banner2

Kovid-19 habercisi olabilir

Bu bulgulara dikkat! Gözlerinizde tıkanıklık, çapaklanma, ağrı ya da ışığa hassasiyet varsa sakın beklemeyin

Sağlık 24.05.2021, 17:24 25.05.2021, 00:01
Abone ol
Kovid-19 habercisi olabilir

Türk Oftalmoloji Derneği Oküler Enfeksiyon Birimi Başkanı Dr. Ulviye Yiğit, göz damarlarında oluşan tıkanıklığın Kovid-19’a işaret edebileceğine dikkat çekti. Yiğit, yaptığı yazılı açıklamada, şimdiye kadar Kovid-19 hastalarında göz hastalıklarını birinci dereceden ilgilendiren bir vakaya rastlanmadığını fakat yine de gözlerin unutulmaması gerektiğini belirtti.

GÖZDEKİ BULGULARA DİKKAT
Dünya genelinde Kovid-19'la ilişkili vakaları yakından takip ettiklerini ve virüsün göz hastalıklarına olan etkisini tespit etmeye çalıştıklarını belirten Yiğit, açıklamalarında şu ifadelere yer verdi: "Gözün ön yüzeyi virüs için bir giriş noktasıdır. Ancak göz zarı ve gözyaşı örneklerinin çoğunda virüsün saptanamayışı gözün Kovid-19'a karşı bağışık olabileceğini düşündürüyor. Gözyaşının içerdiği savunma sistemleri, göz tutulumunun az görülme olasılığını güçlendiriyor. Bilimsel yayınlarda en sık görülen göz bulgusu olmasına rağmen, hastalık birlikteliğinde tek veya çift taraflı göz kızarıklığı ve kanlanma (viral konjonktivit) görülme oranının yüzde 1 ila 6 arasında değişmesi böyle açıklanabiliyor. Korona vakalarındaki diğer bulgular ise sulanma veya hafif çapaklanma, ışığa hassasiyet, ağrı, kuru göz olarak görülüyor."

DERHAL TEDAVİYE BAŞLANMALI
Gözlük kullanan kişilerin pandemi sürecinde diğer kişilere kıyasla daha şanslı olduğunu ifade eden Dr. Ulviye Yiğit, kontak lens kullananların ise el hijyeni nedeniyle normal şartlarda uydukları kurallara bu dönemde her zamankinden daha fazla özen göstermelerinin altını çizdi. Diğer taraftan alerji, göz kuruluğu benzeri şikayetler neticesinde oluşan kaşıntılarda anında tedaviye başlayarak el-göz temasını kesmeyi ve kronik göz hastalığı sebebiyle sürekli göz damlası damlatmak zorunluluğu bulunan kişilerin el hijyenlerine özen göstermesi gerekliliklerini hatırlattı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!