banner2

Ferzan Özpetek kimdir, kaç yaşında, nerede yaşıyor? Ferzan Özpetek filmleri nelerdir?

Ferzan Özpetek kimdir sorusu vatandaşlar tarafından merak edildi. Yönetmen olan Ferzan Özpetek hakkında araştırma yapılıyor. İnternette 'Ferzan Özpetek kimdir, kaç yaşında, nerede yaşıyor? Ferzan Özpetek filmleri nelerdir?' araması yapılıyor. Peki Ferzan Özpetek kimdir, kaç yaşında, nerede yaşıyor? Ferzan Özpetek filmleri nelerdir?

Kimdir 24.03.2022, 15:38
Abone ol
Ferzan Özpetek kimdir, kaç yaşında, nerede yaşıyor? Ferzan Özpetek filmleri nelerdir?

Ferzan Özpetek kimdir sorusu en çok arananlar arasına girdi. Vatandaşlar internette 'Ferzan Özpetek kimdir, kaç yaşında, nerede yaşıyor? Ferzan Özpetek filmleri nelerdir?' araması yapıyor. Yönetmen Ferzan Özpetek hayatı merak ediliyor. Peki Ferzan Özpetek kimdir, kaç yaşında, nerede yaşıyor? Ferzan Özpetek filmleri nelerdir?

FERZAN ÖZPETEK KİMDİR?

Ferzan Özpetek, 3 Şubat 1959'da İstanbul'da doğdu. Yönetmen Ferzan Özpetek, 1976 senesinde gittiği İtalya'da önce Perugia Yabancılar Üniversitesi'ne giderek bir yıl boyunca İtalyanca öğrendi. Ferzan Özpetek, daha sonra sinema eğitimi almak için Roma La Sapienza Üniversitesi'e başladı. Buradaki eğitimini bitirdikten sonra sanat tarihi, kostüm ve tiyatro yönetmenliği eğitimi için Accademia Navona ve Accademia d'Arte Drammatica okullarına giderek Silvio D'Amico'dan birçok ders aldı. Bu dönemde Julien Beck ile The Living Teather'ın Avrupa turnesinde çeşitli görevlerde çalıştıktan sonra, 1982 senesinde Scusate il Ritardo filminde Massimo Troisi'nin, daha sonra sokak sanatçısı rolüyle de ilk oyunculuk deneyimini tattı.

Ferzan Özpetek, Son Contento filminde Maurizio Ponzi'nin yönetmen yardımcılığını yaptı. Özpetek, yönetmen yardımcısı olarak yaklaşık 15 yıl, Ricky Tognazzi, Lamberto Bava, Francesco Nuti, Sergio Citti, Giovanni Veronesi ve Marco Risi gibi farklı yönetmenlerle beraber çalıştı.

Amerikalı şarkıcı Madonna, bir televizyon programına verdiği röportajda Ferzan Özpetek'in "bir dahi" olduğunu söyledi. Özpetek, 2009 senesinde çektiği Serseri Mayınlar isimli filminin Los Angeles Film Festivali açılışındaki gösteriminden sonra John Travolta, Andy Garcia gibi isimlerden de takdir aldı.

Ferzan Özpetek, 2005 senesinde gerçekleştirilen 42. Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde, oyuncular Hülya Koçyiğit, Zuhal Olcay, Aytaç Arman, Kenan Işık ve yönetmen Nuri Bilge Ceylan'ın bulunduğu kurula jüri başkanı oldu. 2007 senesinde ise 75. Venedik Film Festivali'nde jüri üyeliği yaptı.

FERZAN ÖZPETEK FİLMLERİ NELERDİR?

1997    Hamam    
1999    Harem Suare
2000    Cahil Periler
2002    Karşı Pencere
2005    Kutsal Yürek
2007    Bir Ömür Yetmez
2008    Mükemmel Bir Gün    
2010    Serseri Mayınlar    
2012    Şahane Misafir
2014    Kemerlerinizi Bağlayın
2017    İstanbul Kırmızısı
2017    Napoli Velata
2019    Şans Tanrıçası

ROMANLARI

İstanbul Kırmızısı - 2014
Sen Benim Hayatımsın - 2015
Bir Nefes Gibi - 2020

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!