Yandex Metrica

'Dinmeyen Acı: Srebrenitsa' sergisi ziyarete açıldı

'Dinmeyen Acı: Srebrenitsa' sergisi ziyarete açıldı

Uluslararası Demokratlar Birliği işbirliğiyle Srebrenitsa Soykırı'mının 26. yıldönümü nedeniyle sergi düzenlendi. Sergi 1 hafta boyunca ziyaretçilere açık olacak.

Kültür / Sanat

23.01.2024, 17:38

Uluslararası Demokratlar Birliği iş birliği ile düzenlenen "Dinmeyen Acı: Srebrenitsa" fotoğraf sergisi, Beyoğlu Belediyesi Hasköy Kültür ve Gösteri Merkezi'nde sanatseverlerin ziyaretine açıldı. Açılış programı Leonida Timuş'un Türkçe, Boşnakça ve İngilizce eserleri seslendirdiği müzik dinletisiyle başladı.

Açılış programına Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, Ak Parti Beyoğlu İlçe Başkanı Abdullah Enes Özkan, BBP Beyoğlu ilçe Başkanı Mustafa Yıldız, Türkiye Bosna Sancak Derneği Başkan Vekili Hilmi Erdem ve UID Bosna Hersek Başkanı Emine Şeçeroviç Kaşlı da katıldı.

Serginin temel sloganı olarak Bosna Hersek'in ilk Cumhurbaşkanı Aliya İzzetbegoviç'in "Bizi toprağa gömdüler ama tohum olduğumuzu bilmiyorlardı" ifadeleri kullanıldı.

Sergide, 16 yaşındayken Drina nehri kıyısında Sırpların kurşuna dizdiği sivillerin içindeyken son anda nehre atlayarak hayatta kalmayı başaran Boşnak fotoğrafçı Veliya Hasanbegoviç'in yaklaşık 50 fotoğrafı bulunuyor.

SREBRENİTSA'DAKİ KATLİAM

11 Temmuz 1995 yılında, Bosna Hersek'in doğusundaki Srebrenitsa'da 2. Dünya Savaşı'ndan sonraki en büyük soykırım yaşandı. Boşnak siviller, BM tarafından 'Güvenli bölge' olarak ilan edilen Srebrenitsa'ya sığındı.

"Bosna Kasabı" olarak bilinen Sırp komutan Ratko Mladiç emrindeki birlikler Srebrenitsa'ya girdi. Birleşmiş Milletler, kendisine sığınan binlerce Boşnak sivili Sırplara teslim etti.

Katliam, Lahey'deki uluslararası mahkeme tarafından da "soykırım" olarak kabul edildi. Birkaç gün içerisinde yaklaşık 8 bin 372 Boşnak şehit edildi, binlerce sivil işkence gördü. Yeni doğan çocuklar ve anne karnındaki bebekler bile katledildi.

Soykırımda öldürülen fakat bedenine ulaşılamayan yüzlerce kurban bulunduğu biliniyor.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading