banner2

Berat Albayrak kimdir, aslen nereli ve kaç yaşında?

Eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak kimdir, aslen nerelidir? İşte Berat Albayrak’ın hayatına ve siyasi kariyerine dair merak edilen ayrıntılar...

Kimdir 26.08.2021, 11:22 09.12.2021, 00:03
Abone ol
Berat Albayrak kimdir, aslen nereli ve kaç yaşında?

2018 yılında kurulan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemiyle Hazine ve Maliye Bakanlığı görevine atanan ve bu görevini 2020 yılının Kasım ayına kadar sürdüren Berat Albayrak’ın hayatına dair merak edilen ayrıntıları sizler için derledik. Peki Berat Albayrak kimdir, aslen nereli ve kaç yaşındadır?

İşte Berat Albayrak’ın hayatına dair merak edilen detaylar...

BERAT ALBAYRAK KİMDİR?

21 Şubat 1978 tarihinde İstanbul'da dünyaya gözlerini açan Berat Albayrak, aslen Trabzonludur. Lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü’nde tamamladıktan sonra 2002 yılında ABD’de New York Pace Üniversitesi Lubin School of Business’ta yüksek lisans yapan Albayrak, ardından Kadir Has Üniversitesi’nde Bankacılık ve Finans Bölümü’nde “Elektrik Enerjisi Üretiminde Yenilenebilir Enerji Kaynakları ve Finansmanı” başlıklı tezi ile de doktora unvanını almıştır. 

1996 yılında henüz öğrenciyken çalışma hayatına atılan Berat Albayrak, enerji, finans ve ekonomi gibi pek çok farklı iş alanında yönetici ve idareci olarak çalıştıktan sonra 2013 yılında özel sektörden ayrılarak Sabah gazetesinde köşe yazarlığı yapmıştır.

Ayrıca akademik kariyerine de devam eden Albayrak, Marmara Üniversitesi’nde Bankacılık ve Finans üzerine dersler vermiş ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarında (STK) ise aktif olarak görev almıştır. 

BERAT ALBAYRAK’IN SİYASİ KARİYERİ

7 Haziran 2015 tarihinde gerçekleşen genel seçimlerde Adalet ve Kalkınma Partisi'nden (AK Parti) İstanbul Milletvekili seçilerek Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) giren Berat Albayrak, aynı yıl Kasım ayında gerçekleşen genel seçimler sonrasında kurulan 64. Hükümette ise Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı görevine getirilmiştir.

Berat_Albayrak_kimdir

Albayrak, daha sonra Binali Yıldırım tarafından kurulan 65. Hükümette de bu görevine devam etmiştir.

BERAT ALBAYRAK’IN HAZİNE VE MALİYE BAKANLIĞI DÖNEMİ

2017 yılında kurulan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi sonrasında gerçekleşen 2018 yılı genel seçimlerinde 27. dönem İstanbul Milletvekili seçilen Berat Albayrak, yeni kurulan kabinede Hazine ve Maliye Bakanlığı görevine atanmıştır. 

Albayrak, ayrıca Resmi Gazete'de yayımlanan 12 Eylül 2018 tarihli Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle de Türkiye Varlık Fonu'nun (TVF) Başkan Vekilliği görevini üstlenmiştir.

10 Kasım 2020 tarihinde ise yürütmekte olduğu Hazine ve Maliye Bakanlığı görevinden istifa ederek ayrılan Berat Albayrak, evli ve dört çocuk babasıdır.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!