banner2

Köksal Engür kimdir, nereliydi? Köksal Engür kaç yaşındaydı, neden öldü? Usta oyuncu hangi dizi ve filmlerde oynadı?

Ekranların sevilen Köksal Engür hayatını kaybetti. Leyla ile Mecnun dizisiyle ekranlara damga vuran Usta oyuncunun yaşamı merak konusu oldu. Birçok film ve dizi rol olan oyuncu aynı zamanda iyi bir seslendirme sanatçısıydı. Peki, Köksal Engür kimdir, nereliydi? Köksal Engür kaç yaşındaydı, neden öldü? Usta oyuncu hangi dizi ve filmlerde oynadı?

Kimdir 27.03.2023, 10:37 28.03.2023, 12:05
Abone ol
Köksal Engür kimdir, nereliydi? Köksal Engür kaç yaşındaydı, neden öldü? Usta oyuncu hangi dizi ve filmlerde oynadı?

Bir zamanlar TRT 1 ekranlarına damga vuran Leyla ile Mecnun dizisinin Aksakallı’sı Köksal Engür hayata gözlerini yumdu. Usta oyuncu hem oyunculuğu hem de ses sanatçısı olarak çok başarılı işlere imza atmıştı. Usta oyuncunun sevenleri oyuncunun kişisel yaşamını araştırıyor. Peki, Köksal Engür kimdir, nereliydi? Köksal Engür kaç yaşındaydı, neden öldü? Usta oyuncu hangi dizi ve filmlerde oynadı?

KÖKSAL ENGÜR NEDEN VEFAT ETTİ?

Usta oyuncu Köksal Engür'ün vefat ettiği açıklamasını meslektaşı Cengiz Bozkurt sosyal medya hesabından şu ifadelere yer verdi:''Köksal Engür abimizi böbrek yetmezliğine bağlı komplikasyonlar sebebiyle kaybettik. Cenazesine dair açıklamayı yarın yapacağız. Başta ailesi olmak üzere tüm sevenlerinin başı sağolsun.'' Paylaşımında bulundu.

KÖKSAL ENGÜR KİMDİR?

İsmail Köksal Engür, 5 Mart 1946, tarihinde Kars'ta dünyaya geldi. Eğitimini tamamlamadan önce sanat yaşamına başlayan engür, 1956 yılında TRT Ankara Radyosu, Çocuk Saati programında kısa radyo tiyatrolarıyla kariyerine adım attı ve çalışmaları Ankara Üniversitesi, Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü'nden mezun olana kadar devam etti. Seslendirme çalışmalarının da temelini atan sanatçı, Ankara Halkevi, Sahne 9, Ankara Deneme Sahnesi, Çağdaş Sahne, Hodri Meydan Tiyatrosu, Dormen Tiyatrosu, Ali Poyrazoğlu Tiyatrosu, Küçük Sahne gibi özel tiyatrolarda ve Bakırköy Belediye Tiyatrosu ile Devlet Opera ve Balesi yapımlarında çeşitli roller aldı.

Engür, tiyatroyla sınırlı kalmayıp, sinema ve dizi filmlerinde de oynadı. Sanatçı, SüngerBob KareŞort çizgi dizisinde Squitward'ü seslendirmiştir. Korkuyorum Anne filmiyle ödül alan oyuncu, Susam Sokağı'ndaki Büdü karakterini ve çizgi filminde Red Kit'i de seslendirmişti. Leyla ile Mecnun'da "Aksakallı Dede" ve "Karabasan" rollerinde oynadı. Ben de Özledim'de kendisini canlandırmıştır. Beş Kardeş dizisinde Osman rolünü oynamıştır

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!