Yandex Metrica

Hayran kaldılar! Suudi Arabistan'dan rekor sipariş: Ankara'dan Riyad'a Akıncı TİHA sevkiyatı!

Hayran kaldılar! Suudi Arabistan'dan rekor sipariş: Ankara'dan Riyad'a Akıncı TİHA sevkiyatı!

Bu yıl Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da l 2'ncisi düzenlenen World Defense Show'a (Dünya Savunma Fuarı) Türkiye damga vurdu. Türk şirketlerinin adeta çıkarma yaptığı fuara ilişkin analiz yayımlayan uzmanlar, Suudi Arabistan ile yapılan anlaşmanın ilk meyvelerini vermeye başladığını belirtti. 60 adet Bayraktar Akıncı TİHA'nın 2025-2026 yılları arası teslim edileceği bilgisini paylaşan uzmanlar, " Türkiye Suudi Arabistan yatırım hacminin ilerleyen senelerde hangi boyutlara varacağını gözler önüne serdi" ifadelerini kullandı.

Savunma

28.03.2024, 10:06

Körfez pazarında yükselen Türkiye savunma sanayisini ve bu alanda Suudi Arabistan ile yapılan anlaşmaları kaleme alan Gazeteci Nurullah Aydın, "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2023 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra ilk ziyaretini Körfez ülkelerine yapması Suudi Arabistan - Türkiye ilişkilerinde yeni bir döneme girildiğinin işaretiydi." dedi.

Bakü'ye savunma çıkarması: Yeni tesisler kurulacak, teknoloji transferi yapılacak Bakü'ye savunma çıkarması: Yeni tesisler kurulacak, teknoloji transferi yapılacak Haberi Görüntüle

ERDOĞAN'IN KÖRFEZ ZİYARETİ

Sözlerine devam eden Aydın, "Bu olumlu havanın en hızlı reaksiyon verdiği sektör şüphesiz yine savunma sanayi sektörü oldu. Ziyarete damga vuran gelişmelerin başında Suudi Arabistan Savunma Bakanlığı ile Baykar arasında imzalanan 3,1 milyar dolarlık silahlı insansız hava araçları (SİHA) ihracatı oldu." ifadelerini kullandı.

Bakü'ye savunma çıkarması: Yeni tesisler kurulacak, teknoloji transferi yapılacak Bakü'ye savunma çıkarması: Yeni tesisler kurulacak, teknoloji transferi yapılacak Haberi Görüntüle

"SUUDİ ARABİSTAN POLİTİKA DEĞİŞİKLİĞİNE GİDİYOR"

Analize devam eden Aydın, "Amerika Birleşik Devletleri (ABD) eski başkanı Donald Trump'ın Suudi Arabistan hakkında alaycı ve küçük düşürücü açıklamaları, Suudi krallığının savunma sanayisinde yerlileşme ve alternatifler arama düşüncesini erkene almasına neen oldu." dedi.

Uzun menzilli alev silahının ilk prototipi üretildi: 'Ejderha' oksijensiz bırakıyor Uzun menzilli alev silahının ilk prototipi üretildi: 'Ejderha' oksijensiz bırakıyor Haberi Görüntüle

SUUDİLERİN 2030 HEDEFİ

"Kısa süre önce 2030 hedefini açıklayan Suudi Arabistan, bu hedefi kapsamında savunma sanayi ürünlerinde yüzde 50'den fazla yerlileşme hedefi koydu." diyen Aydın, "Parasal kaynak sağlama noktasında yeteri kadar eli bol olan Suudi Arabistan'ın bu hedefi eyleme koymasındaki en büyük engel insan kaynağı azlığı ve yetişmiş eleman yokluğu oldu." ifadelerini kullandı.

ABD'den yerli savaş uçağı KAAN incelemesi: Türklere sakın bulaşmayın ABD'den yerli savaş uçağı KAAN incelemesi: Türklere sakın bulaşmayın Haberi Görüntüle

"EN İDEAL ÜLKE TÜRKİYE"

"İnsan kaynağındaki bu eksiği giderme ve kendi insanını yetiştirme planında ihtiyacı olan desteği alabileceği ideal ülke ise Türkiye'ydi." diyen Aydın, "Avrupa Birliği (AB) ülkeleri ve ABD'nin sunduğu savunma ürünleri, sadece bir satma ve alma eyleminden ibaretti ve bu satın almanın belli bir düzeyden sonra bir şekilde üretime dönüşmesi gerekiyordu. Suudi Arabistan bu gerekliliğin son derece farkındaydı. Bu farkındalıkla hareket ederek sektördeki yatırım faaliyetini hızlandırdı ve yerli üretimi artırma çabası içine girdi." dedi.

Yüzlerce F-16, 1,5 milyar dolar yüzünden yerde bekleyecek: Askerî yetkilinin ağzından vahim tablo Yüzlerce F-16, 1,5 milyar dolar yüzünden yerde bekleyecek: Askerî yetkilinin... Haberi Görüntüle

"TÜRKİYE HEM MÜSLÜMAN HEM MODERN"

"Körfez Araplarına göre, Türkiye hem Müslüman hem de modern bir ülke." diyen Aydın, "Modernite ve İslam'ı bir arada uyumlu bir şekilde yaşayan ülke olarak görülen Türkiye, son 20 senede birçok alanda gözle görülür gelişimiyle örnek alınan bir ülke oldu." dedi.

"Ayrıca coğrafi ve kültürel yakınlık nedeniyle Türkiye müttefiklik konusunda birçok yabancı ülkeden önce geliyor" diyen Aydın, " Özellikle son 10 senede artan Türk dizisi hayranlığı ve beraberinde gelen Türkiye turizmi akımı, Türkiye sevgisine daha üst bir boyut kazandırdı. Bütün bu yansımalar başta Suudi Arabistan olmak üzere Türkiye'nin gerek yönetim düzeyinde gerekse halk düzeyinde yakın kadraja alınmasına neden oldu." şeklinde ifade kullandı.

