banner2

Selçuk Bayraktar kimdir, nerelidir? Selçuk Bayraktar kaç yaşında, eşi kimdir? Selçuk Bayraktar hayatı ve biyografisi

Türkiye'nin ilk milli insansız hava araçlarının (İHA/SİHA) ve KIZILELMA'nın mimarı olan Selçuk Bayraktar, Türkiye savunma sistemine kattığı birçok yeni teknolojiler ile adından sıkça bahsettirdi ve bahsettirmeye devam ediyor. İHA ve SİHA'lar ile sınır içi ve sınır dışı operasyonlarda elde edilen başarılar sayesinde tüm dünya Selçuk Bayraktar'ı konuşuyor. Selçuk Bayraktar için Türkiye'nin Elon Musk'ı deniliyor. Peki, Selçuk Bayraktar kimdir, nerelidir? Selçuk Bayraktar kaç yaşında, eşi kimdir? İşte, Selçuk Bayraktar hayatı ve biyografisi...

Kimdir 20.07.2023, 12:19 20.07.2023, 16:31
Abone ol

Türkiye'nin savunma sanayisine büyük ölçüde katkıda bulunan (İHA/SİHA) ve KIZILELMA'nın mimarı Selçuk Bayraktar hakkında internette araştırmalar yapılıyor. Yerli ve milli imkanlar ile geliştirdiği insansız hava araçlarıyla sınır içi ve sınır dışı operasyonlarda elde edilen başarılar sayesinde adını tüm dünyaya duyuran Selçuk Bayraktar hakkında internette, 'Selçuk Bayraktar kimdir, nerelidir, Selçuk Bayraktar kaç yaşında, eşi kimdir, Selçuk Bayraktar ne mezunu?' sorularına yanıt aranıyor. İşte, Selçuk Bayraktar hayatı ve biyografisi...

SELÇUK BAYRAKTAR KİMDİR, NERELİDİR?

Selçuk Bayraktar, 1979 yılında İstanbul'un Sarıyer ilçesinde aslen Trabzonlu olan Bayraktar ailesinin ikinci çocuğu olarak dünyaya geldi. İlkokul eğitimini Sarıyer İlkokulu'nda tamamlayan Bayraktar, Robert Kolej'den 1997 yılında mezun oldu. Aynı yıl İstanbul Teknik Üniversitesi Elektronik ve Haberleşme Bölümü’nde lisans eğitimine başladı. Pennsylvania Üniversitesi GRASP Laboratuvarında staj yaparken, yine aynı üniversitede 2002-2004 yılları arasında insansız hava araçları üzerine yüksek lisans yapan Bayraktar, ardından “İnsansız hava araçlarının agresif manevra kontrolü” üzerine Massachusetts Teknoloji Enstitüsünde (MIT) ikinci yüksek lisansını tamamladı. Bu arada Profesör Eric Feron ve George Pappas’ın asistanlığını yaptı.  Dünyada ilk defa gerçekleşen İHA formasyon uçuşu deneyleri, yer ve havada koordineli robot takımları ve uçuş kontrol ve güdüm sistemleri ile ilgili bilimsel çalışmalar gerçekleştirdi. 

SELÇUK BAYRAKTAR KAÇ YAŞINDA, EŞİ KİMDİR?

1979 yılında doğan Selçuk Bayraktar 43 yaşındadır. Memleketi Trabzonlu olan Selçuk Bayraktar'ın boyu 1.77m, kilosu ise 85kg'dir. Selçuk Bayraktar'ın eşi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kızı Sümeyye Erdoğan'dır. Bayraktar aynı zamanda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın damadıdır.

SELÇUK BAYRAKTAR’IN TÜRKİYE SAVUNMA SİSTEMİNE KATKILARI

2007 senesinde Türkiye’ye geri döndükten sonra Bayraktar Savunma Teknik Müdürü oldu. Ekibiyle birlikte Türkiye’nin sınır içi ve sınır dışı operasyonlarında kullanılan insansız hava aracı Baykar Bayraktar TB2’nin güdüm ve kontrol sisteminin tasarımını gerçekleştirdi. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) envanterine giren ve ilk insansız hava aracı olan Bayraktar Mini İHA’yı tasarlayan Selçuk Bayraktar, Türkiye'nin ilk Taarruz İnsansız Hava Aracı olan "Akıncı" (TİHA) sisteminin de tasarlanmasına öncülük etti.

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı mütevelli heyeti başkanı ve kurucularından olan Selçuk Bayraktar, uzay alanında gerçekleştirilen çalışmaları Türkiye’de teşvik etmek amacıyla uzay festivali TEKNOFEST’i düzenledi.

Covid-19 ile mücadele kapsamında Selçuk Bayraktar’ın yerli solunum cihazı üretimine destek vereceğini açıklamasından sonra Aselsan, Baykar Savunma, Arçelik ve BIOSYS’in beraber yürüttükleri çalışmalar sonucunda yerli solunum cihazları üretildi. Üretilen bu cihazlar yurtiçinde kullanılmasının yanı sıra yurtdışında da bir çok ülkeye ihraç ve hibe edildi.

2016 yılında Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kızı Sümeyye Erdoğan ile evlenen Selçuk Bayraktar, bir çocuk babasıdır.

SELÇUK BAYRAKTAR DOĞUM GÜNÜ NE ZAMAN?

Selçuk Bayraktar, 7 Ekim 1979'da dünyaya gelmiştir. 

SELÇUK BAYRAKTAR'IN BABASI ÖLDÜ MÜ?

Selçuk Bayraktar'ın babası Özdemir Bayraktar 18 Ekim 2021 tarihinde hayata gözlerini yummuştur. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!