banner2

Bunu okuyan hem zenginleşir hem de uzun ömürlü olur: Vakıa Sûresi yine sırlarıyla gündemde

Kur'an-ı Kerim'de yüzyıllardır 'zenginlik sırrı' olarak görülen Vakıa Sûresi'nin bir hikmeti daha ortaya çıktı. O sûrede bir ayet var ki, düzenli olarak okuyan kişi uzun bir ömre kavuşuyor.

Kültür / Sanat 26.09.2022, 02:20
Abone ol
Bunu okuyan hem zenginleşir hem de uzun ömürlü olur: Vakıa Sûresi yine sırlarıyla gündemde

Müslümanların yüzyıllardır rızıklarını artırmak ve hanelerine bereket katmak için dua mahiyetinde okuduğu Vakıa Sûresi'nin bir hikmeti daha ortaya çıktı. Kur'an-ı Kerim'deki 56. ayet olan Vakıa Sûresi'nin birtakım mucizeler barındırdığına dikkat çeken araştırmacı-yazar Ömer Faruk İspir, İslamî kaynaklardan derlediği bilgilerle sözkonusu sûredeki 'ölümsüzlük sırrı'na işaret etti. 

Kur'an-ı Kerim'deki gizli sırların anlatıldığı Havas-ul Kur'an Kenz-ül Havas (Seyyid Süleyman el-Hüseynî) ve Kur'an-ı Kerim'in Havas ve Esrarı (İmam Vafii) adlı kitaplardan alıntılar yapan İspir, TV100'de katıldığı programda şunları söyledi:

'ÖLÜMSÜZ GENÇLER'DEN BAHSEDİLİYOR

"Abdullah bin Mesud, 'Ben Resulullah'dan işittim, bu sûreyi okuyan asla fakirlik çekmez, demişti. Ben her gün bu sûreyi okuyacağım ve zengin olacağım demişti. Dikkat ederseniz hayatının son döneminde de zengin olmuştu hakikaten.

Kim her gece Vakıa Sûresi'ni okursa ona asla fakirlik isabet etmez denilmiştir. Ulemâdan bazısı şöyle söylemiştir: Her kim bir oturuşta 41 defa Vakıa Sûresi'ni okursa o kişinin rızk talebini Cenab-ı Allah kabul eder ve o kişinin istediği mal-mülk ona ihsan edilir. 

Hz. Fâtima annemizden rivayet edilen Hadis-i Şerif'e göre ise Vakıa ve Rahman Sûrelerini sürekli okuyan ve bu sûrelerle meşgul olan kişiler Firdevs cennetine yerleştirilen kişilerden olur. 

Vakıa Sûresi 96 ayetten oluşuyor, Kur'an sırası 56 ve Mekke'de nazil olmuş bir sûre. Havas kitaplarında diyor ki, Vakıa Sûresi'nin 17. ayetinde ölümsüz gençlerden bahsediliyor. Yani cennet ehline hizmet edecek ölümsüz gençler... 

Halvet yahut riyazattaki bir kişi oruçlu iken her gün 1000 defa Vakıa Sûresi'nin 17. ayetini okursa ve bu işlemi 41 gün boyunca devam ettirirse, Cenab-ı Hakk'ın indinde o insanın ömrü kısa ise Cenab-ı Hakk o kişinin ömrünün kısalığını silip ömrünü uzatabilir. Havas kitaplarına göre o kişi artık uzun ömürlü olur. 

Bir de şöyle bir ek getirmişler, buradan şu sonuç da çıkar: Eğer kişinin hayatında gerçekleştirmek istediği şeyler varsa, yapmak istediği şeyler var ve bunları yapmadan ölmek istemiyorsa, Cenab-ı Hakk onun için öyle bir vakit genişliği yaratır ki, isteklerinin tamamına erişip bu dünyadan mutlu bir şekilde göçecek kadar vakti olur. 

ÇİFTÇİNİN TARLASI VERİMSİZSE...

Bir de Vakıa Sûresi'nin 63. ve 64. ayetlerinde "Şimdi bana, ektiğini haber verin. Onu siz mi bitiriyorsunuz, yoksa bitiren (büyüten) biz miyiz?" diyor. 

Eğer bir çiftçinin tarlasında ve ağaçlarında ürünler verimsizse, bir kazaya uğruyorsa o vakit çiftçiler bu 63. ve 64. ayetleri okursa tohumlar verimli bir şekilde çıkacaktır. Havas kitapları böyle söylüyor. 

Bir de Vakıa Sûresi'nin sırlarına ilişkin Ahmed el-Rıfaî Hazretleri'nin bir beyanı var: Her kim sabah ve akşam namazlarından sonra bu sûreyi okursa hem ona fakirlik isabet etmez hem Allah'ın izniyle ölüm acısını duymadan ahirete gider hem de mahşer günü mahşerin şiddetini, dehşetini hissetmeden ehl-i cennetten olur. 

Ahmed el-Rıfaî bunun hayat boyu yapılması gerektiği kaydını düşmüş." 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!