Petrol tesisleri yapay zekayla vuruluyor: Bombalı İHA'ların sırrını açıkladılar Petrol tesisleri yapay zekayla vuruluyor: Bombalı İHA'ların sırrını açıkladılar Haberi Görüntüle

TÜRK SAVUNMA SANAYİ NEDEN TERCİH EDİLİYOR?

"Türkiye savunma ürünlerinde yıllarca dışa bağımlılık yaşayarak, bu bağımlılığın bütün olumsuz sonuçlarıyla yüzleşmiş bir ülkedir." diyen Aydın, "Birçok defa asılsız gerekçelerle ürün veya parça temininde yüzüstü bırakılarak çifte standartlara maruz kaldı. İşte bütün bu olumsuzlukları tecrübe etmesi sebebiyle, yerli üretim savunma ürünlerini esnek ürün arzıyla alıcıya sunuyor. Ürünü oluştururken alıcının taleplerini ön planda tutuyor ve ilgili ülkenin kolluk kuvvetlerinden gelen her türlü değişiklik talebini karşılıyor. Örneğin Askeri Fabrika ve Tersane İşletme Anonim Şirketi'nin (ASFAT) ana yükleniciliğinde yürütülen PN MİLGEM savaş gemilerinin üretiminde, Pakistan Savunma Bakanlığının özel talepleri dikkate alınıyor." dedi.

Sözlerine devam eden Aydın, "Platforma yerleştirilecek olan elektronik ve atış sistemlerinin değişimi ve tasarımı konusunda müdahale hakkı tanınıyor. Bu imkan ve kabiliyet dünya üzerindeki birçok savunma şirketi tarafından sağlanmayan bir özellik. Varsayacak olursak Pakistan PN MİLGEM projesindeki gemileri ASFAT'tan değil de ABD'li bir şirketten temin etseydi müdahale hakkı olmayacak, alternatif atış platformu veya farklı bir radar entegresi gibi taleplerde bulunamayacaktı. Adeta paket bir ürün alarak, bu satın almayla satıcı ülkeye ve şirkete süresiz bağımlılık yaşayacaktı. İşte Türkiye bu noktada farkını ortaya koyarak alıcıya her türlü esneklik sağlıyor; sadece ürün satmıyor, aynı zamanda satış sonrası alıcı ülkenin kendi ihtiyaçlarını kendisinin giderebilmesi için altyapı desteği veriyor. Yani Türkiye balık vermiyor, o balığı tutmayı öğretiyor." dedi.

Bu adım dünya savaşı çıkarır: Yapay zeka destekli 'durdurulamaz İHA' daha derinleri vuracak Bu adım dünya savaşı çıkarır: Yapay zeka destekli 'durdurulamaz İHA'... Haberi Görüntüle

TÜRK ŞİRKETLERİNDEN GÖVDE GÖSTERİSİ

"Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da bu yıl 2'ncisi düzenlenen World Defense Show (Dünya Savunma Fuarı) Türk şirketlerinin adeta çıkarma yaptığı bir fuar oldu." diyen Aydın, "63 üst düzey ve orta çaplı savunma şirketiyle katılım sağlayan Türkiye, fuarın en gözde ziyaret alanı olan 1'inci holde dünya devleri Lockhed Martin, Leonarda ve Airbus ile yarıştı. Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı'na (TSKGV) bağlı ortaklar olan ASELSAN, HAVELSAN, TUSAŞ, ROKETSAN ve STM gibi ana yüklenici şirketlerin yanı sıra Baykar, FNSS, BMC ve Otokar gibi birçok özel şirket de fuarda yerini aldı. Fuardaki dikkat çekici gelişmelerden biri de Savunma Sanayi Başkanlığı öncülüğünde alt yüklenici ve KOBİ düzeyindeki savunma firmalarının fuarda yer almasıydı." dedi.

İşte bu bomba her şeyi değiştirir: Hedefteki tüm binaları çökertebilirler İşte bu bomba her şeyi değiştirir: Hedefteki tüm binaları çökertebilirler Haberi Görüntüle

60 TİHA SİPARİŞİ

"60 adet Bayraktar Akıncı TİHA'nın 2025-2026 yılları arası teslim edileceği bilgisinin fuar esnasında paylaşılması, Türkiye Suudi Arabistan yatırım hacminin ilerleyen senelerde hangi boyutlara varacağını gözler önüne serdi." diyen Aydın, "Savunma Sanayi Başkanı Haluk Görgün'ün TRT'ye verdiği röportajda belirttiği ihracat rakamlarının 2023 senesinde bir önceki seneye oranla yüzde 27'den fazla bir artış gösterdiği hususu yine Türkiye-Suudi Arabistan arası savunma sanayi ihracatında kazanılan ivmeyi açık bir şekilde gösterdi. Fuara katılım sağlayan Türk firmalarının platformları ve stantlarıyla kapsadığı alanın, fuar alanının tamamının yüzde 15'ini oluşturduğunu açıklayan SSB Başkanı Görgün, sadece ocak ayı verilerinin 330 milyon doları aştığını belirtti. Öte yandan ASELSAN'ın Suudi Arabistan'da açtığı ofisi ortak üretim tesisiyle zenginleştirmek için Suudi yetkililerle fikir birliğine varılması da fuarın en önemli gelişmelerinden biri oldu." ifadelerini kullandı.

Habere Tepki Ver

4

0

0

0

0

0

0

0

Ozan KOLTUK

TRHaber.com - Savunma


Loading