banner2

Seyit Onbaşı kimdir, nereli? Çanakkale Zaferi'nin kahramanı kaç kilo mermi kaldırdı?

18 Mart Çanakkale Zaferinin 108. Yıl dönümünde Çanakkale şehitleri saygıyla anılıyor. Zafer’e damgasını vuran Seyit Onbaşı’nın hayatı ve savaşın kaderini belirleyen kaldırdğı merminin kaç kilo olduğu araştırılıyor. Peki, Seyit Onbaşı kimdir, nereli? Çanakkale Zaferi'nin kahramanı kaç kilo mermi kaldırdı?

Kimdir 17.03.2023, 18:00 17.03.2023, 18:06
Abone ol
Seyit Onbaşı kimdir, nereli? Çanakkale Zaferi'nin kahramanı kaç kilo mermi kaldırdı?

18 Mart Çanakkale Deniz Zaferinin kaderini belirleyen Seyit Onbaşı veya Koca Seyit hayatı vatandaşlarımız tarafından merak konusu oldu. Seyit Onbaşı’nın kaç kilo mermi kaldırdığı da araştırılıyor. Peki, Seyit Onbaşı kimdir, nereli? Çanakkale Zaferi'nin kahramanı kaç kilo mermi kaldırdı?

SEYİT ONBAŞI KİMDİR?

1889 yılının Eylül ayında Balıkesir'in Havran ilçesi Manastır (sonraki adı Çamlık, şimdiki adı Koca Seyit köyü) köyünde dünyaya geldi. Babası Abdurrahman, annesi Emine idi.

1909 yılında Osmanlı Ordusu'na katıldı. Balkan Savaşı'nda çarpıştı. I. Dünya Savaşı'nın başlaması ile 1914 yılında Çanakkale Cephesi'nde topçu eri olarak göreve başladı.

Çanakkale Boğazı'ndan geçerek İstanbul'a gitmek isteyen Müttefik donanması 18 Mart 1915'te Anadolu ve Rumeli hattındaki tabyalara yoğun bombardıman yaptıkları sırada Rumeli Mecidiye Tabyasında görevliydi. Bombardıman sırasında düşman gemilerinden atılan bir mermi Seyit Ali'nin bataryasında cephaneliğe isabet edip havaya uçurmuş; bataryadaki erlerden on dördü hayatını kaybetmiş, yirmi dördü ise yaralanmıştı. Sadece Seyit Ali ile Niğdeli Ali isimli arkadaşı yara almadan kurtulmuşlardı. Bataryanın toplarından sadece bir tanesi kullanılabilir halde idi. Türk topçusunun yoğun karşı ateşi ve daha önceden Nusret mayın gemisinin yerleştirdiği mayınlar saldırıyı püskürttü.

SEYİT ONBAŞI KAÇ KİLO MERMİ KALDIRDI?

Çeşitli kaynaklarda merminin ağırlığı 275kg. olarak yazar. Kimi araştırmacılar, Seyit Onbaşı'nın kaldırdığı merminin Harp Mecmuası Kasım 1915 1'inci sayısındaki bilgiye göre 215 kıyye, parantez içinde 275kilo olarak belirtildiği ancak Genelkurmay Harp Tarihi Başkanlığı'nın Birinci Dünya Harbinde Türk Harbi kitabındaki bilgilere 276 kilogramlık mermi kullanılmadığına dair açıklama yapmıştır.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!