banner2

Shems Friedlander kimdir, kaç yaşında ve ne zaman müslüman oldu? Shems Friedlander neden vefat etti?

Yahudi kökenli ABD'li yazar Shems Friedlander, 82 yaşında hayatını kaybetti. Mevlevilikle tanıştıktan sonra müslüman olan Friedlander'ın hayatı araştırma konusu oldu. Peki Shems Friedlander kimdir, kaç yaşında? Shems Friedlander ne zaman müslüman oldu? Shems Friedlander neden öldü? Detaylar...

Kimdir 22.11.2022, 22:07 22.11.2022, 22:26
Abone ol
Shems Friedlander kimdir, kaç yaşında ve ne zaman müslüman oldu? Shems Friedlander neden vefat etti?

Mevlevilikle tanışmasının ardından müslüman olan Yahudi kökenli ABD'li yazar Shems Friedlander hayatını kaybetti. 82 yaşında hayatını kaybeden ünlü yazarla ilgili araştırmalar yapılıyor. Vatandaşlar Shems Friedlander hakkında bilgileri merak ediyor. Peki Shems Friedlander kimdir, kaç yaşında? Shems Friedlander ne zaman müslüman oldu? Shems Friedlander ölüm nedeni ne? İşte ünlü yazarın hayatıyla ilgili detaylar...

SHEMS FRİEDLANDER KİMDİR, KAÇ YAŞINDA VE NE ZAMAN MÜSLÜMAN OLDU?

Shems Friedlander, 1940 yılında New York'ta Rus Yahudisi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Üniversiteden mezunu olduktan sonra grafiker olarak çalışmaya başladı. 1972 yılında Brooklyn Müzik Akademisi'nde sema gösterisi yapmak için gelen mevlevilerle tanıştı. 

Mevlevilerim daveti üzerine 1972 yılında Konya'ya gelen Shems, burada müslüman oldu. 

Kahire'de bulunan Amerikan Üniversitesi'nde 20 yıl profesör olarak görev yapan Friedlander, 2014 yılında İstanbul'a yerleşti. Hayatı boyunca her yıl Şeb-i Arus törenlerinde Konya'ya geldi. 

Yazarın Mevlana ve semazenler hakkında 10'a yakın kitabı bulunuyor. Shems'in resimleri de New York ve Kahire'de sergileniyor. Çizim ve fotoğrafları ise özel koleksiyonlarda yer aldı. 

SHEMS FRİEDLANDER NEDEN VEFAT ETTİ?

Ünlü yazar bir süredir kanser tedavisi görüyordu. Friedlander, 23 Kasım'da Fatih Camisi'nden son yolculuğuna uğurlanacak.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!