banner2

Eğitimi yok ama harika bir kalp cerrahı: Hamilton Naki! Siyahi bahçıvan 30 yıl boyunca gizlice kalp ameliyatlarına yardım etti

Siyahi Hamilton Naki, insanın isterse her şeyi yapabileceğinin somut bir örneği. Bahçıvan olarak işe girdiği Cape Town Üniversitesi'nde gözlemleri sonucu edindiği bilgilerle 30 yıl boyunca gizlice kalp ameliyatlarına yardım eden Hamilton, tam anlamıyla bir başarı örneği. Öyle ki hastanenin en deneyimli isimlerinden olan Dr. Bernard bile "eğer Naki'ye fırsat verilseydi, muhtemelen parlak bir cerrah olurdu" ifadesini kullanıyor.

Kimdir 23.11.2022, 12:41 23.11.2022, 16:59
Abone ol
Eğitimi yok ama harika bir kalp cerrahı: Hamilton Naki! Siyahi bahçıvan 30 yıl boyunca gizlice kalp ameliyatlarına yardım etti

Hamilton Naki... Cape Town'un varoşlarında, elektriksiz ve susuz tek odalı bir kulübede yaşayan ve 14 yaşında eğitimine devam edecek parası olmadığı için okulu bırakan bir siyahi. Bu kişinin, geleceğin diplomasız en başarılı kalp cerrahı olacağını kim tahmin edebilirdi ki...

İş bulmak için otostopla Cape Town'a giden bu genç, üniversite tarafından sahaları ve tenis kortlarıyla ilgilenmesi için görevlendirildi. Ancak Naki o kadar güçlü bir merak ve gözlem yeteneğine sahipti ki. Asla bulunduğu konumla yetinmedi.

ÖNCE HAYVANLARI AMELİYAT ETMEYE BAŞLADI

Güney Afrika'nın apartheid yasaları, siyahların beyazları ameliyat etmesini yasaklasa da Bay Naki'nin becerileri o kadar değerliydi ki, üniversite sessizce görmezden geldi. Naki, hayvanları uyuşturmayı ve onları ameliyat etmeyi, tavşanları, domuzları, köpekleri ve hatta bir zürafayı ameliyat etmeyi öğrendi. Koroner baypaslar, kalp ve karaciğer nakilleri dahil olmak üzere gerçekleştirdiği hayvan ameliyatlarının çoğu, daha sonra insanlar üzerinde kullanılan teknikleri mükemmelleştirmeye yardımcı oldu.

1967'DEKİ KALP NAKLİ İLE ADINI KABUL ETTİRDİ

2 Aralık 1967'de gerçekleşen bir kaza Naki'nin eline geçen en önemli fırsat oldu. Güney Afrikalı genç beyaz bir kadın olan Denise Darvall, karşıya geçerken bir araba çarptı. Hastanede kadının beyin ölümü gerçekleşti. Ailesi, kalbinin 55 yaşındaki bakkal Louis Washkansky'nin göğsüne nakledilmesine izin verdi. Siyahi bir adam olarak Bay Naki, eğitimi olmadığı için öldükten sonra bile Bayan Darvall'ı ameliyat edemedi. Ancak Dr. Barnard yeteneğine o kadar değer verdi ki, onu kalbini yerinden oynatacak ekibin bir üyesi olarak seçti.

Saatler süren özenli bir operasyonda, Bay Naki'nin ekibi Bayan Darvall'ın kalbini çıkardı ve Bay Washkansky'nin kalbini yerleştirmeden önce kanını temizlemek için defalarca yıkadı. Ve ekip kalp naklini başarıyla gerçekleştirdi. 

50 YIL SONRA BAHÇIVAN OLARAK EMEKLİ OLDU

Naki, nesiller boyu tıp öğrencilerine cerrahi teknikleri de öğretti. 
2003 yılında üniversite, kendisine tıp alanında fahri bilim yüksek lisans derecesi verdi. Bay Naki, Cape Town Üniversitesi'nde 50 yıl çalıştı. 1991 yılında bahçıvan olarak emekli oldu.

Bahçıvana sonsuz güven duyan ve ona bu fırsatı veren Dr. Barnard bir röportajında, Bay Naki'yi "kalp nakli alanında tüm zamanların en büyük araştırmacılarından biri" olarak nitelendirdi. Barnard ayrıca, Hamilton'a performans gösterme fırsatı verilseydi, muhtemelen parlak bir cerrah olacağını dile getirdi ve "Hamilton Naki benden daha iyi teknik becerilere sahipti. Özellikle dikiş söz konusu olduğunda benden daha iyi bir zanaatkârdı ve elleri çok iyiydi." ifadesini kullandı.

2002 yılında, Bay Naki, tıp bilimine olağanüstü katkılarından dolayı Güney Afrika'nın en yüksek onurlarından biri olan Mapungubwe Nişanı ile ödüllendirildi.

"ARKA ODADAKİ ÇOCUKLARDAN BİRİ OLARAK GÖRÜLDÜM"

Hamilton Naki'nin 2003'te The Guardian of London'a verdiği bir röportajda kullandığı şu ifade ise insanın yüreğine oturuyor. 
"Arka odadaki çocuklardan biri olarak adlandırıldım. Beyazları ön plana çıkardılar. İnsanlar fotoğraflarımı yayınlasalardı hapse girerlerdi."
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!