Gönül Yazar kimdir? Taş Bebek Gönül Yazar kaç yaşında, nereli?

Taş Bebek Gönül Yazar, Yugoslav göçmeni annenin ve Erzincanlı babanın ikinci çocuğudur. Ses sanatçısı olan Gönül Yazar,  vatandaşlar tarafından merak edildi. Gönül Yazar, Erol Simavi hakkında açıklama yaptı. Bu haber üzerine vatandaşlar Gönül Yazar'ın hayat hikayesini merak etti. Peki Gönül Yazar kimdir? Taş Bebek Gönül Yazar kaç yaşında, nereli?

Kimdir 10.05.2022, 09:22 10.05.2022, 09:23
Abone ol
Gönül Yazar kimdir? Taş Bebek Gönül Yazar kaç yaşında, nereli?

Gönül Yazar, Türk Sanat Müziği ve Türk sineması oyuncularından biridir. 1979 yılında çıkardığı albümünün ismi Taş Bebek lakabını alan Gönül Yazar, gazeteci Erol Simavi hakkında çarpıcı açıklamada bulundu. Vatandaşlar tarafından merak edilen Gönül Yazar, internette araştırılmaya başladı. Peki Gönül Yazar kimdir? Taş Bebek Gönül Yazar kaç yaşında, nereli?

GÖNÜL YAZAR KİMDİR?

Sahne adı Gönül Yazar olarak tanınan Mürşide Gönül Özyeğiner, 12 Ağustos 1936 tarihinde İzmir'de doğdu. Gönül Yazar, Erzincanlı yol müteahhidi Mehmet Bey ile Yugoslav göçmeni Fatma Hanım'ın ikinci çocuğudur. Ses sanatçısı Belkıs Özener ile Gönül Yazar kardeştir. Yazar'ın, Belma adında ablası vardır.

Gönül Yazar, sanat hayatına, 1952 senesinde 15 yaşında iken "Ege Ses Kraliçesi Yarışması"nı birinci olarak başladı. Taş Bebek, 14 yaşında radyo sanatçısı Necdet Yazar ile beraber ilk turnesine çıktı. Mahkeme kararıyla yaşını dört yaş büyüten Gönül Yazar, Necdet Yazar ile evlendirildi. Yaşı tutmadığı için içkili yerlerde sahne alamadı. Cebeci Aile Çay Bahçesi’nde ilk sahne hayatı başladı.

Necdet Yazar ile evlendikten sonra Ankara Radyosu'na girdi. Burada; Fahri Kopuz, Suphi Ziya Özbekkan gibi değerli isimlerle çalıştı.

Gönül Yazar'ın yönetmenliğini Hulki Saner'in yaptığı, başrolünü Göksel Arsoy ile paylaştığı 1960 senesi yapımlı "Taş Bebek" filmindeki rolü herkes tarafından beğenildi. Film o kadar ilgi gördü ki, "Taş Bebek" lakabı sanat hayatı boyunca anılacağı isim haline geldi.

Taş Bebek, müzik dünyasına da, 1962 senesinde ilk kaydı olan "Bak Bir Varmış / Takamadım Başıma Yıldızlardan Tacımı" 78'liği ile giriş yaptı. İlk 45'liğini ise 1965'te "Kelebeğim / Hayran Olurum Aşkı Bilene" ismiyle çıkardı. Gönül Yazar, sahne ve kamera'nın dışında, Karaca Tiyatrosu'nun sahnelediği "Papazlar Trafiği" isimli bir İngiliz piyesinde, Gülriz Sururi ve Adile Naşit gibi büyük isimlerle aynı sahneyi paylaşarak tiyatro sahnesinden de sevenleriyle buluştu.

Yaşar Güvenir'in "Sensiz Saadet Neymiş" isimli bestesini seslendiren Gönül Yazar, altın plak kazandı. 1979 senesinde yayınladığı "Taş Bebek" ve 1989 yılında yayınladığı "Gönül'den Gönüllere" albümleri ilgi gördü.

Yazar, sanat hayatında birçok filmde bulundu. Çok sayıda albüme imza atan Gönül Yazar, günümüzde "10 Kadın" adlı programda bulundu.

Gönül Yazar, son stüdyo albümü "Sevmek İstiyorum"u 1993 yılında yayınladıktan sonra müzik dünyasından çekildi ve yalnızca özel gecelerde sahneye çıktı. Gönül Yazar, her ne kadar alaturka solisti olarak bilinse de, bir dönem pop müzik türünde de çok başarılı plaklar gerçekleştirdi. Yazar, sevilen pop şarkılarını kendi stilinde pop-caz olarak seslendirdi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!