banner2

Maskeye veda vakti mi?

Türkiye, hazirandan itibaren yoğun bir aşılama programına giriyor. 1 Haziran’dan itibaren 50 yaş üstündeki herkes aşılanacak. Gündemde maskeye ne zaman veda edeceğimiz var. Uzmanlara göre bunun için yüzde 70 aşılama şart.

Sağlık 28.05.2021, 11:28 28.05.2021, 12:46
Abone ol
Maskeye veda vakti mi?

Gözler 1 Haziran sonrası girilmesi beklenen normalleşme sürecinde... Akıllardaki sorulardan biri maskelerin çıkıp çıkmayacağı. Türk Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Genel Sekreteri ve Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz'a göre bu mümkün ama bazı şartlar var.

'MASKELERİ ÇIKARIRIZ!' 

Yavuz sanal olarak gerçekleştirilen “İnfeksiyon Hastalıkları Kongresi” öncesi Kovid-19 salgınındaki gidişat ile ilgili bilgi verdi. İngiltere, ABD ve İsrail’deki aşılama çalışmalar sayesinde bu ülkelerde vaka ve ölüm sayılarının büyük oranda azaldığını, salgının kontrol altına alındığını da dile getiren Prof. Dr. Yavuz şunları söyledi:

“MRNA aşılarının tek dozuyla hastalığı yüzde 70, ölümleri ve hastane yatışını yüzde 80, iki doz uygulandığında hastalığı yüzde 90, ölüm ve hastane yatışlarını yüzde 95 azalttığını biliyoruz. Ülkemizde de söylendiği gibi 120 milyon doz mRNA aşısı gelmesi halinde, yaz döneminde yapılacak yoğun aşılamalarla ekim ayı gibi bu hastalığı tamamen kontrol altına alabileceğimizi düşünüyoruz.''

Kovid-19 aşıyla engellenebilen bir hastalık haline geldi. Yeterli aşılama yapabilen ülkelerde enfeksiyonun ve ölümlerin belirgin olarak azaldığını görüyoruz. Toplumun yüzde 70’inin aşılanmasıyla toplumsal bağışıklık oluşturulduğunda maske takılması gerekmeyecek.

'KOVİD GRİP GİBİ OLACAK'

Dr. Yavuz'a göre aşılama belli aralıklarla gerçekleşebilir:

''Ancak bu hastalığın ortadan kalkmayacağını, grip gibi bir hastalık haline geleceğini, belli aralarla aşıların tekrarlanacağını öngörüyoruz. Ancak şu aşamada kısıtlamalar gevşetildiği anda vaka sayılarının artması kaçınılmaz olacak.”

'UMUTLUYUZ' 

Türkiye’de bugün itibariyle klinik aşamaya geçmiş 4 farklı yerli aşı çalışması olduğuna işaret eden Yavuz, “Yerli aşı üretimi çok önemli. Aslında yerli aşıyı geliştirmekten daha da önemlisi geliştirilen aşıdan çok miktarda üretim yapacak kapasitenin kurulması.

Bununla ilgili de ülkemizde umut veren çalışmalar var. Bazı yerli firmalarımız uluslararası standartta aşı üretim tesisi kurmak için hızla çalışıyorlar. Yıl sonuna kadar çalışmaları bitecek olan bazı antiviral ilaçlardan umutluyuz” dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!