banner2

Uğur Işılak kimdir, nereli? Uğur Işılak'tan "Azerbaycan Türkiye'dir" türküsü

TRT Müzik'te "Azerbaycan Türkiye'dir" eserini ilk kez seslendiren Uğur Işılak gündem oldu. Eserin sözleri dikkat çekerken Uğur Işılak'ın kim olduğu araştırılmaya başlandı. Peki Uğur Işılak kimdir, nereli? Uğur Işılak'ın 'Azerbaycan Türkiye'dir' isimli türküsü...

Kimdir 26.08.2021, 12:18 26.08.2021, 15:24
Abone ol

Uğur Işılak geçtiğimiz pazartesi akşamı TRT Müzik'te sunduğu 'Uğur Işılak ile MİRAS' programında sözü ve müziği kendisine ait olan 'Azerbaycan Türkiye'dir' isimli eserini ilk kez seslendirdi. Eserin büyük beğeni toplaması ve gündem olmasıyla 'Uğur Işılak kimdir, nereli?' soruları merak edilmeye başlandı. Peki Uğur Işılak kimdir, nereli? Uğur Işılak'ın biyografisi ve 'Azerbaycan Türkiye'dir' isimli türküsü...

UĞUR IŞILAK KİMDİR, NERELİ?

11 Kasım 1971'de Almanya'da dünyaya gelen Uğur Işılak, Türk halk müziği sanatçısı, besteci ve sunucudur. Almanya'nın Neviges şehrinde doğan Uğur Işılak, Şereflikoçhisarlıdır. İlk, orta ve lise öğrenimini Almanya'da tamamlayan Uğur Işılak, eğitimini Açıkoğretim İktisat Fakültesi'nde tamamladı. Küçük yaşlarda şiir ve müziğe alaka duymaya başlayan Işılak, ağabeyinden bağlama çalmayı öğrendi. 12 yaşından itibaren ise çeşitli yerlerde konser vermeye başladı.

Sanatçı, 1999 yılında "Dönen Alçak Olsun" isimli albümüyle müzik dünyasına iddialı bir giriş yaptı. Daha sonra Gelsen de Bir Gelmesen de, Haydi Anadolu, Tek Seni Sevdim, Yıldırım Gibi, Canın Olayım gibi eserlerinin bulunduğu albümlerini yayınladı. 

Uğur Işılak

2008 – 2010 yılları arasında Atv Avrupa kanalında " Uğur Işılak'la Yıldırım Gibi", "Söz Pazarı" ve "Uğur Işılak'la Ozanca" ve TRT'de "Yeni Şeyler Söylemek Lazım" isimli programları sundu. "Haydi Anadolu", "Her Şey Türkiye İçin", "İnandık Hakka", "Dombra" ve "Söyle Var Mısın" isimli eserleri Ak Parti seçim müziği olarak hazırladı. Işılak, 7 Haziran 2015'te yapılan genel seçimlerde AK Parti'den İstanbul 3. bölge milletvekili seçildi.

Sanatçının profesyonel müzik hayatında sözü ve müziği kendisine ait olan 400'ün üzerinde eseri bulunmaktadır. Işılak şu sıralar TRT Müzik'te "Uğur Işılak ile MİRAS" programını yapmaktadır.

UĞUR IŞILAK 'AZERBAYCAN TÜRKİYE'DİR' TÜRKÜ SÖZLERİ

Uğur Işılak'ın 'Azerbaycan Türkiye'dir'isimli yeni türküsünü dinleyenler hayran kaldı. İşte türkünün sözleri...

Azerbaycan Türkiye’dir
Türkiye Azerbaycan

Toprağımız yurdumuz bir
Türkistan’ın gülleriyiz
Hayalimiz derdimiz bir
Kutlu Turan elleriyiz

Asya’dan bütün cihana
Omuz omza seslenmişiz
Et tırnak gibi can cana
Ay yıldıza yaslanmışız,

Aynı kökün dallarıyız
Meşrebimiz, huyumuz bir
Ay yıldızın allarıyız
Bayrağımız, soyumuz bir

Böyle gördük atamızdan
Bilmeyiz nedir kalleşlik
Vazgeçmeyiz rotamızdan
Mahşere dek bu kardeşlik

Tarihimiz sevdamız bir
Yolcusuyuz aynı yolun
Zalimlerle kavgamız bir
Bedeniyiz aynı kolun

Kaderimizi bir saydık
Yarınımız dünümüz bir
Aynı kıbleye baş koyduk
Pusulamız yönümüz bir

Azerbaycan Türkiye’dir
Türkiye Azerbaycan
Hedefimiz Kızılelma
Tende durdukça bu can

Söz-Müzik: Uğur Işılak

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!