banner2

Çocuğumla hangi filmleri izlemeliyim? En kaliteli yapımları sizler için derledik!

Neredeyse çocuklu her evde sinema geceleri yapılır. Bu tarz gecelerde öncelikli olan ise elbette eğlenmek. Ancak kaliteli filmler izleyerek çocuğunuzun hayal dünyasına yeni pencereler de açabilirsiniz. İşte bu konuda size yardım edecek bir rehber...

Kültür / Sanat 28.06.2022, 18:37 28.06.2022, 19:48
Abone ol
Çocuğumla hangi filmleri izlemeliyim? En kaliteli yapımları sizler için derledik!

Çocuklarla izlenebilecek filmler nelerdir? Hangi filmler ailece izlenebilir? Kaliteli ve eğlenceli animasyon filmler hangileri? İşte cevaplar...

Çocuğunuzla oturduğunuzda hep aynı filmleri mi izliyorsunuz? Repliklerini bile ezberlemeye başladığınız filmler varsa arşivinizde, zulaya yenilerini eklemenin vakti gelmiş demektir. Sizler için ailece gönül rahatlığıyla izleyebileceğiniz 20 film seçtik. Bu filmleri izlemeden sakın ölmeyin!

TOGO (2019)

Ele alacağımız ilk film 2019 yapımı Togo. Alaska'nın Nome kasabası ölümcül bir salgının etkisi altındadır. Tek tedavi imkanı 600 mil ötedeki kasabada yer almaktadır. Kasabadaki antitoksin serumunun getirilmesi gerekir ancak bu çok kolay bir iş değildir. Köpek eğitmeni Leonhard Seppala halkın isteği üzerine bu zorlu yolculuğa çıkar. Yanında 13 yıllık dostu, artık bir hayli yaşlanmış olan Sibirya kurdu Togo ile. Donmuş göl üstünden çok tehlikeli şartlarda köpekleriyle geçen Seppala, korkunç bir fırtınaya yakalanır. -70 derecede yaşanan o anları izlerken kendinizi aynı mücadeleyi veriyor gibi hissedeceksiniz. Filmin yönetmeni Ericson Core. (IMDB: 7.9)

HACHI: BİR KÖPEĞİN HİKAYESİ (2009)

İçinde köpek olan bir film ne kadar etkileyici olabilir ki diyeceksiniz belki ama eminiz Hachi'yi izleyince bu fikriniz değişecek. Filmde bir profesör ile bir köpek arasında geçen müthiş dostluk işleniyor. Richard Gere, oyunculuğu ile yine büyülüyor. Gerçek bir olaydan esinlenilerek yapılan filmin yönetmeni Lasse Hallström. (IMDB:8.1)

YÜRÜYEN ŞATO (2004)

Kaliteli animasyon film sevenlere ise Hayao Miyazaki imzalı 4 filmden bahsedeceğiz. İlki, müzikleriyle ruhu dinlendiren Yürüyen Şato. Film, kendisine yapılan büyünün etkisini yok etmeye çalışan genç bir kızın hikayesini anlatıyor. Sıradan bir genç kız olan Sophie şeytani bir cadı tarafından büyüyle doksan yaşında bir kadına dönüşür. Artık fazlasıyla yaşlanmış ve çevresi tarafından tanınmaz bir görünüme bürünmüştür. Bu yüzden büyük bir umutsuzluğa kapılan ve yaşadığı yeri terk etmek zorunda kalan Sophie, yürüyen bir şatoda yaşayan Howl isimli bir büyücünün yanına yerleşir. Bu şatoda yaşayan cinlerden biri de Sophie ile aynı kaderi paylaşmaktadır. Aynı amaç etrafında buluşan ikili kendilerine yapılan kara büyünün etkisini yok etmeye çalışacaklardır. Yürüyen Şato animasyon türünün en yaratıcı yapıtlarından bir tanesi. (IMDB: 8.2)

RUHLARIN KAÇIŞI  (2001)

