banner2

Ahmet Mekin kimdir, kaç yaşında?

Oyuncu Ahmet Mekin kimdir, kaç yaşında ve aslen nereli? İşte Ahmet Mekin'in hayatı ve biyografisi.

Kimdir 27.09.2021, 11:18 27.09.2021, 11:40
Abone ol
Ahmet Mekin kimdir, kaç yaşında?

Yeşilçam'ın usta aktörlerinden Ahmet Mekin konuk olarak katıldığı program ile gündeme geldi. "Altın Portakal" ödüllü Ahmet Mekin'in hayatı ve filmleri merak ediliyor. Peki Ahmet Mekin kimdir, kaç yaşında? Ahmet Mekin'in hayatı ve filmlerini haberimizde derledik...

AHMET MEKİN KİMDİR, KAÇ YAŞINDA?

Türk sinemasının usta isimlerinden Ahmet Mekin, 1932 yılında İstanbul'da dünyaya geldi. Küçük yaştan beri tiyatroya ilgi duyan Ahmet Mekin, ilk olarak Bakırköy Halkevi'nde sahneye çıktı. Sinemaya ilk adımını ise 1957'de Mahşere Kadar filmiyle attı. 200'e yakın filmde rol alan Mekin, zaman zaman tiyatro oyunlarında da oynadı.

Osman F. Seden'in 1961 yapımı Aşktan da Üstün, Halit Refiğ'in Gurbet Kuşları, Lütfi Ö. Akad'ın Düğün, Atıf Yılmaz'ın 1978 yapımı Selvi Boylum Al Yazmalım gibi önemli filmlerde rol aldı. 1980'lerde televizyon dizilerinde yer almaya başladı. Aktör, Geçmiş Zaman Elbiseleri, Bağrıyanık Ömer, Bir Adam Yaratmak, Tatar Ramazan gibi tv filmleri ve dizilerde oynadı.

Ahmet Mekin Selvi Boylum Al Yazmalım

2012'de Kayıp Şehir isimli dizide İsmail Dede karakterini canlandıran Ahmet Mekin, 2014 yılında gösterime giren Yunus Emre: Aşkın Sesi filminde Hacı Bektaş-ı Veli'ye hayat verdi.

Mekin, 63 yıllık eşi Şükran Kurteli'yi geçen yıl Şubat ayında kaybetti.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!