Yandex Metrica

Mahmut Akşit KIZILELMA motorunda son durumu ve şok ihracat hedefini açıkladı

TUSAŞ Motor Sanayii Genel Müdürü Mahmut Akşit, KIZILELMA ve ANKA-3'e güç vermesi beklenen milli motor TF-6000'de son durumu açıkladı. Akşit ayrıca 2024 ihracatını 100 milyon dolar artırmayı hedeflediklerini söyledi. 

Savunma

12.04.2024, 08:16

TUSAŞ Motor Sanayii AŞ (TEI) Genel Müdürü Prof. Dr. Mahmut Faruk Akşit, bu yıl ihracatlarını 100 milyon dolar artırarak 445 milyon dolara çıkarmayı hedeflediklerini belirtti.

Antalya'daki Belek Turizm Merkezi'nde düzenlenen 'Savunma ve Havacılık Sanayiinde Küresel Stratejiler Konferansı'nda açıklamalarda bulunan Prof. Akşit, geliştirdikleri İHA/SİHA motoru TEI-PD170'in ilk satışını geçen yıl yaptıklarını söyledi.

Bu yılın başında ilk teslimatı gerçekleştirdiklerini belirten Akşit, bu motorun ikinci satışı için sözleşme imzaladıklarını ve 2024'te birden çok teslimatın yapılacağını ifade etti.

Mahmut Akşit

Afrika ülkesinden AKINCI mesajı: Halkımıza ve Erdoğan'a teşekkürler Afrika ülkesinden AKINCI mesajı: Halkımıza ve Erdoğan'a teşekkürler Haberi Görüntüle

TÜRKİYE MOTOR ÜRETECEK DESELERDİ...

"10 yıl önce 'Türkiye kendi helikopter motorunu yapacak' deselerdi açıkçası ben bile inanamazdım" diyen Akşit, gelinen noktada, Türkiye'nin ihtiyacı olan her tipte İHA motorunu geliştirip üretebilecek teknolojiye ulaştıklarına dikkat çekti. 

Akşit, "Rakiplerine göre yüksek teknoloji ile İHA motorlarını üretiyoruz. Sıfırdan yeni başlayınca daha esnek davranıp son teknolojiyi kullanıyoruz. Dünyada rakiplerimiz var ama bizim motorumuz gerçekten çok güçlü ve hepsinden daha iyi. O yüzden yurt dışından yeni bir motor olmasına rağmen tercih ediliyor" dedi.

Yurt içinde de Baykar'ın PD170 motorunu kullanmaya başladığının, AKSUNGUR'un da bir süredir bu motorla uçtuğunun altını çizen Akşit, "AKSUNGUR bizim motorumuzla seri imalata girmek üzere. Bu yıl içinde envantere de alınarak ordumuzun kullanımına bizim motorumuzla girecek" diye konuştu.

Afrika ülkesinden AKINCI mesajı: Halkımıza ve Erdoğan'a teşekkürler Afrika ülkesinden AKINCI mesajı: Halkımıza ve Erdoğan'a teşekkürler Haberi Görüntüle

2024 YILINDA HEDEF 445 MİLYON DOLAR

Yüksek teknoloji ürünlerinin yurt dışında da ilgiyle karşılaştığını belirten Akşit, şöyle konuştu:

"2023'te 345 milyon dolar ihracat yaptık. 2024'te bunu 100 milyon dolar artırarak 445 milyon dolara çıkmak istiyoruz. Bu rakamların içinde bu yıl teslimine başladığımız motorlar da olacak. Bu gurur verici. Yüksek teknolojiye sahip ülkelere bunu satıyoruz. Kapıyı açtık. İhracatımız dünyaya sattığımız uçak motoru parçalarından ibaretti. Gerçek anlamda motor satmamıştık. İlk defa kendi milli, özgün motorumuzu da artık ihracat hedeflerimize koyuyoruz."

TF6000 Turbofan Motoru

Siber güvenlik şefi, Rus hackerların sırlarını anlattı: 30 asker mesajlaşma programı yüzünden öldü! Hangi uygulama güvenli? Siber güvenlik şefi, Rus hackerların sırlarını anlattı: 30 asker mesajlaşma... Haberi Görüntüle

İLK UÇAK MOTORU BİTMEYE ÇOK YAKIN

GÖKBEY güç veren TS1400 motorunda seri imalata hazırlandıklarını anlatan Akşit, "Bir tek uçak motorları kaldı. TEI-TF6000/TEI-TF10000 ailesinin ilk motor karkasını İzmir'deki TEKNOFEST'e getirmiştik. Oradaki versiyondan şu an çok daha ileri seviyedeyiz. Uçak motorumuz bitmeye yakın. Savunma Sanayii Başkanlığımız gerekli duyuruyu yapacaktır. Yakın zamanda çalıştıracağız" ifadelerini kullandı.

Akşit, araştırma ve geliştirme çalışmalarına büyük önem verdiklerine işaret ederek, motor tasarlamanın yetmediğini, yüksek teknoloji içeren alt sistemlerin parçalarını da geliştirmek zorunda olduklarını kaydetti.

Bunları da başarıyla yaptıklarını dile getiren Akşit, Türkiye'de ilk defa tek kristal türbin kanadı ürettiklerini, yurt dışından alınan numunelerle yapılan kıyaslamada, yüksek sıcaklık mukavemet testlerinde kendi ürettikleri malzemenin daha iyi dayanım gösterdiğini vurguladı.

Akşit, yeni projeler yürüttüklerini, TEI-PD180-ST motorunun teslimatını bu yıl yapacaklarını ve TEI-PD225 motoru üzerinde çalışmalarını sürdürdüklerini sözlerine ekledi.

Habere Tepki Ver

7

0

0

0

0

0

0

0

Yorumlar (0)

Atilla Diş

TRHaber.com - Savunma


Loading