banner2

Mustafa Sarıgül kimdir, kaç yaşında? Mustafa Sarıgül aslen nereli?

Mustafa Sarıgül ilginç çıkışlarıyla gündem olmaya devam ediyor. Peki Mustafa Sarıgül kimdir? Mustafa Sarıgül kaç yaşında? Mustafa Sarıgül aslen nereli?

Kimdir 10.01.2022, 02:59 10.01.2022, 03:05
Abone ol
Mustafa Sarıgül kimdir, kaç yaşında? Mustafa Sarıgül aslen nereli?

Mustafa Sarıgül'ün söylemleri sosyal medyada viral olmaya devam ediyor. Farklı çıkışlarıyla vatandaşları şaşırtan Mustafa Sarıgül, bir şekilde gündem olmayı başarıyor. Sarıgül hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isteyen kullanıcılar: Mustafa Sarıgül kimdir? Mustafa Sarıgül kaç yaşında? Mustafa Sarıgül aslen nereli? Mustafa Sarıgül hangi partili? Mustafa Sarıgül'ün eşi kimdir? Mustafa Sarıgül'ün oğlu kimdir? sorularına yanıt arıyor. Detaylar haberimizde yer alıyor...

MUSTAFA SARIGÜL KİMDİR?

Mustafa Sarıgül 5 Kasım 1956 yılında Erzincan'da dünyaya geldi. Mustafa Sarıgül, iş insanı ve siyasetçidir. Sarıgül, 1999-2014 seneleri arasında İstanbul'un Şişli ilçesinin belediye başkanlığı görevini yürüttü. Sonra olarak Mustafa Sarıgül, Ekim 2020'de Türkiye Değişim Hareketi'ne katılma kararı aldı.

Mustafa Sarıgül kitapları; 'TBMM'de bir Milletvekili, İstanbul'da Direksiyon Sallamak ve kendi biyografisinin olduğu Ne Bir Eksik Ne Bir Fazla' isimli üç kitabı bulunuyor. Sarıgül aynı zamanda, Şişli Meslek Yüksek Okulu mütevelli heyeti başkanlığı yapıyor.

MUSTAFA SARIGÜL HAYATI

Mustafa Sarıgül'ün babasının adı Hakkı Sarıgül, annesinin adı Ayşe Ateş Sarıgül'dür. Süleyman ve Seher Sarıgül'ün torunu olan Mustafa Sarıgül, Erzincan'da doğup anne ve babasıyla birlikte Erzincan'dan ayrılarak İstanbul'a geldi.

Mustafa Sarıgül, öğrenim hayatına Güngören Köyü İlkokulunda başladı. Ailesinin İstanbul'a göç kararı alması nedeniyle eğitimine İstanbul'da devam etti. Liseyi eğitimini Zincirlikuyu İSOV Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde tamamlayan Sarıgül, daha sonra Marmara Üniversitesi Eğitim Fakültesinden mezun oldu.

MUSTAFA SARIGÜL ÇALIŞMA HAYATI

Mustafa Sarıgül, iş hayatına Kağıthane Belediyesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İETT Genel Müdürlüğü'nde çeşitli kademelerde yer alarak başladı. Çalışma hayatında yeni bir yol çizmek isteyen Sarıgül, Kamu görevinden ayrılarak ticaret yapmaya başladı.

MUSTAFA SARIGÜL SİYASİ YAŞAMI

Mustafa Sarıgül'ün Türkiye çapında tanınırlık kazanma süreci siyasi kimliği ile oldu. Siyaset arenasındaki söylemleri, ilginç çıkışları onu adeta bir figür haline getirdi. Gelin birlikte Mustafa Sarıgül'ün siyasi kariyerini mercek altına alalım.

MUSTAFA SARIGÜL CHP DÖNEMİ

Siyasi hayatına Cumhuriyet Halk Partisi Şişli İlçesi Gençlik Kolu Yönetim Kurulu üyeliği ile atılan Mustafa Sarıgül, ardından Gençlik Kolu Yönetim Kurulu sekreterliği, Gençlik Kolu Yönetim Kurulu Başkanlığı, ilçe başkanlığı, il başkan yardımcılığı görevlerinde yer aldı. Bu süre zarfında CHP Kurultay Delegesi olarak Şişli İlçesinin temsil yetkisi Mustafa Sarıgül'de yer aldı.

MUSTAFA SARIGÜL SHP DÖNEMİ

1987 yılı Genel Seçimleri öncesinde yapılan ön seçimde en yüksek oyu alarak liste başı olan Sarıgül, seçmenin kullandığı tercihli oyların da çoğunu alarak Sosyal Demokrat Halkçı Parti (SHP) listesinden TBMM 18. Dönem İstanbul Milletvekili olarak parlamentoya girmeye hak kazandı. Sarıgül, Türkiye'nin en genç milletvekili olarak Sosyal Demokrat Halkçı Parti Genel Başkanı Erdal İnönü ile birlikte parlamentoda yer aldı.

TBMM Başkanlık Divanı Üyeliği, Türk Parlamenterler Birliği Üyeliği, Türk-Alman Parlamento Dostluk Grubu Yönetim Kurulu Üyeliği, Galatasaray Spor Kulübü Yönetim Kurulu Üyeliği, Türkiye Millî Olimpiyat Komitesi üyeliği, Türkiye Herkes İçin Spor Federasyonu Asbaşkanlığı gibi farklı görevlerde yer aldı.

Şişli Belediye başkanlığı yaptığı dönem birçok başarılı işe imza atan ve çok sayıda devlet başkanı tarafından ziyaret edilen Sarıgül, Romanya Cumhurbaşkanı tarafından üstün hizmet madalyası aldı.

MUSTAFA SARIGÜL TDH DÖNEMİ

Mustafa Sarıgül, kendi düşüncesine göre Türkiye'de yeni bir değişimci partiye ihtiyaç duyulduğunu söyledi ve yeni parti kurma çalışmalarına başladı. 2014 yerel seçimlerinde CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi başkan adayı olan Sarıgül, %41'e yakın oyla CHP tarihinin en yüksek oyunu aldı.

Türkiye Değişim Partisi 20.12.2020 tarihinde dünya insanlığa saygı ve fakirlikle mücadele gününde Sarıgül, Türkiye Değişim Partisi'ni kurdu. Kurucular kurulunun yaptığı ilk toplantıda oy birliğiyle genel Başkan seçildi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!