banner2

Lütfi Elvan kimdir? Lütfi Elvan nereli, kaç yaşında, hangi görevlerde yer aldı?

28. Dönem kabinesinde hangi isimlerin yer alacağı merak edilirken muhtemel isimler yavaş yavaş belli olmaya başladı. Muhtemel isimler arasında yer alan Lütfi Elvan vatandaşlar tarafından hayatı merak konusu olmuş durumda. Vatandaşlar Lütfi Elvan’ın hangi görevler yer adlığını ve siyasi hayatı hakkında araştırmalara başladı. Peki, Lütfi Elvan kimdir? Lütfi Elvan nereli, kaç yaşında, hangi görevlerde yer aldı?

Kimdir 03.06.2023, 10:31
Abone ol
Lütfi Elvan kimdir? Lütfi Elvan nereli, kaç yaşında, hangi görevlerde yer aldı?

Lütfi Elvan 28. Dönem muhtemel bakanlar arasında isminin geçmesinin ardından vatandaşlar Lütfi Elvan’ın hayatına ilişkin araştırmalara başladı. Lütfi Elvan’ın hangi görevlere yer aldığı, eğitimi, özel hayatı pek çok kişi tarafından merak ediliyor. Peki, Lütfi Elvan kimdir? Lütfi Elvan nereli, kaç yaşında, hangi görevlerde yer aldı?

LÜTFİ ELVAN KİMDİR?

Lütfi Elvan 1962'de Karaman, Ermenek'te dünyaya geldi. Maden Yüksek Mühendisi, Ekonomist ve Planlamacı; İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesini bitirdi. İngiltere'de Leeds Üniversitesinde Maden ve Yöneylem Araştırması alanında, ABD'de Delaware Üniversitesinde Ekonomi alanında yüksek lisanslarını yaptı.

Lütfi Elvan Çeşitli kamu kurumlarında uzmanlık, daire başkanlığı ve müsteşar yardımcılığı görevlerinde bulundu. Organisation for Economic Co-operation and Development Kırsal Kalkınma Grubu Başkan Yardımcısı, Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı ve AB Müzakere İzleme ve Yönlendirme Komitesi Üyesi olarak görev yaptı.

23 ve 24. Dönemde Karaman, 25. Dönemde Antalya ve 26. Dönemde Mersin Milletvekili seçildi. 23. Dönemde Türkiye- AB Karma Parlamento Komisyonu Eş Başkanlığı ve Güneydoğu Avrupa İşbirliği Süreci Türkiye Temsilciliği görevlerinde bulundu. 24. Dönemde Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı oldu. 64. Hükûmette Başbakan Yardımcısı ve 65. Hükumette Kalkınma Bakanı olarak görev aldı. Lütfi Elvan, çok iyi düzeyde İngilizce bilmektedir, evli ve 2 çocuk babasıdır.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!