banner2

Bu tabloyu tanımayan yok! Leonardo Da Vinci tarafından yapılan Mona Lisa tablosu neden bu kadar popüler?

Büyük küçük herkesin ismen olmasa da görünüş olarak tanıdığı bir sanat eseri olan Mona Lisa, Leonardo Da Vinci tarafından yapılan bir tablo. Paris'te bulunan Louvre müzesinde sergilenen tablo, her yıl yaklaşık olarak 6 milyon kişi tarafından ziyaret ediliyor. Peki Mona Lisa'yı bu denli özel kılan şey ne?

Kültür / Sanat 25.09.2022, 14:35
Abone ol
Bu tabloyu tanımayan yok! Leonardo Da Vinci tarafından yapılan Mona Lisa tablosu neden bu kadar popüler?

Mona Lisa tablosunu hangi ressam yaptı? Mona Lisa tablosu nerede sergileniyor? Mona Lisa neden bu kadar ünlü? İşte cevaplar...

Ressam Leonardo Da Vinci'nin başyapıtı olarak yıllardır kabul edilen Mona Lisa, dünyanın en önemli tablolarından biri. 

1911'DE ESER KAYIP OLUYOR 

Vinci'nin bu tabloyu 1500 ve 1506 yılları arasında yaptığı düşünülüyor. 1911'de bu tablonun kaybolmasıysa, ona ayrı bir önem kazandırıyor. Çünkü bu durum XX. yüzyılın en büyük sanat hırsızlığı olarak kabul ediliyor.

HIRSIZLIĞI YAPAN, MÜZENİN ESKİ ÇALIŞANI PERUGGIA

Hırsızlığı yapan ise müzenin eski çalışanı Vincenzo Peruggia ve arkadaşları... 20 Ağustos'ta müzeye girerek 1 gece saklanan ve ertesi gün tabloyu alıp kaçan kişilerin, eseri iki yıl boyunca evinde sakladıkları biliniyor. Hırsızlar, tabloyu Floransa'daki bir sanat galerisi satmaya çalışmışsalar da galerisinin sahibinin polise haber vermesiyle planları suya düşüyor. Bu soygun Peruggia’nın tutuklanması ile sonlanıyor.

HIRSIZLIK SONRASI PICASSO BİLE SORGULANMIŞ

1913 yılında Louvre müzesine geri getirilen tablo kaybolduğu zamanlarda oldukça geniş çaplı haberler ortaya çıkmış. Çok önemli isimler sorgulamaya alınmış. Ünlü ressam Pablo Picasso bile sorgulananlar listesi içerisinde yer almış. Mona Lisa tablosu işte bu olaydan sonra daha popüler hale gelmiş. 

TABLODAKİ KADIN KİM?

Çoğu kişinin aklında ise tabloda yer alan kadının kimliği hakkında soru işaretleri var. Bu kadının floransalı ipek tüccarı Francesco del Giocondo’nun eşi Lisa Gherardini olduğu düşünülse de tablodaki kadın kimliği hakkında ortaya atılan başka birçok varsayım yer alıyor. 

MASUM BİR GÜLÜMSEME Mİ?

Mona Lisa tablosu hakkında dikkat çeken bir başka detay ise kadının gülümseme şekli. Bazıları bunu masum bir gülümseme olarak görürken bazı kişiler ise söz konusu tebessümün altında bir gizem yattığını iddia ediyor. 

Mona Lisa tablosunun çalınması, taklitlerin sayısını artırmış. Eserin birçok kopyası ve parodisi var. 1883 yılında bir Fransız hareketi içerisinde yer alan taklitte Mona Lisa sigara içerken resmedilmiş. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!