Ali Erbaş kimdir? Ali Erbaş kaç yaşında, nereli ve hangi görevlerde bulunmuştur?

Resmi Gazete'de yayımlanan atama kararnamesiyle Diyanet İşleri Başkanlığına yeniden atanan Prof. Dr. Ali Erbaş kimdir, kaç yaşında, nereli ve hangi görevlerde bulunmuştur? İşte Prof. Dr. Ali Erbaş’ın hayatı ve biyografisi.

Kimdir 07.09.2021, 14:43 17.09.2021, 00:45
Abone ol
Ali Erbaş kimdir? Ali Erbaş kaç yaşında, nereli ve hangi görevlerde bulunmuştur?

Resmi Gazete yayımlanan 16 Eylül 2021 tarihli Cumhurbaşkanlığı atama kararnamesiyle Diyanet İşleri Başkanlığı görevine yeniden atanan ve 2017 yılının Eylül ayı itibariyle Diyanet İşleri Başkanlığı görevini yürütmekte olan Prof. Dr. Ali Erbaş’ın hayatına ve mesleki kariyerine dair ayrıntılar herkes tarafından merak edilmektedir. Peki Ali Erbaş kimdir, kaç yaşında, nereli ve hangi görevlerde bulunmuştur? İşte Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın hayatına dair merak edilen tüm detaylar... 

ALİ ERBAŞ KİMDİR? 

1961 yılında Ordu’nun Kabadüz İlçesinin Yeşilyurt Köyünde dünyaya gözlerini açan Ali Erbaş, lise öğrenimini 1980 yılında Sakarya İmam Hatip Lisesi’nde tamamladıktan sonra lisans öğrenimini ise Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde tamamlayarak 1984 yılında mezun olmuştur. Ardından lisansüstü eğitimine devam eden Erbaş, 1987 yılında Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde Tefsir Anabilim Dalında “Kur’an’daki Tekrarlar” başlıklı teziyle yüksek lisans yapmış ve akabinde 1993 yılında ise aynı üniversitenin Dinler Tarihi Anabilim Dalında “İlahi Dinlerde Melek İnancı” başlıklı teziyle de doktora unvanını almıştır. 

ALİ ERBAŞ’IN AKADEMİK KARİYERİ 

1988-1990 yılları arasında Master ve Doktora öğrencileri için açılan İstanbul Haseki Eğitim Merkezi’nde ihtisas eğitimine devam eden Erbaş, 1993 yılında ise Sakarya Üniversitesi’nin İlahiyat Fakültesi Dinler Tarihi Anabilim Dalına Yardımcı Doçent unvanıyla atanmıştır. Ardından 1994 yılında Fransa’nın Paris şehrine giderek iki yıl Sorbonne Üniversitesi ve Centre George Pompidou kütüphanelerinde Dinler Tarihi ve Din Bilimleri üzerine araştırmalar yapan Ali Erbaş, 1996-1997 yılları arasında ise Strasbourg Beşeri Bilimler Üniversitesi’nde bir yıl boyunca misafir öğretim üyesi olarak araştırmalarına devam etmiştir. 

Daha sonra Türkiye’ye geri dönen Erbaş, 1998 yılının Kasım ayında Doçent ve 2004 yılının Ocak ayında ise Profesör unvanını almıştır. 

Ali_Erbaş_kimdir

ALİ ERBAŞ HANGİ GÖREVLERDE BULUNMUŞTUR? 

1982 yılında henüz üniversite öğrencisiyken çalışma hayatına Diyanet İşleri Başkanlığı’nın İstanbul Fatih Müftülüğü’ne bağlı birçok camide din görevlisi olarak başlayan Ali Erbaş, bu görevine 1993 yılına kadar devam etmiştir. 

1993-2006 tarihleri arasında ise Dinler Tarihi Anabilim Dalı Başkanlığı ve aynı zamanda Felsefe ve Din Bilimleri Bölüm Başkanlığı görevlerini de yürüten Erbaş, 1997-2002 yılları arasında Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı olarak beş yıl ve 2006-2011 tarihleri arasında ise aynı fakültenin Dekanlık görevini üstlenerek iki dönem görev yapmıştır.  Daha sonra 2003 yılında başladığı Sakarya Üniversitesi Senato Üyeliği görevine 2011 yılına kadar devam eden Ali Erbaş, ayrıca aynı üniversitede Yönetim Kurulu Üyesi olarak da görev yapmıştır. 

ALİ ERBAŞ NE ZAMAN DİYANET İŞLERİ BAŞKANI OLDU? 

2011 yılında ise Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğü görevine atanan Erbaş, 8 Haziran 2017 tarihinde ise yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle Yalova Üniversitesi Rektörlüğüne atanmıştır. Ardından aynı yıl 17 Eylül 2017 tarihinde ise Diyanet İşleri Başkanlığı görevine atanmıştır. 

Çok sayıda makalesi, 12 kitabı, yurt içinde ve yurt dışında sunduğu pek çok sempozyum bildirisi ve konferansı bulunan Ali Erbaş, evli ve dört çocuk babasıdır. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!