banner2

Alman gazeteci Ewald König kimdir, kaç yaşında? Ewald König aslen nereli?

Alman gazeteci Ewald König'in: "Türkiye'nin NATO'daki rolü çok büyük" şeklinde yaptığı açıklamadan sonra gündem olması ile vatandaşlar araştırma yapmaya başladı. Merak edilen, "Alman gazeteci Ewald König: "Türkiye'nin NATO'daki rolü çok büyük" sorularının yanıtlarını sizler için derledik.

Kimdir 08.06.2022, 10:04
Abone ol
Alman gazeteci Ewald König kimdir, kaç yaşında? Ewald König aslen nereli?

Ankara'da düzenlenen "21. Yüzyılda NATO, Sınamalar, Ortaklıklar ve Genişleme Paneli'nde, konuşan Alman gazeteci Ewald König, Türkiye'nin coğrafi konumuna vurgu yaparak, "Türkiye'nin NATO'daki rolü çok büyük" dedi. Peki, Alman gazeteci Ewald König kimdir, kaç yaşında? Ewald König aslen nereli? İşte merak edilen soruların yanıtları....

EWALD KÖNİG KİMDİR?

Ewald König Viyana'da doğup büyüdü. Gazetecilik kariyerine 1977'de Avusturya'nın Die Presse gazetesinde polis ve mahkeme muhabiri olarak başladı, ardından dışişleri yazı işleri ekibinin bir üyesi ve üçüncü sayfa bölümünün başkanı oldu.

1985 yılında Almanya muhabiri olarak Bonn'a gönderildi. Bonn'dan başlangıçta GDR'de bir seyahat muhabiriydi. Daha sonra, hem FRG hem de GDR'de akredite olan ve uyumsuz olduğu düşünülen tek muhabir olmayı başardı. Bonn ve Doğu Berlin'deki ofisleri arasında gidip geldi. 9 Kasım 1989'da Günter Schabowski ile yaptığı basın toplantısına, Duvar'ın yıkılışına ve gazeteci olarak yeniden birleşmesine tanık oldu.[3] 1990'dan 1995'e kadar König, o zamanlar 60 ülkeden yaklaşık 550 muhabirden oluşan Federal Almanya Cumhuriyeti'ndeki Yabancı Basın Birliği'nin (VAP) başkanıydı.

2003 yılında König, Die Presse'den ayrıldı ve Berlin'de serbest gazeteci olarak kendini kurdu. “Berliner Korrespondentsbüro Ewald König • Uluslararası Medya Projeleri”ni kurdu. 2009'dan 2014'e kadar EURACTIV.de çevrimiçi ortamının genel yayın yönetmeniydi 

König muhabir raporları yazıyor, kitap ve köşe yazıları yazıyor, hayalet yazar olarak rağbet görüyor, Alman ve yabancı TV kanalları tarafından Almanya, Avrupa ve dünya siyaseti hakkında yorum yapmak üzere davet ediliyor, kitaplarından okumalar yapıyor ve çoğunlukla Avrupa'daki siyasi olayları yönetiyor.

Berlin yayıncısı TV Berlin'de Alman gazeteci Peter Brinkmann ile birlikte "Brinkmann & König" programının eş moderatörlüğünü yapıyor. Ewald Koenig'in yazı işleri ofisi, Berlin'deki federal basın toplantısının evinde bulunuyor.Bir muhabir blogununeditörüdür ve politikacılar ve gazetecilerle siyasi kahvaltılar ve arka plan görüşmeleri düzenler.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!