Lale Apa kimdir? Lale Apa kaç yaşında, neden öldü?

Yazar ve yayıncı olan Lale Apa hayatını kaybetti. 'Yemek kitaplarının Nobel'i' olarak adlandırılan uluslararası ödülünü yazdığı kitaplarla kazanan ve Dışişleri Bakanı İlter Türkmen'in kızı olan Lale Apa, vefat edince internette 'Lale Apa kimdir? Lale Apa kaç yaşında, neden öldü?' aramaları yapılmaya başladı. Peki Lale Apa kimdir? Lale Apa kaç yaşında, neden öldü?

Kimdir 16.03.2022, 09:41
Lale Apa kimdir? Lale Apa kaç yaşında, neden öldü?

Lale Apa hayatını kaybetti. Yazdığı kitapların dışında sektördeki çalışmalarıyla da tanınan ve 'Yemek kitaplarının Nobel'i' olarak adlandırılan uluslararası ödüle layık görülen Lale Apa vefatının ardından internette aranmaya başladı. Peki Lale Apa kimdir? Lale Apa kaç yaşında, neden öldü?

LALE APA KİMDİR?

Lale Apa, Türkiye’nin diplomasi tarihine geçen büyükelçilerden olan ve 21 Eylül 1980-31 Aralık 1983 yılları arasında Dışişleri Bakanlığı görevini yapan İlter Türkmen’in kızıdır. 

Lale Apa, Marie Claire dergisini çıkaran ekipte bulundu. Daha sonra başına geçtiği Sky Life dergisinde kazandığı başarıdan sonra kızı Dilara ile reklam ajansı Apa Tasarım'ı kurdu. İstanbul’u tanıtan önemli yayınlardan olan The Guide İstanbul dergisiyle kendi yayıncılık hayatı başladı. Apa Tasarım, bir dönem müşterilere gönderilen özel takvimleriyle de gözleri kendi üzerinde topladı.

İlerleyen yıllarda Lale Apa, yemek kitaplarıyla da bilinen bir yazar ve yayıncı oldu. Vira Mutfak, Remix I- Yeni Sağlıklı Pratik Renkli Yemekler, Remix II- Yeni Sağlıklı Pratik Renkli Yemekler'in dışında İngilizce olarak yazdığı Cooking on the Boat ve Contemporary Istanbul Cuisine kitaplarını kaleme aldı. Lale Apa’nın, Hande Bozdoğan ile birlikte, ünlü şeflerin ve yemek yazarlarının tarifleriyle hazırladığı İstanbul Mutfakta kitabı, “yemek kitaplarının Nobel”i olarak nitelenen Gourmand World Cookbook Awards'da Jüri Özel Ödülü'ne layık görüldü. Aynı yarışmada, değişik yıllarda Sahrap Soysal,  Yunus Emre Akkor, Uludağ Üniversitesi Sahne Sanatları bölümü öğretim üyeleri de (1236-Selçuklu Mutfağı kitabıyla) ödül almıştı.

Cem Apa ile evli olan Lale Apa, bugün İstanbul Zincirlikuyu mezarlığına gömülecek.  

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!