banner2

"Bir Kare Bir Anlam" TRT2'de izleyici ile buluşacak

Bir Kare Bir Anlam isimli belgesel için geri sayım başladı. Fotoğraf meraklılarının heyecanla beklediği belgesel pazar akşamları TRT2'de olacak.

Kültür / Sanat 25.09.2021, 11:51 25.09.2021, 12:14
Abone ol
"Bir Kare Bir Anlam" TRT2'de izleyici ile buluşacak

Kültür Sanat kanalı TRT2, izleyicisine yeni bir program sunmaya hazırlanıyor. Yapımcılığını ve yönetmenliğini Onur Hüseyin Kılınç'ın yaptığı "Bir Kare Bir Anlam" isimli belgeselin ilk bölümü 26 Eylül akşamı ekrana gelecek. Bir Kare Bir Anlam'ın her bölümünde, farklı disiplinlerden fotoğraf sanatçıları konuk olacak.

Fotoğraf sanatının duyguları aktarmadaki işlevinin anlatılacağı belgelsele konuk olan her fotoğrafçı, seçilen kavramla ilgili fotoğrafı çekebilmek için seyahate çıkıyor.

AA muhabirine açıklamalarda bulunan Onur Hüseyin Kılınç, 7 yıldır belgesel sektöründe çalışmalar yaptığını belirterek şöyle konuştu:

"Her bölüm farklı fotoğraf sanatçılarıyla kavramlar üzerine fotoğraf çekiyoruz. Fotoğraf sanatının duyguları aktarmadaki işlevini anlattığımız Bir Kare Bir Anlam'da ilk bölüm 'Zaman' kavramını fotoğrafçı Hüseyin Taşkın ile kadraja aldık."

Her bölümün çatısını "Anlamdan Kadraja Fotoğraf Sanatı" anlayışıyla kurduklarına dikkat çeken Kılınç, "Fotoğrafçı düşündüğü anlamın, duygunun fotoğrafını çekmek ister ve seyahate, arayışa çıkar. Bu cümle kısa storyline diyebiliriz. Yani seyircinin finalde ikna olduğu bir durum var. 'Evet! Bu fotoğraf gerçekten de bu anlamı taşıyor benim için.' diyor. Bu yüzden içeriye yalnızca aradığımız anlamları alıyoruz. Bunu yaparken estetik bir kaygı gözettiğimiz için 'Anlamdan Kadraja Fotoğraf Sanatı' ortaya çıkıyor." dedi.

İlk sezonu 13 bölümden oluşacak olan Bir Kare Bir Anlam'da  Hüseyin Taşkın, Ömer Faruk Yeltekin, İlker Karaman ve Hakan Bıyıklıoğlu gibi fotoğraf sanatçıları yer alacak. Belgesel, her Pazar akşamı saat 20.45'te fotoğraf severlerle buluşacak.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!