banner2

Aydın Engin kimdir? Gazeteci Aydın Engin neden öldü?

Aydın Engin internette araştırılmaya başladı. Vatandaşlar 'Aydın Engin kimdir? Gazeteci Aydın Engin neden öldü?' araması yapıyor. Peki Aydın Engin kimdir? Gazeteci Aydın Engin neden öldü?

Kimdir 24.03.2022, 16:38
Abone ol
Aydın Engin kimdir? Gazeteci Aydın Engin neden öldü?

Gazeteci Aydın Engin vefat etti. Bunun üzerine vatandaşlar internette 'Aydın Engin kimdir? Gazeteci Aydın Engin neden öldü?' araştırması yapıyor. Peki Aydın Engin kimdir? Gazeteci Aydın Engin neden öldü?

AYDIN ENGİN KİMDİR?

Aydın Engin, 12 Şubat 1941 tarihinde İzmir, Ödemiş'te doğdu. Babası, terzi Sadık Engin, annesi Adalet Engin'dir. 1957 senesinde ortaöğrenimini Ödemiş Lisesi’nde okudu. Bir süre İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi. Hukuk öğrenimi döneminde Gençlik Tiyatrosu'nda amatör tiyatroya başladı. Hukuk öğrenimini bırakıp tiyatroculuğu tercih etti.

Aydın Engin, üniversite yıllarında Adalet Cimcoz, Tahir Alangu gibi ünlü yazar ve çevirmenlerin yazılarını daktiloya çekerek yazıcılık mesleğine ilk adımını attı. O günden itibaren de yaşamını yazı yazarak geçirdi. 

Askerliğini 1964 senesinde yedek subay öğretmen olarak Erzincan’da yapan Engin, o dönemde “Aykırı” adlı tiyatro oyununu kaleme aldı. Bu oyun Gülriz Sururi - Engin Cezzar Topluluğunun 1965 mevsiminde açılış oyunu oldu. Başrolünü Tuncel Kurtiz bulundu. Bu toplulukta dramaturg ve oyuncu olarak işe başladı. Aydın Engin, bu sırada senaryolar ve radyofonik oyunlar yazdı. Yılmaz Güney'in özel senaristi olarak çalıştı. Yeşilçam için birçok senaryo yazdı ancak imzasını koymadı.

1969 sonunda tiyatro mesleğini kesin olarak bırakıp gazeteciliğe tercih etti. Bu meslekte de habercilikten köşe yazarlığına çapraz bulmacadan röportaja, köşe yazısından yıldız falına kadar hemen bütün alanlarda çalıştı. Gazeteci olarak birçok kez hapse girip çıktı.

Ardından 1967 yılında Tuncel Kurtiz, Tuncer Necmioğlu, Mustafa Alabora, Umur Bugay ve Müjdat Gezen'le beraber Halk Oyuncuları tiyatrosu kurucularından biri oldu. Kadro kurulduktan sonra “Devri Süleyman” adlı oyunu kaleme aldı. İki sene kapalı gişe olarak oynandı. Hem oyunun yazarı, hem rejisörü, hem de tiyatronun idare müdürü görevlerini yerine getirdi. 

1992 yılında İstanbul’a döndükten sonra 1992 - 2002 seneleri arasında Cumhuriyet Gazetesi'nde habercilik ve köşe yazarlığı yaptı. 2002 senesinde Cumhuriyet Gazetesi'nden ayrılarak Birgün Gazetesinin kuruluşunda yönetici olarak çalıştı ve bir süre Tırmık köşesini yazan Engin, daha sonra Agos'ta köşeyazıları yazmaya başladı. Aydın Engin, T24 İnternet gazetesinin kuruluşuna katıldı.

GAZETECİ ENGİN AYDIN NEDEN ÖLDÜ?

Gazeteci Aydın Engin, geçirdiği safra kesesi ameliyatı ardından gelişen komplikasyonlar nedeniyle 81 yaşında yaşamını yitirdi.

YAZDIĞI TİYATRO OYUNLARI:

1964 - Aykırı 
1968 - Devr-i Süleyman 

KİTAPLARI:
 
2009 - Heykel Oburu 
2006 - Kitabın Adı Budur - Tan Oral Kitabı 
2003 - Bir Koltukta Kaç Karpuz - Halit Kıvanç Kitabı 
2002 - Tırmık’a Tırmık 
2001 - Tango’dan Taliban’a 
1996 - Solda Arayışlar 
1991 - Ben Frankfurt’ta Şoförken 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!