Ünal Üstel kimdir, aslen nereli, kaç yaşında? KKTC'de Ünal Üstel'e hükümeti kurma görevi verildi

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, hükümeti kurma görevini İçişleri Bakanı ve Ulusal Birlik Partisi (UBP) Girne Milletvekili Ünal Üstel'e verdi. Bu gelişmenin ardından Üstel hakkındaki bilgiler merak konusu oldu. Peki, Ünal Üstel kimdir, aslen nereli, kaç yaşında?

Kimdir 09.05.2022, 19:46
Ünal Üstel kimdir, aslen nereli, kaç yaşında? KKTC'de Ünal Üstel'e hükümeti kurma görevi verildi

30 Nisan'da hükümetin istifa ettiği KKTC'de yeni hükümeti kurma görevi İçişleri Bakanı ve Ulusal Birlik Partisi (UBP) Girne Milletvekili Ünal Üstel'e verildi.Vatandaşlar, Üstel'in hayatını ve kariyerini sorguluyor. Peki, Ünal Üstel kimdir, aslen nereli, kaç yaşında? İşte merak edilen ayrıntılar...

ÜNAL ÜSTEL KİMDİR, KAÇ YAŞINDA?

Üstel, 1955'te Baf'ta doğdu. Orta eğitim ve lise tahsilini Baf Kurtuluş Lisesi'nde tamamlayan Üstel, 1983'te İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesinden mezun oldu.

1991 Ara Seçimlerinde ve 1993 Erken Genel Seçimlerinde, UBP'den Girne Milletvekili seçilen Üstel, 2003 yılına kadar Girne Milletvekili olarak görev yaptı.

Üstel, 22 Haziran 2001 ve 2 Ekim 2003 tarihleri arasında, Meclis Başkan Yardımcılığı görevini yaparken, 2006'dan 2009'a kadar UBP Genel Sekreter Yardımcılığı görevini yürüttü.

19 Nisan 2009 Milletvekilliği Erken Genel Seçimlerinde UBP'den yeniden Girne Milletvekili seçilen Üstel, 6 Nisan 2011 tarihinde I.Küçük Hükümeti Değişikliğinde Turizm, Çevre ve Kültür Bakanı olarak görev aldı.

Üstel, 28 Temmuz 2013 Milletvekilliği Erken Genel Seçimlerinde, yeniden UBP'den Girne Milletvekili olarak seçilirken, 4 Eylül 2013'te başladığı KKTC Cumhuriyet Meclisi Meclis Başkan Yardımcılığı görevini, 9 Ekim 2015 tarihine kadar yürüttü.

7 Ocak 2018 Milletvekili Erken Genel Seçimlerinde UBP Girne Milletvekili olarak seçilen Üstel, Cumhuriyet Meclisi Başkanlık Divanı İdare Amiri olarak görev aldı.

Üstel, 22 Mayıs 2019'te kurulan UBP- Halkın Partisi koalisyon hükümetinde, Turizm ve Çevre Bakanı olarak görev yaparken, 9 Aralık 2020'de kurulan UBP-Demokrat Parti (DP)-Yeniden Doğuş Partisi (YDP) koalisyon hükümetinde, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı olarak görev aldı.

Bu görevi 20 Şubat 2021 tarihinde sona eren Üstel, aynı tarihte Sağlık Bakanı olarak görevlendirildi ve bu görevi 5 Kasım 2021'de sona erdi.

23 Ocak 2022 Milletvekilliği Erken Genel Seçimlerinde UBP'den Girne Milletvekili seçilen Üstel, 21 Şubat 2022 tarihinde kurulan UBP-DP-YDP koalisyon hükümetinde İçişleri Bakanı olarak görev aldı.

Üstel, 25 Nisan 2022'de kurulan UBP-DP-YDP koalisyon hükümetinde İçişleri Bakanlığı görevini sürdürüyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!