Babasının işi nedeniyle yeni bir şehre taşınmak zorunda kalan 10 yaşındaki Chihiro bu duruma çok üzülmektedir. Fakat bu yolculuk hiç ummadığı kadar ilginçliklerle dolu olacaktır. İlk olarak Chihiro’nun anne ve babası mola verdikleri yerdeki yemekleri yiyince domuza dönüşürler. Chihiro, anne ve babasına yardım etmek isterken ortalık hayaletlerle dolar. Yürüyen Şato'nun yaratıcısı Hayao Miyazaki'nin animasyon şaheseri olan Ruhların Kaçışı, 52. Berlin Uluslarası Film Festivali'nde Altın Ayı, 75. Akademi Ödülleri'nde ise En İyi Animasyon Oscarı'nı kazanmayı başarmış bir yapım.
(IMDB: 8.6)

KOMŞUM TOTORO  (1988)

Biri 10 diğeri 4 yaşında olan kız kardeşlerin hikayesi anlatılıyor filmde. Bu kardeşler, hasta olan annelerinin yattığı hastaneye yakın kırsal bir bölgeye taşınıyor. Taşındıkları eski eve alışmaya çalışan kardeşler, evde birtakım sihirli küçük yaratıkların varlığına da şahit oluyor. Ardından evlerinin hemen yakınlarında, bunların en büyüğü olan Totoro'yla tanışıp başbaşka bir heyecan yaşamaya başlıyorlar. Animasyon film üstadı Hayao Miyazaki, Komşum Totoro'nun da yönetmen koltuğunda oturan isim. (IMDB: 8.1)

KÜÇÜK CADI KİKİ (1989)

Kiki on üç yaşında bir cadıdır. Geleneklerine göre cadılık eğitimini tamamlayarak tam bir cadı olabilmesi için bir yıl ailesinden ayrı olarak kendi seçeceği bir şehirde yaşaması gerekmektedir. Kiki, kedisi Jiji ile annesinin hediye ettigi süpürgeye binerek evinden ayrılır ve deniz kenarında, başka cadısı olmayan bir şehirde karar kılar. Kiki, şehirde uçma yateneğinden faydalanacağı bir kurye servisi açmak istemektedir. Şehirdeki ilk gününde tanıştığı birinin fırınında ona yardımcı olurken aynı zamanda hayalini kurduğu işi yapmaya başlar ve zamanla cadılık yeteneklerini kaybettiğini fark eder. Filmin yönetmeni Hayao Miyazaki. (IMDB: 7.8)

AŞIRICILAR (2010)

Hiromasa Yonebayashi'nin yönetmen koltuğunda yer aldığı Aşırıcılar filminde, evlerin döşeme altlarında kendilerine göre dünyalar kuran küçük insanların hikayesi anlatılıyor. Büyük insanların evinden ihtiyaçları olan şeyleri aşıran küçük aile, mutluluğun para ve pulda olmadığını gösteriyor izleyicilere. Evin deli dolu minik kızı Arriyetty, bir aşırması sırasında ev sahibinin akrabası olan Sho isimli gence yakalanıyor. Ve Aşırıcılar için endişe dolu günler başlıyor. (IMDB: 7.6)

PRENSES KAGUYA MASALI (2013)

Bir gün, yaşlı bir oduncu ve onun karısı tarafından bir bambu ağacının parıldayan sapında bulunan avuç içi büyüklüğündeki gizemli küçük kız, hızla büyüyerek, güzeller güzeli bir kadına dönüşür. Kendisiyle karşılaşan her insan bu esrarengiz kızdan etkilenir. Prensler bu gizemli prenses ile evlenebilmek için sıraya girer. Fakat Kaguya'nın aradığı çok daha kozmik bir aşktır. Isao Takahata’nın yönetmenliğini yaptığı Prenses Kaguya Masalı filmi hem ruha hem de el yapımı suluboya çizimleri ile göze de hitap ediyor. Film, eski bir Japon efsanesinden esinlenerek perdeye aktarılmış. (IMDB: 8.0)

