İsmail Hakkı Tonguç kimdir? İsmail Hakkı Tonguç neden öldü, kaç yaşındaydı?

24 Haziran 1960 yılında hayatını kaybeden Köy Enstitülerinin kurucusu İsmail Hakkı Tonguç hakkında merak edilen, "İsmail Hakkı Tonguç kimdir? İsmail Hakkı Tonguç neden öldü, kaç yaşındaydı?" sorularının yanıtlarını haberimizin devamında sizler için derledik.

Kimdir 24.06.2022, 16:31 24.06.2022, 16:50
Abone ol
İsmail Hakkı Tonguç kimdir? İsmail Hakkı Tonguç neden öldü, kaç yaşındaydı?

İlköğretim Genel Müdürü İsmail Hakkı Tonguç hakkında bilgi edinmek için arama motorlarında sorgulama yapmaya devam ediyor. Peki, İsmail Hakkı Tonguç kimdir? İsmail Hakkı Tonguç neden öldü, kaç yaşındaydı? İşte detaylar...

İSMAİL HAKKI TONGUÇ KİMDİR?

İsmail Hakkı Tonguç 1893'te bugünkü Bulgaristan'ın Silistre iline bağlı Totrakan ilçesinde doğdu.

Babasının adı Hacı Velioğlu İdris, annesinin ise Vesile Hanımdır. Hacı Velioğlu İdris Kırım göçmenidir. Vesile Hanımın ise Dobrucalı bir Türk olduğu bilinmektedir.

Biri kız 8 kardeşin en büyüğü olan İsmail Hakkı Tonguç, ilkokulu kendi köyünde okudu ve 4 yıllık ilkokulu bitirdikten sonra Silistre'de rüştiyeye devam etti. Oradaki öğrenimi sırasında aynı zamanda köyün değişik işlerinde çalıştı ve tarımla uğraştı.

Öğrenim için İstanbul'a giden İsmail Hakkı Tonguç, İstanbul Öğretmen Okulundan mezun olmuştur. Mezun olduğu sene Almanya'ya gönderilen Tonguç, yurda dönünce çok sayıda okulda resim öğretmenliği yaptı.

İSMAİL HAKKI TONUÇ ÖLÜM SEBEBİ NEDİR, KAÇ YILINDA HAYATINI KAYBETTİ?

İsmail Hakkı Tonguç, 24 Haziran 1960'ta hayatını kaybetti. Cenazesi Ankara Cebeci Mezarlığı'na defnedildi. Arkasından hakkında birçok kitap yazıldı ve adını taşıyan okullar açıldı.

İSMAİL HAKKI TONGUÇ'UN ESERLERİ

İşte İsmail Hakkı Tonguç'un yazdığı kitaplar:

  • Muallim Almanağı, 1928-1929 (1929, Faik Reşit Unat ile birlikte)
  • Köyde Eğitim
  • İlköğretim Kavramı (1946)
  • Canlandırılacak Köy
  • Mektuplarla Köy Enstitüsü Yılları (Ölümünden sonra mektuplarından derleme)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!