Büyük Türk Halk Şairi Yunus Emre vefatının 700. Yıl dönümünde Viyana'da anıldı

Yunus Emre Enstitüsü (YEE) tarafından Avusturya’nın başkenti Viyana’da düzenlenen açık hava konserinde, büyük Türk şairi ve mutasavvıf Yunus Emre, vefatının 700. ölüm yıl dönümü nedeniyle eserleriyle anıldı.

Kültür / Sanat 28.09.2021, 21:46 28.09.2021, 22:20
Abone ol
Büyük Türk Halk Şairi Yunus Emre vefatının 700. Yıl dönümünde Viyana'da anıldı

Avusturya'nın başkenti Viyana'nın 18. Bölgesinde bulunan Türkenschanz Parkı'ndaki Yunus Emre Çeşmesi önünde gerçekleşen konsere, Türkiye’nin Viyana Büyükelçisi Ozan Ceyhun ve eşi Azize Ceyhun'nun yanı sıra Viyana Başkonsolosu Asip Kaya, Viyana Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Ayşe Yorulmaz, 18. Bölge Belediye Başkanı Silvia Nossek ve çok sayıda davetli katıldı.

YEE Müdürü Yorulmaz, etkinlik öncesinde yaptığı konuşmasında, katkılarından dolayı Belediye Başkanı Nossek’e teşekkür ederek, "Bu yıl, enstitümüze ve arkamda gördüğünüz çeşmeye adını veren Yunus Emre hazretlerinin 700. ölüm yıl dönümü. 2021 yılı bu sebeple UNESCO tarafından Yunus Emre Yılı ilan edilmiştir. Biz de Yunus Emre Enstitüsü olarak bu vesileyle büyük mutasavvıf Yunus Emre’nin bestelenmiş şiirlerinin yer aldığı özel bir konser hazırladık." dedi.

Viyana Büyükelçisi Ceyhun da konuşmasında konseri düzenleyen YEE'ye teşekkür ederek, böyle bir konser için Türkenschanz Parkı'nın en doğru yer olduğunu söyledi.

"TÜRK HÜMANİZMİNE DAMGA VURAN BARIŞ ELÇİSİ"

Ayrıca, büyük Türk şairi ve mutasavvıf Yunus Emre’yi düzenlenen konser vasatasıyla andıklarını belirten Ceyhun, "Yunus Emre sadece bir şair değil aynı zamanda Türk hümanizmine damga vuran önemli bir barış elçisiydi." şeklinde konuştu.

Viyana 18. Bölge Belediye Başkanı Silvia Nossek ise Yunus Emre’nin, Anadolu’da barış ve hoşgörüyü yaymak üzere yollara düştüğünü vurgulayarak, Türkenschanz Parkı'nda bulunan Yunus Emre Çeşmesi’nin de şairin ruhunu, birlikte yaşam ve barış felsefesini sembolize etttiğini ve bu düşüncelerin de buraya aktarılması amacıyla inşa edildiğini ifade etti.

Tamamı Yunus Emre'nin eserlerinden oluşan konsere ise katılımcılar yoğun ilgi gösterdi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!