banner2

Gönenç Gürkaynak kimdir? Gönenç Gürkaynak nereli, kaç yaşında mesleği ne?

Ülkemizin en çok vergi insanlarından biri olan Gönenç Gürkaynak’ın hayatı merak konusu oldu. Arama motorlarında vergi rekortmeni Gönenç Gürkaynak nereli olduğu mesleğinin ne olduğu vatandaşlar tarafından araştırılıyor. Peki, Gönenç Gürkaynak kimdir? Gönenç Gürkaynak nereli, kaç yaşında mesleği ne?

Kimdir 11.04.2023, 17:02
Abone ol
Gönenç Gürkaynak kimdir? Gönenç Gürkaynak nereli, kaç yaşında mesleği ne?

Gönen Gürkaynak gündeme vergi tartışması ile gelmiştir, Gürkaunak, Ben vergi rekortmeniyim takım satın alamıyorum..." sözleriyle Acun Ilıcalı'ya tepki göstermişti. Bu gelişmlerin ardından Gürkaynak’ın hayatı merak konusu oldu. Peki, Gönenç Gürkaynak kimdir? Gönenç Gürkaynak nereli, kaç yaşında mesleği ne?

GÖNENÇ GÜRKAYNAK KİMDİR?

Avukat ve akademisyen Gönenç Gürkaynak, 1976 yılında Ankara'da dünyaya geldi. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden lisans derecesini aldıktan sonra 1998'de avukatlığa başladı ve Harvard Hukuk Fakültesi'nde yüksek lisansını tamamladı, araştırma görevlisi olarak çalışmalar yaptı. 2004'te İngiltere ve Galler Barosu'na kabul edildi, çeşitli üniversitelerde dersler verdi. Twitter'ın Türkiye'ye temsilci ataması konusunda Twitter'ın Türkiye'deki avukatı olarak gösterildi. Rekabet Kurumu tarafından Google'ın arama pazarındaki hâkimiyetini kötüye kullandığı gerekçesiyle açılan soruşturma kapsamında Google'ın temsilcilerinden biriydi.

Vikipedi'nin Türkiye'den erişim engelinin kaldırılması için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne açılan davada Wikimedia Vakfı’nın avukatıydı ve yaptığı açıklamada "Böyle bir konuda Anayasa Mahkemesi'ne gitmeme de AİHM'ye gitmeme de gerek kalmamalıydı" dedi. 2015 yılında yapılan Bilderberg Toplantıları'na katılan kişiler arasındaydı. Bir kanun hükmünde kararnameye karşı tepkisini dile getirdi. Kürşat Ayvatoğlu'nun "pudra şekeri" açıklaması üzerine Ayvatoğlu'nun avukatına ithafen "Seneye vergi rekortmenliğini benden devralmasını bekliyorum" dedi.

Sabah Gazetesi'nin bir yazarı olan Dilek Güngör, hem Gürkaynak'ın hem de eşinin "Yatırım ve Vatandaşlık" programıyla farklı bir vatandaşlığa geçtiğini dile getirdi. Gürkaynak ise hâlihazırda 1.5 yıldır Malta vatandaşlığına sahip olduğunu ve Malta pasaportunun getirdiği kolaylıklar sayesinde memnun olduğunu söyledi. 2017'de vergi rekortmenleri listesinde onuncu, 2018'de ve 2019'da dokuzuncu oldu. Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde öğretim görevlisi olarak görev yapmaktadır.Ayrıca kardeşi Refet Gürkaynak 'da aynı üniversitede iktisadi ve idari bilimler bölümünde dersler vermektedir.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!