Erol Simavi kimdir? Gazeteci Erol Simavi kaç yaşında öldü? Erol Simavi nereli?

Erol Simavi, Gönül Yazar' ın çarpıcı açıklaması sonrası gündemde yerini aldı. Vatandaşlar tarafından merak edilen Erol Simavi, hayat hikayesi araştırılıyor. Peki Erol Simavi kimdir? Gazeteci Erol Simavi kaç yaşında öldü? Erol Simavi nereli?

Kimdir 10.05.2022, 10:27
Erol Simavi kimdir? Gazeteci Erol Simavi kaç yaşında öldü? Erol Simavi nereli?

Erol Simavi, Gönül Yazar' ın açıklaması sonrası araştırılmaya başladı. Oyuncu Gönül Yazar, gazeteci Erol Simavi hakkında çarpıcı sözler kullandı. Vatandaşlar bu olay sonrasında Erol Simavi kimdir araması yapıyor. Peki Erol Simavi kimdir? Gazeteci Erol Simavi kaç yaşında öldü? Erol Simavi nereli?

EROL SİMAVİ KİMDİR?

Erol Simavi, 1930 senesinde İstanbul' da doğdu. Annesi Melek Simavi, babası Sedat Simavi olan Erol Simavi, 1949 senesinde Işık Lisesi'ni bitirdi.

Erol Simavi, gazeteciliğe 12-13 yaşlarındayken 7 Gün ve Karikatür dergilerinde mücellit olarak çalıştı. Daha sonra terfi alan Simavi, sırasıyla makinist ve fotoğrafçı oldu. Babası Sedat Simavi Hürriyet gazetesini çıkarmaya başladığı zamanlarda yeni kurulan klişehanede Erol Simaviye'ye çalışma fırsatı doğdu.

HALDUN SİMAVİ VE EROL SİMAVİ KARDEŞLER ANLAŞMAZLIK YAŞADI

1953 yılında Sedat Simavi'nin vefat etmesi sonucu Haldun Simavi ve Erol Simavi kardeşler, Hürriyet gazetesinin başına geçti. Simavi kardeşlerin 1968 senesinde anlaşmazlıklar yaşadı. Haldun Simavi'nin 1971 senesinde Veb Ofset grubunu oluşturup Günaydın Gazetesi' ni yayımlamaya başladı. Erol Simavi de o zamandan itibaren Hürriyet Gazetesi' nin tek  başına yönetti. 

Erol Simavi, Hürriyet Gazetesi' nin yanında Kelebek, Hafta Sonu, TV'de 7 Gün, Çarşaf, Gong ve Gösteri gibi ek basımlar gerçekleştirdi.

Erol Simavi, 22 Haziran 1993 tarihinde Hürriyet gazetesinin yüzde 25' lik payını 16 milyon dolar karşılığında Erol Aksoy' a sattı. Aynı yıl İsviçre'ye yerleşen Erol Simavi, 29 Haziran 1994' te geri kalan hisselerini Aydın Doğan'a satarak medya sektöründen çekildi.

EROL SİMAVİ NASIL ÖLDÜ?

Erol Simavi, İsviçre' de yaşarken birkaç sene evvel taşındığı Monako' da hastanede tedavi görürken 8 Haziran 2015' te 85 yaşında vefat etti.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!