banner2

Besteci Sadettin Kaynak'ın hayatı beyaz perdeye taşınıyor

Klasik Türk sanat müziğinin önemli bestecilerinden Sadettin Kaynak'ın hayat hikayesi film oluyor.

Kültür / Sanat 22.09.2021, 13:19 22.09.2021, 13:31
Abone ol
Besteci Sadettin Kaynak'ın hayatı beyaz perdeye taşınıyor

Sadettin Kaynak'ın yaşamı beyaz perdeye aktarılıyor. "Sadettin - Musiki Dehası Hafız" isimli filmin yönetmenliğini Cengis Asiltürk, yapımcılığını ise Atilla Gökbörü üstlenecek. Senaryoyu ise Altan Akışık kaleme alacak.

Film, Sadettin Kaynak'ın 1952'de müzik çalışması sırasında felç geçirmesiyle değişen hayatını anlatacak. Usta sanatçıyı filmde senarist Altan Akışık canlandıracak.

Filmin senaryosunu ve başrolünü üstlenen Akışık, Sadettin Kaynak'ın bir yandan güfte ve beste çalışmaları, bir yandan imam yardımcılığı ve Yavuz Sultan Selim ile Sultanahmet camilerinde baş imamlık yaptığına dikkat çekti. Akışık, bu rolü canlandırmayı tarihi bir görev olarak gördüğünü kaydetti.

Akışık, senaryo için yıllardır çalıştığını belirterek,  Sadettin Kaynak'ın insanüstü gayretle çalışmaktan dolayı vücudunun erken sayılabilecek bir yaşta yıprandığını; bu nedenle, filmin büyük bölümünde felçli bir karakteri oynayacağını kaydetti.

Hayatı boyunca yaklaşık 850'ye yakın eser bestelediğinin anlatılacağı filmde, Mustafa Kemal Atatürk, Safiye Ayla, Müzeyyen Senar, Hamiyet Yüceses, Münir Nurettin Selçuk, Selahattin Pınar ve Alaeddin Yavaşça gibi önemli isimler de yer alacak. 

Kaynak'ın yaşamında önemli bir yere sahip olan ünlü isimlerin benzerlerinin bulunabilmesi için yarışma ve kampanyalar düzenlenmesi planlanıyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!