banner2

Mustafa Tuzcu kimdir, nereli ve kaç yaşında?

Ticaret Bakan Yardımcısı Mustafa Tuzcu kimdir? İşte Mustafa Tuzcu’nun hayatına dair merak edilen ayrıntılar...

Kimdir 26.08.2021, 11:27 26.08.2021, 12:34
Abone ol
Mustafa Tuzcu kimdir, nereli ve kaç yaşında?

2021 yılının Mayıs ayında yayınlanan Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle Ticaret Bakan Yardımcılığı görevine atanan Mustafa Tuzcu’nun hayatına ve siyasi kariyerine dair ayrıntılar merak edilmektedir. Peki Mustafa Tuzcu kimdir? İşte cevabı...

MUSTAFA TUZCU KİMDİR?

1979 yılında Kocaeli’nin Gebze ilçesinde hayata gözlerini açan Mustafa Tuzcu, lisans öğrenimini Ankara Üniversitesi’nin Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde tamamlayarak 2001 yılında mezun olmuştur. Ardından lisansüstü eğitimine Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde ve ABD’nin Boston kentinde bulunan Fletcher Hukuk ve Diplomasi Okulu’nda devam eden Tuzcu, Uluslararası Örgütler ve Dış Ticaret Hukuk konuları üzerine yüksek lisans yaptıktan sonra doktora programı kapsamında Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nde (ODTÜ) ise akademik çalışmalarını sürdürmüştür.

MUSTAFA TUZCU HANGİ GÖREVLERDE BULUNMUŞTUR?    

Mesleki kariyerinde önemli görevlerde yer alan Mustafa Tuzcu, Türkiye’nin yurt dışında pek çok ülke ile yürüttüğü tercihli ticaret anlaşmaları müzakereleri ve karma ekonomik komisyon toplantılarında başkanlık yapmıştır. 

Ayrıca Dünya Ticaret Örgütü’nün (DTÖ) nezdinde Ticaret Başmüşaviri ve Korunma Önlemleri Komitesi’nin Başkanı olarak da görev alan Tuzcu, aynı zamanda Türkiye-Arap Ligi Ekonomi ve Yatırım Komitesi’nin Eşbaşkanlığı ve 2014-2015 yılları arasında ise Türkiye’nin G20 Dönem başkanlığını üstlendiği Ticaret ve Yatırım Çalışma Grubu’nun da başkanlığını yapmıştır.

Ticaret Bakanlığı bünyesinde Bağdat Ticaret Müşaviri, Uluslararası Anlaşmalar Genel Müdür Yardımcılığı gibi daha pek çok farklı kademede görev alan Mustafa Tuzcu, çok taraflı ve bölgesel ticari anlaşmalar, Ortadoğu ve Körfez ülkeleri ile ticari ilişkiler, İhracatçılar Birliği’nde ve yurtdışı müteahhitlik alanlarında sektör uzmanı olarak çalışmıştır.
 
2021 yılının Mayıs ayında yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakan Yardımcılığı görevine atanan ve bu görevine halen devam etmekte olan Mustafa Tuzcu, evli ve üç çocuk babasıdır. Ayrıca iyi derecede İngilizce, Arapça ve Fransızca bilmektedir.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!