banner2

Orhan Pamuk kimdir, kaç yaşında? Orhan Pamuk'a neden soruşturma açıldı?

Orhan Pamuk hakkında soruşturma açıldı. Sosyal medya kullanıcıları Orhan Pamuk kimdir? Orhan Pamuk kaç yaşında? Orhan Pamuk aslen nereli? Detaylar haberimizde...

Kimdir 09.11.2021, 12:44
Abone ol
Orhan Pamuk kimdir, kaç yaşında? Orhan Pamuk'a neden soruşturma açıldı?

Orhan Pamuk'un hayatıyla olsun, söylemleriyle olsun devamlı olarak merak edilen yazarlarımızın başında geliyor. Seveni olduğu kadar sevmeyeni de çok olan Orhan Pamuk hakkında sosyal medya kullanıcıları araştırmalar yapıyor. Peki, Orhan Pamuk kimdir?

ORHAN PAMUK KİMDİR?

Orhan Pamuk, 7 Haziran 1952'de İstanbul'da dünyaya geldi. Nobel Ödülü sahibi ünlü yazardır. Pamuk, İsveç Akademisi tarafından verilen 2006 Nobel Edebiyat Ödülü'nü alan ilk Türk yazar olarak tarihe geçti.

Orhan Pamuk Cevdet Bey ve Oğulları ve Kara Kitap isimli romanlarında tasvir ettiğine benzer kalabalık bir ailede, İstanbul'un zengin bir semti Nişantaşı'nda büyüdü. Kendi otobiyografisinden anlattığı gibi Orhan Pamuk, çocukluğundan yirmi iki yaşına resim yaparak ve ileriki yaşlarında ressam olacağını hayal ederek yaşadı. Pamuk, liseyi İstanbul'daki Amerikan lisesi Robert College'de okudu.

Orhan Pamuk, İstanbul Teknik Üniversitesi'nde üç yıl mimarlık üzerine eğitim almasından sonra, mimar ve ressam olmak istemeyeceği için okulu tamamlamadan bıraktı. Daha sonra İstanbul Üniversitesi'nde gazetecilik okuyan Pamuk, bu işi de hayatı boyunca yapmadı. 23 yaşına gelen Orhan Pamuk, her şeyi bir kenara bırakarak yazar olmaya karar verdi ve kendini eve kapatıp yazmaya başladı.

Orhan Pamuk ilk romanı olan Cevdet Bey ve Oğulları'nı yedi yıl sonra 1982 yılında yayımlandı. İstanbullu zengin ve Orhan Pamuk gibi Nişantaşı'nda yaşayan bir ailenin üç kuşaklık hikyesinden bahseden bu romanla Pamuk, Orhan Kemal ve Milliyet roman ödüllerinin sahibi oldu. Daha sonra yazmaya devam eden Pamuk, ertesi yıl Sessiz Ev isimli romanını yayımladı ve bu kitabın Fransızca çevirisiyle 1991 Prix de la découverte européene ödülünü kazandı.

Osmanlı alimi ile Venedikli bir köle arasındaki gerilimi ve dostluğun anlatıldığı romanı Beyaz Kale (1985), 1990 yılından sonra başta İngilizce olmak üzeri pek çok dilde yayımlanarak Pamuk'a uluslararası ilk ününe kavuşmasını sağladı. Aynı sene Pamuk, eşiyle Amerika'ya gitti ve 1985-88 arasında New York'ta Columbia Üniversitesi'nde "misafir alim" olarak yer aldı. Büyük bir kitlenin burada yazdığı ve İstanbul'un sokaklarını, geçmişini, kimyasını ve dokusunu, kayıp eşini arayan bir avukat aracılığıyla anlatan Kara Kitap isimli romanı 1990 yılında Türkiye'de piyasaya sürüldü. Fransızca çevirisiyle Prix France Culture ödülüne sahip bu roman hem deneysel hem de popüler olabilen, geçmişi ve bugünü aynı heyecanla anlatan bir yazar olarak Pamuk'un ününü hem Türkiye'de, hem de yurt dışında çok daha geniş çerçevelere ulaşmasını sağladı.

1991 yılında, Pamuk'un Rüya ismini verdiği bir kız çocuğu dünyaya geldi. Aynı sene Kara Kitap'taki bir sayfalık bir hikâyeden senaryolaştırdığı Gizli Yüz filme beyaz perdeye uyarlandı. 1994 yılında Türkiye'de yayımlanan ve esrarengiz bir kitaptan etkilenen üniversiteli gençleri anlatıldığı Yeni Hayat isimli romanı Türk edebiyatının en çok okunan kitaplarından biri oldu. Orhan Pamuk'un Osmanlı ve İran nakkaşlarını ve Batı dışındaki dünyanın görme ve resmetme biçimlerini bir aşk ve aile romanının entrikasıyla hikâye ettiği Benim Adım Kırmızı isimli romanı 1998 yılında yayımladı. Bu kitapla Fransa'da Prix Du Meilleur Livre Etranger, İtalya'da Grinzane Cavour (2002) ve International Impac-Dublin ödülünü (2003) ödüllerini kazandı.

