banner2

Suat Kılıç kimdir, nereli ve kaç yaşında? Suat Kılıç’ın hayatı ve biyografisi

Eski Gençlik ve Spor Bakanlarından Suat Kılıç kimdir, nereli ve kaç yaşında? İşte Suat Kılıç’ın hayatı ve biyografisi hakkında merak edilen soruların yanıtları...

Kimdir 30.08.2021, 12:23 08.12.2021, 23:51
Abone ol
Suat Kılıç kimdir, nereli ve kaç yaşında? Suat Kılıç’ın hayatı ve biyografisi

AK Parti eski Samsun Milletvekili ve 61. Hükümette Gençlik ve Spor Bakanlığı görevinde bulunan Suat Kılıç’ın hayatını ve biyografisini sizler için derledik. Peki Suat Kılıç kimdir, nereli, kaç yaşında ve mesleği ne? İşte eski Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç hakkında merak edilen detaylar...

SUAT KILIÇ KİMDİR?

23 Temmuz 1972 tarihinde Samsun'da dünyaya gelen Suat Kılıç, aslen Trabzonludur. İlk, orta ve lise öğrenimlerini doğduğu şehir Samsun’da tamamlayan Kılıç, lisans eğitimini ise Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde tamamlayarak 1995 yılında mezun olmuştur. 

Çalışma hayatına henüz üniversite öğrencisiyken Dünya Radyo’da bir gençlik programı sunarak başlayan Suat Kılıç, ardından Kanal 7, Kanal D ve NTV gibi televizyon kanallarında Sunucu, Program Yapımcısı, Haber Müdürü ve Haber Editörü olarak görev yapmıştır.

SUAT KILIÇ’IN SİYASİ KARİYERİ

3 Kasım 2002 tarihinde gerçekleşen milletvekili genel seçimlerinde aday olduğu Adalet ve Kalkınma Partisi’nden (AK Parti) 22. dönem Samsun Milletvekili seçilerek Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne (TBMM) giren Suat Kılıç, bu görevi süresince TBMM’de Başkanlık Divanı Katip Üyeliği ve AK Parti Genel Merkez Tanıtım-Medya Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulunmuştur. Kılıç, aynı zamanda AK Parti'nin yayınladığı Türkiye Bülteni'nin de 6 yıl kadar Genel Yayın Yönetmeni olarak görev almıştır.

Suat_Kılıç_kimdir

2007 yılında gerçekleşen genel seçimlerde de AK Parti’den 23. dönem Samsun Milletvekili seçilerek görevine devam eden Kılıç, ayrıca TBMM Anayasa Komisyonu Üyeliği, AK Parti Genel Merkez Tanıtım-Medya Başkan Yardımcılığı, AK Parti Grup Yönetim Kurulu Üyeliği, Türkiye-Brezilya Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanlığı ve Karadeniz Ekonomik İşbirliği Parlamenter Asamblesi KEİPA Üyeliği görevlerini yürütmüştür. 

SUAT KILIÇ’IN BAKANLIK DÖNEMİ

2009 yılında TBMM’de AK Parti Grup Başkanvekili olarak görev yapan Kılıç, bu görevine iki yıl devam ettikten sonra 2011 yılı genel seçimlerinde tekrar 24. dönem Samsun Milletvekili seçilmiş ve akabinde 6 Temmuz 2011 tarihinde kurulan 61. Hükümet’te ise Gençlik ve Spor Bakanlığı görevine getirilmiştir.

2013 yılının Aralık ayına kadar Gençlik ve Spor Bakanı olarak görevine devam eden Suat Kılıç, evli ve üç çocuk babasıdır.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!