MIRAI (2018)

Mamoru Hosoda'nın yönetmenliğini yaptığı Mirai filminde 2 çocuklu bir ailenin yaşadığı her şeyi izleyeceksiniz. Evin büyük çocuğunun kardeşten sonra yaşadığı psikolojik karmaşa, kıskançlık ve öfke nöbetleri, anne ve babanın arada kaldığı kriz anları tüm gerçekliği ile aktarılıyor. Kardeşi Mirai'yi ilk başlarda sevmeyen Kun, ruh aleminde sürüklendiği maceralarla farklı bir bakış açısına sahip olur ve iyi bir abi olmaya çalışır.  (IMDB: 7.0)

BİR KÖPEĞİN FANTASTİK HİKAYESİ  (2019)

Bir hevesle köpek sahiplenip türlü sebeplerle onu kapı dışarı etmek insanoğluna kolay gelir. Peki acaba hayattan tek kalemde silinen köpeklerin terkedildikten sonraki hisleri nasıldır? Yönetmen Anca Damian Bir Köpeğin Fantastik Hikayesi'nde işte bu konuyu ele alıyor. Melez bir köpek olan Marona bir kaza geçirir ve ardından geçmişine doğru zihinsel yolculuğa çıkar. Eski sahiplerini ve yaşadıklarını hatırlayan sevimli köpeğin hikayesi sizi fazlasıyla duygulandıracak. Filmin göz kamaştıran çizimlerine hayran olacaksınız.  (IMDB: 7.5)

DENİZİN ŞARKISI (2014)

Tıpkı Bir Köpeğin Fantastik Hikayesi'ndeki gibi harika çizimler ve anlatım tarzı Denizin Şarkısı'nda da izleyiciyle buluşuyor. Ben ve Saoirse ufak bir adanın tepesinde babalarıyla beraber yaşayan iki kardeştir. Ancak burayı sevmeyen babaanneleri bir gün gelir ve çocukları alıp şehre götürür. Ben günler sonra kız kardeşinin, bir şarkısıyla tüm büyülü varlıkları serbest bırakabilecek bir deniz perisi olduğunu keşfeder. Tomm Moore'un yönetmenliğini yaptığı filmin senaryosu Will Collins'e ait. (IMDB: 8.0)

COCO (2017)

12 yaşındaki Miguel'in en büyük kahramanı efsanevi Meksikalı gitarist Ernesto de la Cruz'dur. Cruz hayatını kaybetmiştir ve Miguel'in onunla tanışma imkanı yoktur. Miguel günün birinde ünlü müzisyenin gitarını bulur. Ancak gitarı çalması onu bir anda Ölüler Diyarı'na götürüverir. Çıkış yolunu arayan çocuk, Hector'la karşılaşır ve birlikte Miguel'in aile tarihinin ardındaki gerçek hikayeyi keşfetmek için olağanüstü bir yolculuğa çıkarlar. Lee Unkrich'in yönettiği film, 16. Görsel Efekt Birliği Ödülleri’nde 4 ödül, 45. Annie Ödülleri’nde 11 ödül aldı. 2018 Oscar ödüllerinde ise En İyi Animasyon seçildi. (IMDB: 8.4)

RUH (2020)

Müzikseverlerin, özellikle jaz müzik hayranlarının mest olacağı bir film Ruh. Orta okul müzik öğretmeni Joe Gardner, bir jazz grubu ile birlikte çalışan jazz piyanisti olmanın hayalini kuruyordur. Ve kısa süre sonra ilk müzisyenlik deneyimini edinir. Hayaline kavuşmanın sevinciyle New York sokaklarında gezinen adam, birdenbire kanalizasyona düşer. Ancak burası aslında farklı bir dünyaya açılıyordur. Pete Docter ve Kemp Powers filmi birlikte yönettiler. (IMDB: 8.0)

KÜÇÜK PRENS (2015)

