Yandex Metrica

Sitede Ara

George Soros kimdir? Toplumsal karışıklık deyince ilk akla gelen Macar Yahudisi milyarder

George Soros kimdir? Toplumsal karışıklık deyince ilk akla gelen Macar Yahudisi milyarder

Tutuklu Osman Kavala'ya son destek patronu George Soros'un oğlu Alexander Soros'tan geldi. Peki, Kavala'yı taşeron olarak kullanan kaos finansörü George Soros kimdir?

Kimdir

01.02.2024, 14:51

10 ülke büyükelçilerinden sonra Osman Kavala'ya bir destek de patronu George Soros'un oğlundan geldi. Sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda oğul Alexander Soros, "Türk hayırsever ve insan hakları aktivisti Osman Kavala yaklaşık dört yıldır haksız yere hapsedildi. #OsmanKavalayaÖzgürlük" şeklinde ifadeler kullandı.

Amerikan projeleri doğrultusunda Avrupa ülkeleri ve Türkiye'de iç karışıklıklar çıkardığı bilinen Açık Toplum Vakfı'nın başkan yardımcısı Alexander Soros, vakfın başkanı olan babası George Soros'un yakın dostuna böylece anlamlı bir destek vermiş oldu. 

Trump'a suikast girişiminde bulunan kişi kim? Trump'a kim saldırdı? Trump'a suikast girişiminde bulunan kişi kim? Trump'a kim saldırdı? Haberi Görüntüle

MERKEZ: AÇIK TOPLUM VAKFI

Soros'un sahibi olduğu Açık Toplum Vakfı'nın Türkiye şubesinin mütevelli heyetinde Osman Kavala ile birlikte Can Paker, İshak Alaton ve Murat Sungur bulunuyordu. Türkiye'de 2001 yılında faaliyete başlayan Vakıf, uzun yıllar Ali Hakan Altınay tarafından yönetildi. Altınay, Gezi olaylarına ilişkin soruşturmada gözaltına alınmış, sonrasında serbest bırakılmıştı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Açık Toplum Vakfı'nı Altınay'la birlikte yöneten Gezi soruşturmasında bir süre tutuklu kalan Kavala'yı şu sözlerle tarif etmişti: "Gezi olaylarında teröristlerin finans kaynağı olan bir kişi şu anda içeride. Onun arkasında meşhur Macar Yahudisi Soros var." Erdoğan önceki gün de Kavala'yı 'Soros artığı' diye tarif etti. 

Macar Yahudisi George Soros, hedef aldığı ülkelerde toplumsal karışıklık çıkarmak, sokak eylemlerini finanse etmek, sivil itaatsizlik çağrılarına ve kültürel yozlaşmaya hizmet eden projelere destek vermekle suçlanıyor. 

Vatandaşı olduğu Macaristan'ın bile "Soros'u durdur" adı verilen bir yasa çıkardığı, bununla yurtdışı bağlantılı 'sivil' kuruluşların faaliyetlerini denetim altına almak istediği düşünüldüğünde, George Soros'un Macaristan, Ukrayna, Rusya ve Polonya'daki çalışma yöntemiyle Osman Kavala'nın Türkiye'deki yöntemlerinin benzerlik gösterdiği görülüyor. 


'KIZIL SOROS' OSMAN KAVALA KİMDİR? 


Soros'a karşı yasanın çıkarılmasının ardından Açık Toplum Vakfı (Open Society Foundations) merkezini Budapeşte'den Berlin'e taşıdı. 1930 yılında Nazi işgali altındaki Budapeşte'de doğan Soros, 17 yaşında ailesiyle İngiltere'ye yerleşmiş, milyarlarca dolarlık servetini ise ABD'nin New York kentinde edinmişti. 

Soros, borsa spekülasyonu yapıp birkaç gün içerisinde 1 milyar dolar kazanmasıyla 1992'de İngiltere'de de 'istenmeyen adam' ilan edilmişti. Londra aleyhine Yahudi komploları kurmakla suçlanan Soros, İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden çıkmasına (Brexit) engel olmak için 400 bin sterlin harcamasıyla gündeme geldi. 

Türkiye'de faaliyetlerini 2018 yılında sonlandıran Açık Toplum Vakfı, Rusya'da ise 2015 yılında yasaklandı. 'Devletin temel güvenliğine tehdit oluşturan Hıristiyanlık karşıtı' Soros'a karşı Moskova geniş güvenlik önlemleri aldı. Soros'un tehdit ettiği ülkelerden olan Polonya'da ise bir milletvekili onu şöyle tanımlamıştı: "Hıristiyanlık ve milliyetçilik karşıtı aktiviteleri teşvik ediyor. O dünyanın en tehlikeli adamı."

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Loading