banner2

Mehmet Perinçek kimdir, nereli? Mehmet Perinçek, Doğu Perinçek'in akrabası mı?

Habertürk TV'de Açık ve Net programına katılan Mehmet Perinçek'in hayatı ve biyografisi merak ediliyor. Perinçek'in Rusya-Ukrayna savaşında Rusya'yı haklı gören Doğu Perinçek'in akrabası olup olmadığı araştırılıyor. Peki, Mehmet Perinçek kimdir, nereli? İşte detaylar...

Kimdir 14.03.2022, 20:42 14.03.2022, 20:58
Abone ol
Mehmet Perinçek kimdir, nereli? Mehmet Perinçek, Doğu Perinçek'in akrabası mı?

Vatandaşlar televizyon ekranlarında izledikleri isimlerin hayat hikayelerini soırguluyor. Habertürk'te Kübra Par'ın programına konuk olan Mehmet Perinçek nereli ve kaç yaşında olduğu, bunun yanı sıra mesleği de sorgulnaıyor. Peki, Mehmet Perinçek kimdir, nereli? Mehmet Perinçek, Doğu Perinçek'in akrabası mı? İşte merak edilenler...

DR. MEHMET BORA PERİNÇEK KİMDİR?

Dr. Mehmet Bora Perinçek, 19 Eylül 1978'de İstanbul'da doğdu. Faik Reşit Unat İlkokulu'nu ve Cağaloğlu Anadolu Lisesi'ni bitirdi. Burs alarak Rusya Federasyonu'nda Nijni Novgorod'da 35 No.lu lisede okudu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde mezun oldu. İstanbul Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi Enstitusü'nde araştırma görevlisi olarak göreve başladı.

2005-2006 öğretim yılında Moskova Uluslararası İlişkiler Devlet Enstitüsü'nde (MGİMO(u)), 2010-2011 öğretim yılında Moskova Devlet Üniversitesi Asya ve Afrika Ülkeleri Enstitüsü'nde misafir araştırma görevlisi olarak çalıştı.

2007-2008 yıllarında T.C. Dişişleri Bakanlığı'nın projesi çerçevesinde Rusya Federasyonu devlet arşivlerinde araştırmalar yaptı. 15 yıla aşkın süredir Rus-Sovyet devlet arşivlerinde "Türk-Sovyet İlişkileri" ve "Ermeni Meselesi" üzerine araştırmalar yapıyor. Bu konular üzerine birçok makalesi ve kitapları yayımlandı. Sovyet Arşiv Belgelerinin Işığında Türk-Sovyet Askeri İlişkileri: Doğu Cephesi (1919-1922) başlıklı doktora tezini yazdı. Yabancı dilde, Rusça, Almanca, Farsça ve Azerbaycan Türkçesi olarak beş kitabı çıktı. Ayrıca güncel Türk dış politikası üzerine çalışmalar yapıyor. Bu konular üzerine sempozyumlarda ve uluslararası konferanslarda tebliğler sundu.

Türkiye'de ve yurtdışında konferanslar verdi. TRT'de, özel ve yabancı televizyonlarda birçok programa katıldı. Rusça'dan Türkçe'ye çevirdiği kitap ve şiir yayımları da bulunuyor. Rusça, Almanca, İngilizce ve Osmanlıca biliyor.

Sosyal medyayı da aktif kullanan Mehmet Perinçek'in Twitter'da 46 bin takipçisi bulunmaktadır.

Mehmet Perinçek, Doğu Perinçek'in oğludur.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!