak göze çarpıyor.

DİVRİĞİ

Artık dönme vakti geldi. İlk durağımız Sivas Divriği'de 2 saat 36 dakikamız var. Divrği, Fırat Nehri’nin bir uzantısı olan Çaltı Çayı vadisine kurulan bir yerdir. Divriği Ulu Camii, Çaltı Çayı, Divriği Garı, Divriği Kalesi'ni gezmek size iyi bir rota olacaktır.

BOSTANKAYA

Sivas turu için verilen bu molada 3 saat 9 dakika kadar bir vaktiniz olacak. Sivas’ın Ulaş ilçesine bağlı olan bir köyü olan Bostankaya’da Türk mimarisinin ve süsleme sanatının en özel örneklerini görme şansını yakalayacaksınız. Böylece Doğu Ekspresi yolculuğumuz burada sonra eriyor. Yorucu ama bir o kadar keyifli olan bu yolculuğu bir gün mutlaka deneyimlemenizi şiddetle tavsiye ederiz.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!