Kuruluş Osman dizisinin Gündüz Bey'i nasıl öldü? Emre Basalak kimdir? Diziden ayrılıyor mu?

ATV'nin reyting rekorları kıran dizisi Kuruluş Osman'da bir ayrılık yaşanacağı iddiaları gündemi salladı. Emre Basalak'ın canlandırdığı Gündüz Bey'in yakın zamanda öleceği konuşuluyor. Peki, Kuruluş Osman dizisinin Gündüz Bey'i nasıl öldü? Emre Basalak kimdir? Diziden ayrılıyor mu?

Kimdir 17.02.2022, 14:43
Kuruluş Osman dizisinin Gündüz Bey'i nasıl öldü? Emre Basalak kimdir? Diziden ayrılıyor mu?

ATV ekranlarının en sevilen dizilerinden biri olan Kuruluş Osman dizisi hakkında bir iddia ortaya atıldı. Emre Basalak'ın hayat verdiği Gündüz Bey karakterinin yakın zamanda öldürüleceği ve diziden ayrılacağı söyleniyor. Peki, Kuruluş Osman dizisinin Gündüz Bey'i nasıl öldü? Emre Basalak kimdir? Diziden ayrılıyor mu?

GÜNDÜZ BEY NASIL ÖLDÜ?

Gündüz Bey'in tarihte nasıl öldüğü merak konusu oldu. Oğuzlar'ın Bozok kolunun Kayı Boyu’na dahil olan ayrıca Ertuğrul Gazi’nin üç oğlunun da ilki olan Gündüz Bey tarihte yer edinmiş önemli bir isimdir.

Osmanlı Devleti'nin kurucusu olan Osman Gazi'nin ağabeyi olan Gündüz Alp, Bay-Atlı Hasan bin Mahmûd'un Câm-ı Cem-Âyîn, Âşıkpaşazâde'nin Tevârîh-i Âl-i Osman ile Neşrî'nin Kitâb-ı Cihannümâ isimli eserlerine göre Ertuğrul'un oğlu olup, Ay-Doğdu adında bir oğlunun olduğunu Âşıkpaşazâde Tevârîh-i Âl-i Osman adlı eserinde bildiriyor. İnegöl Savaşı (1299) esnasında şehit oldu.

GÜNDÜZ BEY NE ZAMAN ÖLDÜ?

Enverî'nin Düstûrnâme-i Enverî adlı eseri ve Karamanlı Mehmed Paşa'ya göre Ertuğrul Gazi'nin babası; Hasan bin Mahmûd el-Bayâtî'nin Câm-ı Cem-Âyîn adlı eseri, Âşıkpaşazâde'nin Âşıkpaşazâde Tarihi adlı eseri ve Neşrî'nin Kitab-ı Cihannüma adlı eserine göre ise Ertuğrul Gazi'nin oğlu ve Osman Gazi'nin kardeşi olan Gündüz Bey, 1299 yılında İnegöl Savaşı'nda öldü.

GÜNDÜZ BEY KİM TARAFINDAN ÖLDÜRÜLDÜ?

Gündüz Alp, Eskişehir'de sancak beyliği yaptı. Bizans ile yapılan hemen hemen her savaşa katılan Gündüz Alp, İnegöl'ün alınışı sırasında öldürülerek şehit oldu. Gündüz Bey'in savaşta öldüğü bilinse de kim tarafından öldürüldüğü kaynaklarda yer almamaktadır.

KURULUŞ OSMAN DİZİSİNİN GÜNDÜZ BEY'İ EMRE BASALAK KİMDİR?

Emre Basalak, 28 Nisan 1979 tarihinde İstanbul'da doğdu.

Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı'nı bitiren Emre Basalak, Hacettepe Üniversitesi Oda Tiyatrosu ve Devlet Tiyatroları'nın ardından, 2002 yılında İstanbul Devlet Konservatuarı'nda profesyonel olarak çalışma hayatına başladı.

İlk olarak Ekmek Teknesi dizisiyle ekrana çıkan Emre Basalak daha sonra Deniz yıldızı adlı dizde oynadı. 2005 yılında yazdığı D-21 isimli oyunuyla ödül almayı başardı.

KURULUŞ OSMAN DİZİSİNİN GÜNDÜZ BEY'İ EMRE BASALAK DİZİDEN AYRILIYOR MU?

Kuruluş Osman dizisinde Osman Bey, Moğollarla birlikte hareket eden ağabeyi Gündüz Bey'le hesaplaşmaya karar verdi. Gündüz Bey'in akıbeti dizinin hayranları tarafından merak konusu oldu. Gündüz Bey'in durumu gelecek bölümde ortaya çıkacak. Emre Basalak'ın diziden ayrılıp ayrılmayacağına ilişkin ise henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!