DOLAR
9.3334 0.03
EURO
10.8857 0.32
ALTIN
533.72 0.80
BIST
1417.7 0.58

Trendyol'un sahibi kim? Trendyol hangi şirketin?

Türkiye'nin en çok tercih edilen e-ticaret sitelerinden biri olan Trendyol'un ortakları ve sahibi kimdir, satış fiyatı ne kadar, kurucusu kim? Trendyol kimin?

Kimdir 10.10.2021, 09:18 10.10.2021, 10:29
Trendyol'un sahibi kim? Trendyol hangi şirketin?

Son yıllarda iyi bir çıkış yapan online alışveriş sitesi Trendyol'un sahibi ve nasıl kurulduğu çok merak ediliyor. Tüketiciler, Trendyol'un sahibi kimdir, ortakları kimler? Trendyol nasıl kuruldu? sorularının yanıtlarını arıyor. İşte online platform hakkındaki tüm detaylar...

TRENDYOL NASIL KURULDU?

Türkiye'nin en çok tercih edilen online alışveriş sitelerinden biri olan Trendyol, 2010 yılında iş insanı Demet Mutlu tarafından kuruldu.

Kadınlara yönelik ''Trendyolmilla'' ve erkeklere yönelik ''Trendyol Man'' markaları olan Trendyol'un mobil uygulaması 45 milyondan fazla kez indirildi. Şirketin kendi bünyesinde olan Trendyolmilla ve Trendyol Man, 190 ülkeye giyim ürünü ihraç ediyor. Öte yandan günümüzde www.trendyol.com sitesinde 200 farklı kategoride 25 milyon ürün bulunurken, siteye her gün, günde 120 bin yeni ürün ekleniyor.

Trendyol'un yüzde 75 hissesi 2018 yılında 728 milyon dolar karşılığında Çinli e-ticaret sitesi Alibaba şirketi tarafından satın alınırken, Demet Mutlu CEO'luk görevine devam etti.

TRENDYOL KİMİN, TRENDYOL'UN SAHİBİ VE ORTAKLARI KİM?

Trendyol, kurulduğu günden bugüne kadar kendi tedarik ettiği ürünlerin yanında 45 bin KOBİ iş ortağıyla açık pazara dönüştü. Şirketin yüzde 86.5'inin Çinli alışveriş platformu Alibaba'ya, kalan yüzde 6.96'sının Demet Mutlu'ya, yüzde 5.55'inin Evren Üçok'a, yüzde 0.78'inin Begüm Tekin'e, yüzde 0.21'inin ise Zeki Güçlü Kaya'ya ait olduğu biliniyor.

2021 Yılına kadar değeri giderek artan Trendyol'un bu yılki piyasa değerinin 15 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor.

TRENDYOL NE ZAMAN KURULDU?

E-ticaret sektöründe öncü firmalardan biri olarak faaliyet gösteren Trendyol, 2010 yılında iş insanı Demet Mutlu tarafından 300 bin dolar sermayeyle kuruldu.

Kuruluşunun ilk yıllarında yalnızca moda alanında online satış yapan Trendyol Grup'un markaları arasında Trendyol.com, Modagram.com ve Milla by Trendyol mevcuttu.

Girişimci Demet Mutlu tarafından kurulan şirketin yüzde 75'i 2018 yılında, yüzde 86'sı ise 2021 yılında Çin merkezli alışveriş sitesi 'Alibaba' tarafından 1 milyar 78 milyon dolara satın alındı. 2021 yılı itibarıyla şirketin ana hissedarı Çinli Alibaba frması olurken; kurucusu Demet Mutlu CEO'su oldu.

Çinli firma tarafından satın alınmasıyla ürün gamını genişleten ve tam anlamıyla alışveriş platformuna dönüşen Trendyol'un 1000'i aşkın çalışanı ve 15 milyondan fazla üyesi bulunuyor.

Online alışveriş siteleri içerisinde giyim sektöründe eli güçlü olan ve birçok farklı kategoride yer alan Trendyol, çalıştığı 45 bin iş ortağını T-29 adını verdikleri akıllı kalite kontrol yöntemiyle denetliyor.

Trendyol'un kurucusu olan ve 2021 yılından itibaren de CEO'su konumunda bulunan Demet Mutlu, verdiği bir röportajda, siparişlerin çoğunu İstanbul, Ankara ve İzmir'den aldıklarını, siparişlerin yüzde ellisinin ise Anadolu kentlerinden geldiğini dile getirdi.

Diğer yandan Almanya'da yaşayan tüketiciler, 2018 yılında kurulan trendyol.de adresi aracılığıyla Türk ürünlerini satın alabiliyor.

Tüketiciler, şirketin birkaç yıl önce bünyesine kattığı ''Dolap'' uygulaması üzerinden ikinci el eşya alım satımı; geçtiğimiz aylarda faaliyet göstermeye başlayan ''Hızlı Market'' uygulamasıyla da market alışverişi yapabiliyor. Son olarak firmanın başlattığı ''Trendyol Yemek'' uygulaması ile etraftaki restoranlardan hızlı bir şekilde yemek siparişi verilebiliyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Günün Anketi Tümü
İstanbul'da son zamanlarda artan trafik sorununun sebebi nedir?