banner2

Vedat Bilgin kimdir, kaç yaşında ve nereli? Vedat Bilgin asgari ücreti ne kadar belirleyecek?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin kimdir, nerelidir? Vedat Bilgin kaç yaşında ve hangi görevlerde bulunmuştur? 2022 asgari ücret görüşmelerini hükümet adına yürüten Vedat Bilgin'in biyografisi...

Kimdir 23.05.2022, 11:09 23.05.2022, 11:37
Abone ol
Vedat Bilgin kimdir, kaç yaşında ve nereli? Vedat Bilgin asgari ücreti ne kadar belirleyecek?

2022 asgari ücret görüşmelerini yürütmesiyle birlikte merak edilen kişilerden biri olan Vedat Bilgin, merak edilen isimlerden biri haline geldi. Akademisyen, bürokrat, sosyolog ve yazar olan Vedat Bilgin’in hayatını ve biyografisini sizler için derledik.

VEDAT BİLGİN KİMDİR?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, 22 Eylül 1954'te Bayburt'un Aydıntepe ilçesinde dünyaya gelmiştir. İlk, orta ve lise öğrenimlerini yine aynı şehirde tamamlamıştır.  

VEDAT BİLGİN'İN AKADEMİK HAYATI

1974 yılında başladığı Hacettepe Üniversitesi Sosyal ve İdari Bilimler Fakültesi’ndeki lisans eğitimini dereceyle tamamlamıştır. Daha sonra İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde “Şehirleşme ve Sanayileşme İlişkileri” konulu teziyle yüksek lisans eğitimini başarıyla tamamlayan Vedat Bilgin, “Türkiye'de Sanayileşme Politikaları ve Demokratikleşme Süreci” adlı çalışmasıyla da İktisat Sosyolojisi alanında doktora unvanını almıştır. 

Ankara’da Gazi Üniversitesi İİB Fakültesi’nde Öğretim Üyeliği ve Çalışma Ekonomisi Bölüm Başkanlığı yapan Vedat Bilgin, 2013 yılında Türkiye Yazarlar Birliği tarafından verilen "Yılın yazar, fikir adamı ve sanatçıları"nda Basın Fikir Yazarı ödülünün sahibi olmuştur.

Vedat_Bilgin  

VEDAT BİLGİN'İN SİYASİ KARİYERİ

TCDD Genel Müdürlüğü ve Başbakanlık Başdanışmanlığı görevlerinde bulunan Vedat Bilgin, AK Parti’den aday olarak 25. ve 26. dönem Ankara milletvekili seçilmiştir. Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyeliği ve 26. dönem AGİT Parlamenter Asamblesi Türk Grubu Başkanlığı yapmıştır. Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalar Kurulu Başkan Vekilliği ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanlığı görevlerini yürüten Bilgin, 21 Nisan 2021 tarihinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olarak atanmıştır.

Çok sayıda yayımlanmış makale ve çalışmaları bulunan Vedat Bilgin’in, “Türkiye’de Değişimin Dinamikleri: Köylülükten Çıkış Yolları” adlı kitabı bulunmaktadır.

VEDAT BİLGİN AÇIKLADI! MEMURLAR NE KADAR ZAM ALACAK?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, merakla beklenen memur ve memur emeklisinin 2022-2023’teki mali ve sosyal haklarına yönelik belirlenen 6. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinin sonucunu açıkladı.

Yaptığı açıklamada, Genel hususlar konusunda anlaşmaya vardıklarını söyleyen Bilgin, gerçekleşen bu uzlaşmanın tüm çalışanlara, vatandaşlara ve ülkemize hayırlı olmasını diledi.

VEDAT BİLGİN'DEN ASGARİ ÜCRET AÇIKLAMASI

Asgari ücretin açıklandığında bir bayram havası estireceğini belirten Bakan Bilgin, “Daha yüksek düzeyde açıklanması önemlidir, ekonomik olarak daralmadan geçiyoruz. Asgari ücret çalışanlarımızı korusun, aynı zamanda Türkiye'nin ve bütün dünyanın yaşadığı ekonomik dalgalanmaların Türkiye'ye de rahat nefes aldırsın. Rahat nefes alacak seviyede belirleyeceğimizi ifade etmek isterim.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!