Antoine de Saint-Exupéry'in klasikleşmiş eseri 'Küçük Prens'ten sinemaya uyarlanan animasyon türündeki yapıtta, bir pilot kendisini ıssız bir çölün ortasında bulur ve çok uzak bir gezegenden gelmiş olan küçük bir çocukla karşılaşır. Filmin yönetmenliğini Mark Osborne yaptı. (IMDB: 7.7)

BAY PEABODY VE MERAKLI SHERMAN: ZAMANDA YOLCULUK (2014)

Bay Peabody, hem bir kaşif hem bilim adamı, hem gurme hem Olimpiyat Madalyası kazanmış bir atlet ve de dünyanın en başarılı köpeğidir. En dahice icadı olan zaman makinasını kullanan Peabody ve onun evlatlık oğlu Shermann, zamanda yolculuk yaparak dünyayı değiştiren tarihi olayları ilk elden izlerler. Fakat Sherman okulda kendisine bulaşan şımarık Paddy'ye kendisini ispatlamaya çalışırken, hiç yapmaması gereken bir şeye bulaşır ve zaman yolculuğunun kurallarını çiğner. Rob Minkoff'un yönettiği filmde Peabody’nin Türkçe seslendirmesini Yekta Kopan üstleniyor. (IMDB: 6.8)

MOANA (2016)

Moana Antik Polenezya'da yaşayan bir kabilenin şefinin cesur kızıdır. Güçlü ve korkusuz Moana doğanın içinde büyümüştür ve neşeli bir kızdır. Ancak yarı tanrı Maui tarafından yapılan korkunç bir lanet onun adasına dek ulaşır. Maui tanrıça Te Whiti'nin kalbini çalarak onu kızdırmıştır ve şimdi balıkçılar balık tutamaz olmuş, ekinler yetişmeden solar olmuştur. Ancak Moana bu duruma boyun eğmemeye kararlıdır. John Husker ve Ron Clements filmin yönetmen koltuğunda oturuyor. (IMDB: 7.6)

ADDAMS AİLESİ (2019)

Kocasına ve çocuklarına kendini adamış bir kadın olan Morticia, adeta ailesini bir arada tutan tutkal vazifesi görüyor. Güler yüzlü, kötücül ve tutkulu bir şekilde karısına aşık olan aile babası Gomez ise eşine göre biraz daha sıcakkanlı. Ailenin çocukları da oldukça şahsına münhasır bireyler. Uzun örgüleri ve iğneleyici mizahı ile zeki genç kız Wednesday ve bulabileceği en büyük tehdit ve tehlikelerin peşinden koşan 10 yaşındaki Pugsley. Ancak evin bireyleri bunlarla sınırlı değil. Size kahkaha dolu dakikalar yaşatacak olan filmi Greg TiernanConrad Vernon yönetti.  (IMDB: 5.8)

OYUNCAK HİKAYESİ SERİSİ: 1,2,3,4 

Oyuncaklarını çok seven Andy gün boyu onlarla oynadıktan sonra uykuya geçtiğinde olanlardan habersizdir. Çünkü tüm oyuncaklar canlanabilmektedir. Andy'nin çocukluk döneminde birinci filmi çekilen Oyuncak Hikayesi serisi, animasyon film tarihinin en başarılı yapımlarından. En son dördüncü filmiyle çocuk sinemaseverlerin karşısına geçen filmde Andy artık üniversite çağına gelmiş bir delikanlı olarak karşımıza çıkıyor. Peki Andy üniversiteye giderken çok sevdiği oyuncakları ne yaptı sizce? Serinin yönetmen koltuklarında Lee Unkrich, John Lasseter, Stephany Folsom ve Ash Brannon oturuyor. 

ÇILGIN HIRSIZ VE SHREK UNUTULMASIN!

Çılgın Hırsız ve Shrek de mutlaka izlenmesi gereken seri filmlerden. Siz de bu yaz çocuğunuzla kaliteli ve eğlenceli filmler izlemek istiyorsanız bu önerileri dikkate alabilirsiniz. Şimdiden iyi seyirler...

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!