Orhan Pamuk, 1990'lı yılların ortasından itibaren insan hakları, düşünce özgürlüğü konularında yazdığı makalelerle Türk devletine karşı eleştirel tavır aldı. Ancak siyaset ile fazla içli dışlı olmadı. "İlk ve son siyasi romanım" ismini verdiği Kar isimli kitabını 2002'de piyasaya sürdü. Doğu Anadoludaki Kars şehrinde, siyasal islâmcılar, askerler, laikler, Kürt ve Türk milliyetçileri arasındaki şiddeti ve gerilimi anlatan bu kitap ile yeni tarz bir "siyasal roman" yazdı. Uluslararası ve Türk gazete ve dergilerine yazdığı edebi ve kültürel makalelerle, kendi özel not defterlerinden yaptığı geniş bir seçmeyi 1999 senesinde Öteki Renkler adıyla yayımladı.

Pamuk'un 2003 senesinde yayımladığı son kitabının ismi İstanbul'dur. Yazarın hem yirmi iki yaşına kadar olan hatıralarından, hem de İstanbul şehri üzerine bir deneme olan ve yazarın kendi kişisel albümüyle, Batılı ressamların ve yerli fotoğrafçıların eserleriyle zenginleştirilmiş bu şiirsel kitabı belirli bir kategoriye koyamayız.

Orhan Pamuk New York'ta kaldığı üç yıl dışında, bütün hayatını İstanbul'da aynı sokaklarda, aynı semtlerde yaşadı. Şimdi hayata geldiği evde yaşıyor. Otuz yıldır roman yazan Pamuk yazarlıktan başka bir işle meşgul olmadı. Orhan Pamuk'un kitapları, en son Benim Adım Kırmızı'nın Japonca yayımlanmasıyla birlikte otuz dört dilde yayımlandı.

Orhan Pamuk'un son romanı Kar, New York Times Book Review tarafından 2004 senesinin en iyi 10 kitabından biri seçildi.

Suriye'li şair Adonis, Çek yazar Milan Kundera ve ABD'li Philip Roth gibi edebiyat dünyasının önde gelen isimleri arasından 2006 yılında Nobel Edebiyat Ödülü'nü almaya değer bulunan Pamuk, 1 milyon 360 bin dolarlık ödülün de sahibi oldu.

ORHAN PAMUK HANGİ KİTAPLA NOBEL ALDI?

Orhan Pamuk Kar isimli romanıyla 2006 yılında Nobel Ödülü'nün sahibi oldu.

ORHAN PAMUK SORUŞTURMA

Orhan Pamuk'a neden soruşturma açıldı? Bu sorunun cevabını arayanlar araştırmaya girişti. Orhan Pamuk hakkında, "Mustafa Kemal Atatürk'e ve Türk bayrağına hakaret" gerekçesiyle verilen takipsizlik kararı, nöbetçi sulh ceza hakimliğince kaldırıldı. Bunun üzerine savcılık, Orhan Pamuk hakkında tekrar soruşturma başlattı.

Orhan Pamuk için, İzmir Barosu'na kayıtlı olan Avukat Tarcan Ülük, hakkında suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusu dilekçesinde, yazar Orhan Pamuk'un ''Veba Geceleri'' isimli kitabında, Atatürk'e hakaret ederek, halkı kin ve düşmanlığa sevk ettiğini iddia etti.

ORHAN PAMUK KİTAPLARI

Cevdet Bey ve Oğulları
Sessiz Ev
Beyaz Kale
Kara Kitap
Gizli Yüz
Yeni Hayat
Benim Adım 
Öteki Renkler
Kar
İstanbul: Hatıralar ve Şehir
Babamın Bavulu, Nobel Söylevi
Masumiyet Müzesi
Manzaradan Parçalar
Saf ve Düşünceli Romancı
Şeylerin Masumiyeti
Ben Bir Ağacım, Seçmeler
Kafamda Bir Tuhaflık
Kara Kitap 25 Yaşında
Resimli İstanbul - Hatıralar ve Şehir
Kırmızı Saçlı Kadın
Hatıraların Masumiyeti
Babalar, Analar ve Oğullar / Cevdet Bey ve Oğulları; Sessiz Ev; Kırmızı Saçlı Kadın 
Balkon
Turuncu
Veba Geceleri

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!